Δεν άφησαν να πάει χαμένο το…. “δώρο” του Παλληξουριακού και πανηγυρίσαν το 2ο τίτλο της ιστορίας τους στη Λειβαθώ

Σε ένα μέτριο παιχνίδι, σήμερα το απόγευμα στις Κεραμειές, η Εικοσιμία μετά την επικράτηση της 2-0 επί του Παγκεφαλληνιακού και την ήττα παράλληλα της Α.Ε.Κ. στα Φαρακλάτα, από τον Παλληξουριακό, να είναι η φετινή πρωταθλήτρια της Α’ κατηγορίας και η ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Κεφαλονιά στα μπαράζ ανόδου της Γ’ Εθνικής.

Το παιχνίδι ποιοτικά δεν πρόσφερε συγκινήσεις, είχε λίγες φάσεις και οι γηπεδούχοι πιο ουσιαστικοί πέτυχαν αυτό που ήθελαν για να πανηγυρίσουν στο τέλος, τον δεύτερο τίτλο της ιστορίας τους, μετά από αυτόν του 2011.

Στο πρώτο ημίχρονο και για τα πρώτα 35-40’, οι φιλοξενούμενοι, αν και βαθμολογικά αδιάφοροι, ήταν καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, απέναντι σε μια κακή αγωνιστικά και γεμάτη άγχος Εικοσιμία.

Μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί αφού έχασαν δυο-τρεις καλές ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο γκολ.

Στο τέλος του ημιχρόνου η Εικοσιμία ισορρόπησε και άρχισε να γίνεται απειλητική για την εστία του Πολλάκη.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε ο ίδιος, μόνο που οι γηπεδούχοι με το αυτί στα Φαρακλάτα και το σκορ να τους ευνοεί, ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν σχετικά σύντομα να πετύχουν το 1-0.

Στο διάστημα αυτό οι φάσεις ήταν ελάχιστες, με την πρωταθλήτρια να ολοκληρώνει το ματς με ένα ακόμη τέρμα και τελικό σκορ 2-0.

Ο Παγκέ το πάλεψε και άξιζε κάτι καλύτερο τουλάχιστον με την απόδοση του πρώτου 45λεπτου.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή κ. Δ. Ματιάτου, θα βρει μια αγκαλιά όλους στο κυανόλευκο «στρατόπεδο», να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του τίτλου, που με την γενικότερη εμφάνιση τους και όλη την περίοδο άξιζαν.

DSC_0223

Φάσεις και γκολ

Πέρασαν 22’ για να δούμε επιτέλους μια καλή φάση στο παιχνίδι και αυτή ήρθε από τους φιλοξενούμενους.

Ο Σπανός από δεξιά θα βγάλει την σέντρα για τον Μοσχόπουλο λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, με τον τελευταίο να πιάνει την κεφαλιά απέναντι από τον Κουστουμπάρδη και την μπάλα να καταλήγει εύκολα στα χέρια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.

Στο 23’ ο Π. Κορσιάνος από αριστερά θα βγάλει διαγώνια πάσα στην περιοχή για τον Μοσχόπουλο, ο Κουστουμπάρδης όμως, με έγκαιρη επέμβαση θα σώσει, αποκρούοντας την μπάλα που στη συνέχεια απομακρύνει ο Κουμαριώτης σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα και συνέχιζαν να δημιουργούν ευκαιρίες. Έτσι στο 27’, ο Τούρλας από αριστερά αποφεύγει το μαρκάρισμα του Γερασιμάτου και κόβει παράλληλα συρτά στην περιοχή, με τον Π. Κορσιάνο να πιάνει το σουτ στην κίνηση και τον Κουστουμπάρδη να διώχνει δύσκολα όσο και εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στο 30’ ο Π. Κορσιάνος θα βγάλει τη σέντρα από αριστερά στο β’ δοκάρι με τον Μοσχόπουλο να πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα να καταλήγει άουτ πάνω από την εστία του Κουστουμπάρδη.

Η Εικοσιμία θα προσπαθήσει να φανεί απειλητική με ένα μακρινό φάουλ, εκτελεσμένο απ’ ευθείας από τον Ντουκάι αλλά και εδώ η μπάλα θα καταλήξει λίγο πάνω από την εστία του Πολλάκη.

Τελευταία φάση για το πρώτο μισό του αγώνα στο 42’ για τους γηπεδούχους, όταν ο Τανουσάι θα σεντράρει συρτά παράλληλα στην περιοχή του Πολλάκη για να πεταχτεί και να διώξει τον κίνδυνο ο Αντωνίου στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Έτσι ισόπαλο χωρίς σκορ θα ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη και στο 58’ οι γηπεδούχοι θα πάρουν κεφάλι στο σκορ 1-0 με τον Ντ. Ντουκάι, ύστερα από ωραία ατομική προσπάθεια και διαγώνια σουτ λίγο μέσα από την περιοχή, που δεν άφησε κανέναν περιθώριο αντίδρασης στον Πολλάκη, παρά την εντυπωσιακή του προσπάθεια.

Ένα γκολ που αφιερώθηκε από τους ποδοσφαιριστές της Εικοσιμίας στον τραυματία συμπαίκτη τους Χρ. Μινέτο! Μάλιστα σήκωσαν μια φανέλα που έγραφε επάνω “Χρήστο περαστικά”.

Με το αυτί στα Φαρακλάτα, οι γηπεδούχοι, αν και πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και περισσότερο προσπαθούσαν να κρατήσουν το 1-0 που είχαν στην κατοχή τους μέχρι εκείνη την στιγμή.

Φτάσαμε στο 77’ για να δούμε μια καλή ενέργεια. Συγκεκριμένα ο Ντουκάι από τα όρια της περιοχής θα πιάσει ένα καλοζυγισμένο σουτ, αλλά εξίσου εντυπωσιακά ο Πολλάκης, θα πετάξει την μπάλα κόρνερ, σε μια δύσκολη απόκρουση του.

Ο Ντουκάι στο 85’ θα βγάλει την σέντρα από αριστερά στο β’ δοκάρι για τον Αντωνάτο, όμως το σουτ του έμπειρου επιθετικού των γηπεδούχων θα στείλει την μπάλα λίγο άουτ από το αριστερό δοκάρι του Πολλάκη.

Στο 88’ οι γηπεδούχοι θα κλειδώσουν τη νίκη και τον τίτλο πετυχαίνοντας το τελικό 2-0. Ο Αντ. Κορσιάνος με μια καταπληκτική κάθετη πάσα θα φέρει τον Αντωνάτο απέναντι από τον Πολλάκη και αυτός, αυτή την φορά πιο τυχερός στο πλασέ του, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και παράλληλα με τα καλά νέα των Φαρακλάτων, θα έρθουν νωρίς νωρίς τα πανηγύρια, τόσο εντός, όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου.

Με τη λήξη του αγώνα παίκτες, προπονητής, Διοίκηση, όλοι ένα κουβάρι πανηγύρισαν τον τίτλο, σπάζοντας παράλληλα την κυριαρχία και το εντυπωσιακό σερί της Α.Ε. Κεφαλονιάς, μετά τους τρεις συνεχόμενους τίτλους της.

Διαιτητής ο κ. Διον. Ματιάτος με βοηθούς τον κ. Δ. Βασιλόπουλο με την Χ. Μιχαλιτσιάνου.

Οι συνθέσεις

EΙΚΟΣIΜΙΑ (Δ. Ζησιμάτος): Κουστουμπάρδης, Κουμαριώτης, Ψάλτης, Τανουσάι (89’ Γρηγοράτος), Ντουκάι (89’ Καπλάνης), Αποστολάτος, Κορσιάνος, Πολλάτος Αλ. (74’ Αντωνάτος), Χρηστάτος, Στεφανάτος, Γερασιμάτος.

Παγκεφαλληνιακός: (Θ. Βουκελάτος), Πολλάκης, Βασιλάκης (78’ λ.τ. Μαγδαληνός Δημ.), Σπανός, Παπαναστασάτος Κ., Παπαναστασάτος Ν., Τριανταφυλλίδης, Μοσχόπουλος, Αντωνίου, Ντεντλάλα (68’ Κοψίνης), Τούρλας, Κορσιάνος Π. (55’ Κατσιγιώργης).