Πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες του εμφανίσεις μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, ο ΑΠΣ Ζάκυνθος έφτασε μια «ανάσα» από ένα σπουδαίο διπλό που θα τον έφερνε «αγκαλιά» με τη Λάρισα στην 3η θέση.

Μάλιστα θα επρόκειτο για το τρίτο φετινό τρίποντο έξω από το νησί, που θα ισοδυναμούσε με «χρυσάφι», στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή της η ομάδα του Ντάνι Ακίνο. Δυστυχώς όμως για τους νησιώτες, μια στιγμή αδράνειας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έδωσε την δυνατότητα στον Αστέρα να «σώσει» ένα χαμένο κυριολεκτικά βαθμό. Το άσχημο για τον ΑΠΣ είναι ότι χάθηκαν δύο πόντοι, που όλοι γνωρίζουμε πόσο μεγάλη σημασία έχουν για την συγκεκριμένη κατηγορία.

agrotikosasterasfc_photo1212

Το ματς περιληπτικά

Μια εξαιρετική εικόνα έδειξε ο ΑΠΣ Ζάκυνθος στον πρώτο μέρος, έχοντας στηθεί εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο. Σημαντικός παράγοντας υπέρ των Κυανοκίτρινων ήταν ο πολύ δυνατός αέρας που φυσούσε στην ανατολική πλευρά του γηπέδου. Το ξεκίνημα δε μπορούσε να είναι ιδανικότερο για τους νησιώτες, που πήραν το προβάδισμα σχεδόν με το «καλημέρα», όταν ο Οικονόμου θα πιάσει ένα πολύ δυνατό δεξί σουτ αρκετά έξω από την περιοχή με το Βοσνιάδη να αιφνιδιάζεται απόλυτα και τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του για το 0-1.

Στο 10’ θα χαθεί μια σπουδαία ευκαιρία με πρωταγωνιστή ξανά τον αρχηγό, όταν από γύρισμα του Λέκκα στη μικρή περιοχή, θα σουτάρει μόλις άουτ (πάνω από το αριστερό δοκάρι).

Η Ζάκυνθος κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο και στο 15’ θα απειλήσει ξανά με το γύρισμα του Λέκκα για τον Κρολ, που θα «τσιμπήσει» τη μπάλα προ του Βοσνιάδη που θα διώξει δύσκολα σε πλάγιο άουτ.

Στο 21’ ο Αστέρας θα προσπαθήσει να γίνει επικίνδυνος, με τον Καθάριο να σεντράρει από δεξιά, τον Κυριακίδη να πιάνει «αέρα» στο διώξιμο που επιχείρησε και τον Πέεφ να κοντράρεται από τον Καλλιβωκά πριν γίνει επικίνδυνος.

Οι φιλοξενούμενοι θα συνεχίσουν την υπεροχή τους και στο 40’ θα χάσουν νέα μεγάλη ευκαιρία όταν ο Οικονόμου θα εκτελέσει φάουλ με τη μπάλα να βρίσκει και στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 42’ ο Πιτταράς θα κερδίσει τη μονομαχία από τον προσωπικό του αντίπαλο αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα φύγει μόλις άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Οικονόμου θα εκτελέσει νέο φάουλ από πλεονεκτικότατη θέση, με τη μπάλα να φεύγει σύρριζα άουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους θα γίνει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Χιντζίδης θα εκτελέσει φαρμακερό φάουλ με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει ελάχιστα έξω από το δοκάρι του Ξενοδόχοβ.

Στην επανάληψη ο αέρας θα είναι εξ’ ολοκλήρου υπέρ των γηπεδούχων, που θα προσπαθήσουν με ανορθόδοξο τρόπο να φτάσουν στην ισοφάριση.

Στο 50’ ο Πέεφ θα σουτάρει με τον Ξενοδόχοβ να μπλοκάρει σταθερά Στο 57’ η Ζάκυνθος θα κερδίσει φάουλ σε πλεονεκτικότατη θέση, με τον Οικονόμου να εκτελεί ψηλά άουτ.

Στο 60’ οι γηπεδούχοι θα κερδίσουν επικίνδυνο φάουλ από τ’ αριστερά με το Χιντζίδη, του οποίου η εκτέλεση θα βρει τον Ξενοδόχοβ σε ετοιμότητα, που θα πέσει στην αριστερή του γωνία, απομακρύνοντας σε κόρνερ.

Η πίεση όσο περνούσε η ώρα γινόταν μεγαλύτερη αλλά η Ζάκυνθος κρατούσε γερά, παρότι ο αέρας όλο και δυνάμωνε. Στο 75’ ο Χιντζίδης θα βγάλει την σέντρα για τον ολομόναχο Κρυστάλλη που δε θα πιάσει καλά την κεφαλιά με τον Ξενοδόχοβ να μπλοκάρει σχετικά άνετα.

Στο 78’ παραλίγο να χαλάσει το ματς όταν ο Σκλιοπίδης θα συνεχίσει την προσπάθεια του, παρότι ο Πιτταράς είχε πέσει στον αγωνιστικό χώρο με κράμπα. Έτσι θα βγάλει την σέντρα για τον Πέεφ που θα βάλει άσχημα την προβολή με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Τα λεπτά κυλούσαν με το Ντάνι Ακίνο να ρίχνει στη «μάχη» τους Βαρέλα και Χατζησάββα και τον Περικλή Αμανατίδη να παίζει το τελευταίο του χαρτί, με τους Χατζηλιάδη  και Αθανασιάδη.

Έτσι θα φτάσουμε στο 89’ όταν οι γηπεδούχοι θα κερδίσουν φάουλ σε θέση «λουκούμι» με τον Καπία να το εκτελεί απευθείας άουτ.

Στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι βγήκαν μαζικά μπροστά και σε μια φάση που δε «μύριζε» γκολ, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με σέντρα του Χιντζίδη και κεφαλιά του αμαρκάριστου Καπία για το 1-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από την κερκίδα.

Μάλιστα στο τέλος οι πράσινοι πίστεψαν ακόμη και στη νίκη, έχοντας μια καλή στιγμή με το Μίλιτς χωρίς όμως αποτέλεσμα. Κάπου εκεί ο Καραμπούλας σφύριξε τη λήξη του ματς, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται το βαθμό της ισοπαλίας.

Συνθέσεις

Αγροτικός Αστέρας (Περικλής Αμανατίδης): Βοσνιάδης, Σκλιοπίδης, Χιντζίδης, Καπίας, Ντόϊκιτς, Γεωργιάδης, Παλάσκας, Καρακατσάνης (λ.τρ. 50’ Κρυστάλλης), Πέεφ (81’ Χατζηλιάδης), Μίλιτς, Καθάριος (70’ Αθανασιάδης)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Οικονόμου, Νόνης, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Πιτταράς (λ.τρ.75’ , Κριτσμάρεβιτς, Κυριακίδης, Αποστόλου, Κρολ, Λέκκας (71’ Βαρέλα)

Αποστολή στη Θεσσαλονίκη:Σωκράτης Λειβαδάς