Με μια καταπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Νέοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος πήραν σπουδαία νίκη κόντρα στη δυνατή Δόξα Δράμας, παρότι βρέθηκαν να χάνουν με σκορ 0-2 στο πρώτο ημίχρονο.

Χρυσοί σκόρερ για την ομάδα του Σπύρου Φιορεντίνου, οι Στασινόπουλος (πέναλτι), Μαμφρέδας και Καψάσκης!

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Σπύρος Φιορεντίνος): Τσιώτας, Καψάσκης, Αριστομενόπουλος, Ελέζι, Μυλωνάς, Τζιζαερλής, Μπλέτσας, Ρουχίτσας, Παναγιωτόπουλος, Μαζρέκος, Τσάβος

Έπαιξαν και οι:Στασινόπουλος, Γιακουμέλος Ν., Μαμφρέδας, Τσουράκης, Γιακουμέλος Δ.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Ηλιάδης, Κελεσίδης, Κωνσταντινίδης, Γεωργίου, Ασλανίδης Αντ, Μπάμπουρας, Λέκοβιτς, Ασλανίδης Μ.,Στεργιανός, Τζέλα, Βουτσινάς. Έπαιξαν και οι: Γκαμότσος, Παναγιώτου, Δεληγιώρογλου, Κωνσταντινίδης Π.

Το ματς αναλυτικά:

Φοβερά και τρομερά πράγματα, έγιναν στο παιχνίδι του Δημοτικού σταδίου, που ολοκληρώθηκε πριν λίγη ώρα, με τους Νέους του ΑΠΣ Ζάκυνθος, να φτάνουν σε μια μεγάλη νίκη κόντρα στην αντίστοιχη ομάδα της Δόξας Δράμας, παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, απ’ το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Οι “Μαυραετοί” ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικοί στο πρώτο ημίχρονο, μετατρέποντας σε γκολ τις δύο ευκαιρίες που δημιούργησαν. Συγκεκριμένα στο 15′ ο Στεργιανός με πλασέ θα γράψει το 0-1, με το Λέκοβιτς να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 33′ με σουτ μέσα απ’ την περιοχή (0-2).

Η Δόξα ήταν καλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο, με τους νησιώτες να έχουν κάποιες φάσεις πριν και μετά τα γκολ, για να σκοράρουν, με τους Ρουχίτσα (στο 17′), Τσάβο (27′), Μπλέτσα (στο 29′) και Τζιζαερλή (38′) χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να παραβιάσουν την εστία του Ηλιάδη.

Στην επανάληψη, ο τεχνικός των Κυανοκίτρινων προχώρησε σε κάποιες αλλαγές, που αποδείχτηκαν εν συνεχεία “χρυσές”.

Η είσοδος των Στασινόπουλου (παρότι ταξίδεψε στη Θεσσαλονίκη με τους μεγάλους, μπήκε και βοήθησε στην επανάληψη), Γιακουμέλο Ν., και Μαμφρέδα, να έχουν καθοριστική συμβολή στα γκολ.

Συγκεκριμένα στο 70′ ο διαιτητής Αδαμόπουλος θα υποδείξει το σημείο του πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου, με τον Στασινόπουλο να εκτελεί εύστοχα την εσχάτη των ποινών για το 1-2.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι πήραν τεράστια ψυχολογική “ώθηση”, για να ισοφαρίσουν στο 80′ με κεφαλιά του Μαμφρέδα απ’ την “καρδιά” της μικρής περιοχής (2-2), ύστερα από ωραία σέντρα του Ρουχίτσα. Δύο λεπτά αργότερα ο Λέκοβιτς, θα αντικρίσει την κόκκινη κάρτα αφήνοντας τη Δόξα με δέκα, για να έρθει στο 87′ το ολικό come back του ΑΠΣ για το 3-2, με το Γιακουμέλο Ν., να τροφοδοτεί με κεφαλιά τον Καψάσκη που από κοντά θα χαρίσει τη νίκη- θρίαμβο στην ομάδα του, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς απ’ τον πάγκο.

Οι Δραμινοί θα ολοκληρώσουν το ματς με 9 ποδοσφαιριστές λόγω νέας αποβολής του Κωνσταντινίδη.