Ένα γερό «μάθημα» έδωσε η Ζάκυνθος στη Νίκη Βόλου, φτάνοντας σε μια ακόμη ιστορική επιτυχία στην έδρα της, με το καθαρό και πειστικό 2-0. Μια καλοκουρδισμένη ομάδα, με ένα άψογο «στήσιμο» απ’ τον Τζανλούκα Κολονέλο, που έδεσε «κόμπο» τα ατού των φιλοξενούμενων, που λίγες ημέρες πριν είχαν «αλώσει» την καυτή έδρα του Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο. Ο Ιταλός προπονητής αποδείχτηκε ότι είχε «διαβάσει» εξαιρετικά το παιχνίδι, στήνοντας μαεστρικά την ομάδα του στον αγωνιστικό χώρο.

Μεγάλο το μερίδιο και των ποδοσφαιριστών, που έδωσαν τη δική τους «παράσταση» απέναντι στους πολυδιαφημισμένους συναδέλφους τους, δείχνοντας ότι όταν αγωνίζονται στο Δημοτικό στάδιο, δεν καταλαβαίνουν από ονόματα και αντιπάλους.

Μέσα σε όλα τα παραπάνω, πιο «καυτή» από κάθε άλλη φορά ήταν η παρουσία του φίλαθλου κόσμου, που με τη φωνή του «έσπρωξε» τους ποδοσφαιριστές σε μια ιστορική επικράτηση, που φέρνει τον ΑΠΣ «αγκαλιά» με την παραμονή τους!

Μπορεί μακριά απ’ τον νησί η ομάδα να δυσκολεύεται και να μετρά 9 ήττες, σε 10 ματς αλλά εντός Δημοτικού σταδίου είναι το απόλυτο «αφεντικό» έχοντας μαζέψει 25 από τους 30 συνολικά που θα μπορούσε να διεκδικήσει.

Τα «χρυσά» γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Μπίρης (στο 4’) και Σκαθαρούδης (στο 51’) «γκρεμίζοντας» τη Νίκη Βόλου απ’ τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

“Εκρηκτικό” ξεκίνημα με γκολάρα του Μπίρη!

Ένα από τα γνωστά «εκρηκτικά» της ξεκινήματα έκανε η Ζάκυνθος στο παιχνίδι. Ο τραυματίας Αλέξανδρος Μπίρης, έβαλε «φωτιά» στο στάδιο με ένα υπέροχο γκολ με κεφαλιά, ύστερα από μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Οικονόμου για το 1-0 στο 4’. Τα «σημάδια» ήταν όλα υπέρ των γηπεδούχων, καθώς ένα λεπτό νωρίτερα ο δεύτερος βοηθός Τζαφόλιας είχε ακυρώσει σαν οφσάιντ γκολ του Τζιώρα από παράλληλη πάσα του Μανουσάκη. Ο ενθουσιασμός στις κερκίδες ήταν τεράστιος, με την ομάδα του Κολονέλο να αποδίδει εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο.

Οι φάσεις στα καρέ του Αποστολίδη ήταν διαδοχικές και αλλεπάλληλες. Φάουλ του Οικονόμου στο 13’ μόλις άουτ. Επικίνδυνη προσπάθεια και σέντρα του Σκαθαρούδη απ’ τα δεξιά, με δυσκολία ο Γιώτας σε κόρνερ και παραλίγο αυτογκόλ στο 25’. Στην εξέλιξη της φάσης ο Οικονόμου θα εκτελέσει κόρνερ, ο Τορεσάνι θα πιάσει το σουτ μέσα απ’ τη μικρή περιοχή με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να περνά ξανά κόρνερ στο 26’. Το έργο είχε και συνέχεια, όταν στο 27’ οι Όττα και Σολφερίνο θα συνδυαστούν, με τον Αργεντινό να βγάζει για τον Σκαθαρούδη που θα σουτάρει από πλάγια δεξιά αλλά ο Αποστολίδης θα διώξει σωτήρια σε κόρνερ.

Η υπεροχή των Κυανοκίτρινων συνεχίστηκε και στο 35’ ο Οικονόμου θα εκτελέσει πλάγιο, ο Σολφερίνο θα βγάλει για τον Όττα με τον τελευταίο να κόβεται την τελευταία στιγμή, παρότι βρέθηκε σε θέση βολής. Η τελευταία σημαντική φάση για τον ΑΠΣ, ήταν αυτή με τον Οικονόμου να φεύγει ολομόναχος απέναντι απ’ τον Αποστολίδη αλλά την κρίσιμη στιγμή να μην πλασάρει σωστά και να χάνεται σπουδαία ευκαιρία για το 2-0.

Η αντίδραση της Νίκης, ήρθε στο τελευταίο 5λεπτο του πρώτου μέρους, με κυριότερη φάση αυτή του 42’ όταν ο Ανιέτε θα βρει το Μανουσάκη, αυτός θα βγάλει σέντρα «ξυράφι» παράλληλα προς την εστία του Ξενοδόχοβ, με το Τζιώρα να μην προλαβαίνει για ένα «κλικ» να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Λίγο πριν την ανάπαυλα ξανά ο Τζιώρας θα πιάσει ένα δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι του γκολκίπερ της Ζακύνθου.

“Χτύπησε” ξανά ο δαιμόνιος Σκαθαρούδης

Στην επανάληψη ο Αλέκος Βοσνιάδης θα περάσει το Γέζιτς στον αγωνιστικό χώρο για να γυρίσει το παιχνίδι αλλά ο Γιώργος Σκαθαρούδης θα του χαλάσει τα σχέδια, με ένα ακόμη γκολ μετά από κόρνερ του Κυριακίδη και σύγχυση στη μικρή περιοχή. Ο δαιμόνιος ακραίος χαφ θα σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, σηκώνοντας και πάλι το στάδιο στον «αέρα» για το 2-0.

Το παιχνίδι είχε πάει πλέον ξεκάθαρα στα «μέτρα» των παιχτών του Κολονέλο, που πρόσεχαν τα μετόπισθεν, παίζοντας παράλληλα και την κόντρα επίθεση. Στο 54’ ο Όττα θα βγει ωραία στην αντεπίθεση αλλά θα καθυστερήσει χαρακτηριστικά και θα κοπεί από αντίπαλο, ενώ στο 58’ σε νέο «φαρμακερό» φάουλ του Οικονόμου ο ολομόναχος Κυριακίδης δε θα νικήσει τον Αποστολίδη που σωτήρια θα αποτρέψει το 3-0.

Στο 64’ ο Κορδολαίμης θα χαριστεί αρχικά στον Πινιέϊρο όταν ο τελευταίος θα έπρεπε να αντικρίσει τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Οικονόμου, με τον ίδιο παίχτη στο 69’ να έχει κεφαλιά μόλις άουτ από πλεονεκτική θέση. Παρόλα αυτά ο Βραζιλιάνος χαφ δε θα τη γλιτώσει τη δεύτερη φορά, αφού θα αποβληθεί βλέποντας σωστά τη δεύτερη κίτρινη για τράβηγμα σε αντίπαλο του.  Ο χρόνος κυλούσε υπέρ της Ζακύνθου, με τη Νίκη να έχει ένα πεντάλεπτο πίεσης παρά το αριθμητικό μειονέκτημα της, για να μειώσει και να ξαναμπεί στο ματς.

Οι Κυανόλευκοι θα απειλήσουν στο 76’ με σέντρα ακριβείας του Γέζιτς η οποία δε θα βρει «παραλήπτη» με τη μπάλα να περνά και απ’ τον Ξενοδόχοβ και να καταλήγει πλάγιο άουτ αλλά και στο 79’ όταν ο Ανιέτε θα εκτελέσει το κόρνερ, ο Τζιώρας θα πιάσει την κεφαλιά από την «καρδιά» της νησιώτικης άμυνας αλλά ο Ξενοδόχοβ με υπέροχη επέμβαση θα του πει «όχι», κρατώντας «ακέραιο» το προβάδισμα της ομάδας του.

Από εκεί και πέρα η Ζάκυνθος κράτησε εύκολα το υπέρ της σκορ, έχοντας πλήρως τον έλεγχο της αναμέτρησης. Μάλιστα θα μπορούσε σε δύο διαφορετικές φάσεις να φτάσει σε ένα ακόμη γκολ, για να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της. Στο 86’ ο Οικονόμου θα βγάλει για τον Όττα, αυτός θα καθυστερήσει να σουτάρει, παρότι υπήρχαν άριστες προϋποθέσεις για να το κάνει, για να τον κόψει σε κόρνερ ο Γιώτας. Η μοναδική «μουτζούρα» στο όμορφο πορτρέτο της νίκης των Κυανοκίτρινων, θα είναι η αποβολή του Παύλου Κυριακίδη με απευθείας κόκκινη, για χτύπημα εκτός φάσης στον Αναστασόπουλο.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χατζησάββας θα ανατραπεί καθαρά στην περιοχή από αντίπαλο του αλλά ο Κορδολαίμης θα αφήσει το παιχνίδι να συνεχιστεί, αντί να υποδείξει την άσπρη «βούλα». Το τελικό σφύριγμα θα δώσει το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στους γηπεδούχους, που επικράτησαν επί ενός μεγάλου αντιπάλου φτάνοντας μια «ανάσα» απ’ την εξασφάλιση και της μαθηματικής παραμονής της.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΠΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΖΑΚΥΝΘΙΝΗΣ ΟΜΑΔΑΣ