Κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες άρχισε το ματς στο δημοτικό Στάδιο της Σπάρτης. Ψιλόβροχο και αέρας ήταν τα χαρακτηριστικά του καιρού. Ο τεχνικός της ζακυνθινής ομάδας Δημήτρης Νόλης παρέταξε την ομάδα του με μικρές τροποποιήσεις. Κάτω από τα δοκάρια ο Δρακόπουλος, αριστερά στην άμυνα ο Κουρέλλας, δεξιά ο Παναγόπουλος, στο κέντρο της άμυνας οι Σωτηρόπουλος και Καρβούνης (επέστρεψε μετά την ποινή του) στην μεσαία γραμμή Τηλιόπουλος και Πέττας. Αριστερά στην θέση του Βιέντ που είναι τραυματίας ξεκίνησε ο Μιχαηλίδης, δεξιά ο Κάρδαρης και προωθημένοι ο Τααρίπτε και Μεζίνι.

To ματς άρχισε με του νησιώτες να κάνουν την πρώτη επίσκεψη τους στα καρέ του Κραβαρίτη στο 3′ με τον Μεζίνι να σουτάρει από καλή θέση αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε κόρνερ. Δυναμικά μπήκε ο ΑΟΚ που άρχισε να ψάχνει το γκολ. Στο 7΄ ένα σουτ του Κάρδαρη εξουδετέρωσε ο Κραβαρίτης πέφτοντας στην γωνία του. Το παιχνίδι στα πρώτα 1ο λεπτά ήταν ισορροπημένο και από τις δύο ομάδες με τον ΑΟΚ όμως να έχει επισκεφτεί δύο φορές την εστία του Κραβαρίτη. Μια με τον Μεζίνι και μια με τον Κάρδαρη.

Το ματς συνεχίστηκε… παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες. Οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά σε αντίθεση με τους νησιώτες που όταν ήταν στην περιοχή του Κραβαρίτη σήμαινε συναγερμός! Στο 27΄ μετά από σύγχυση στην περιοχή της Πελλάνας η μπάλα στρώθηκε στον Κάρδαρη ο οποίος από πολύ καλή θέση αστόχησε να την στείλει στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ! ήταν μια πολύ μεγάλη στιγμή του ΑΟΚ με τους ανθρώπους του πάγκου να μην πιστεύουν πως χάθηκε αυτό το γκολ!

Λίγα λεπτά νωρίτερο ο Μεζίνι σπρώχτηκε εντός περιοχής με τους ανθρώπους του ΑΟΚ να ζητούν πέναλτι αλλά ο διαιτητής από την Αρκαδία κος Κουτσαναστάσης να δείχνει να συνεχιστεί το ματς. Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα ο ΑΟΚ Ζακύνθου κερδίζει τις εντυπώσεις από το ματς αυτό με αντίπαλο την Πελλάνα Καστορείου η οποία  δεν έχει απειλήσει την εστία του Δρακόπουλου.  Από το 30΄ του αγώνα και μετά καμιά από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε σπουδαία φάση και έτσι το ημίχρονο βρήκε τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με αυτό το 0-0.

Παιχνίδι κέντρου με δυνατές μονομαχίες ήταν τα κυρίαρχα στοιχεία αυτού το πρώτου μέρους με τους νησιώτες να στέκονται πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο ναι να έχουν φτιάξει  2 πολύ καλές στιγμές στο ματς. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα μόνο γυριστό σουτ στο 26΄ του Γουόρντεν με την μπάλα να περνά άουτ.

Με το ψιλόβροχο να πέφτει στην Σπάρτη συνεχίστηκε το Β΄ μέρος. Και οι δύο ομάδες μπήκαν έτσι  όπως στο πρώτο. Σε ‘ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι όπου οι δυνατές μονομαχίες στον χώρο της μεσαίας γραμμής ήταν το κυρίαρχο χαρακτηριστικό. Οι νησιώτες πολύ καλά οργανωμένοι δεν έδωσαν δικαίωμα στους Λάκωνες να απειλήσουν την εστία του Δρακόπουλου. Ήταν ηλίου φαεινότερο ότι το ματς θα πήγαινε στη ισοπαλία ή θα κρινόταν στο γκολ…

Έτσι πέρασαν 30 λεπτά στο Β.’ μέρος με τον ρυθμό να είναι λίγο πιο αργός απ΄ ότι στο πρώτο μέρος. Η συνέχεια ήταν ανάλογη της εικόνας… χωρίς φάσεις με τις δύο ομάδες να δίνουν πλέον έμφαση στην άμυνα τους για να κρατήσουν τουλάχιστον τον βαθμό… Στο 89΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε με 2η κίτρινη ο Σικαλόπουλος.

Τα 5 λεπτά των καθυστερήσεων δεν ήταν ικανά να αλλάξουν κάτι στο ματς και έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0. Με τους νησιώτες να επιστρέφουν με αυτόν τον έναν “χρυσό”  βαθμό στις αποσκευές τους.

Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου:  Κραβαρίτης,  Κοντογιάννης,  Παναγιωτίδης,  Τζιόλας,  Λαμπρόπουλος,  Αναστασάκος Γιώργος,  Ρασσιάς Λεωνίδας (90′ Αναστασάκος),  Κοτσοβός,  Γουόρντεν,  Πετζαρομάν,  Ντιατά (65′ Σικαλόπουλος).

Πάγκος:  Διασινός, Σιγαλός,  Ζαραφέτας,  Καλογερής,  Εμέκα,  Σικαλόπουλος,  Αναστασάκος Ηλίας.

Α.Ο. Κατασταρίου (Νόλης):  Δρακοπουλος,  Παναγόπουλος,  Κουρέλας, Καρβούνης,  Σωτηρόπουλος,  Τηλιόπουλος,  Πέττας,  Μεζίνι,  Καρδάρης (91′ Μπριλλάκης),  Τααρίμτε,  Μιχαηλίδης (79′ Βιέντ).

Πάγκος: Μαρούδας,  Σκουρτάϊ,  Μπριλλάκης,  Ταμαρέσης,  Κορφιάτης,  Δρόσος,  Βιέντ.

Διαιτητής: ΚΟΥΤΣΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ)

Βοηθοί: ΚΑΡΒΟΥΝΗΣ ΜΑΡΙΟΣ( ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ),  ΚΥΡΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΡΚΑΔΙΑΣ) και

Παρατηρητής: ΔΑΝΙΓΓΕΛΗΣ ΦΩΤΙΟΣ (ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ).