Έπαιξε με τη “φωτιά” και “κάηκε”. Το πίστεψε μέχρι τέλους και δικαιώθηκε! Βίοι αντίθετοι για Εθνικό Σκουλικάδου και ΑΠΣ Ζάκυνθος στο ντέρμπι της αγωνιστικής στο γήπεδο του Αγγερικού.

Οι κυανόλευκοι πήραν “χρυσή” ισοπαλία απέναντι στο μεγάλο τους αντίπαλο με σκορ 2-2 στον Αγγερικό. κάνοντας την έκπληξη της αγωνιστικής.

Ένας “δρόμος” στρωμένος με “αγκάθια” για τη μεγάλη ομάδα του νησιού, που τραβάει το δικό της “Γολγοθά” για δεύτερη χρονιά την τελευταία τριετία, στα δύσβατα “μονοπάτια” τους τοπικού πρωταθλήματος.

Ένα τεράστιο αποτέλεσμα για το γηπεδούχο και πολλά υποσχόμενο Εθνικό που έφτασε τους 4 πόντους στο σχετικό πίνακα, μια ακόμη οικτρή απογοήτευση για τη Ζάκυνθο που σε δύο αγωνιστικές έχει απολέσει ήδη πέντε πολύτιμους βαθμούς, έχοντας μόλις έναν από τους έξι συνολικά που θα μπορούσε να διεκδικήσει.

Η ξεγυρισμένη “σφαλιάρα” από τον Αίολο Σαρακηνάδου στην πρεμιέρα, όχι μόνο δεν έγινε “μάθημα” για τους παίχτες του Αγκουστίν Εγκουαβόν αλλά φτάσαμε στο “δις εξαμαρτείν” στις γκέλες και το μέλλον προβλέπεται δύσκολο!

Από την άλλη η ομάδα του Κώστα Πλέσσα έδειξε ότι μπορεί να “χτυπήσει” την πρώτη τετράδα και να φτάσει εκεί που ονειρεύεται. Γιατί όχι άλλωστε;

Η ισοπαλία αυτή μοιάζει με νίκη για τον Εθνικό με τον τρόπο που ήρθε (στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων), ενώ για τον ΑΠΣ ήταν μια ακόμη “γροθιά” στο στομάχι μετά και την οδυνηρή πρεμιέρα.

Πλάκα- πλάκα οι κυανοκίτρινοι έχουν πετάξει τρεις πολύτιμους βαθμούς, έχοντας δεχτεί δύο γκολ από τη σέντρα!

Την πρώτη φορά ήταν ο Ματαράγκας του Αιόλου που αιφνιδίασε το νεαρό γκολκίπερ Μαρόπουλο για το 2-3 που κόστισε την ήττα. Στο γήπεδο του Αγγερικού ήταν σειρά του Ρίκου να “εκτελέσει” σχεδόν με τον ίδιο τρόπο, τον σαφώς πιο έμπειρο, Βασίλη Κλάδη και έτσι να πάνε “περίπατο” άλλοι δύο βαθμοί.

Ντέρμπι με το “καλημέρα”, μπροστά στο ημίχρονο η Ζάκυνθος

Ένα πραγματικό ντέρμπι είδαμε στο γήπεδο του Αγγερικού. Έτσι εξελίχθηκε το ματς από το ξεκίνημα. Ο Πλέσσας στα πρώτα δευτερόλεπτα μπορούσε να χριστεί σκόρερ αλλά σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ με τον Κλάδη δε μπόρεσε να βάλει “μπροστά” τον Εθνικό. Αντιθέτως στην πρώτη καλή επίσκεψη στα καρέ του Ποταμίτη η Ζάκυνθος ευτύχισε να ανοίξει το σκορ. Ο Τζίνα έβγαλε σέντρα απ’ τα αριστερά η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πυλαρινού και ο ρέφερι Τρομπούκης έδειξε χωρίς καθυστέρηση τη “λευκή βούλα”. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σάκης Ψάρρης που νίκησε τον Ποταμίτη από τα 11 βήματα για το 0-1 στο 12′.

Πέντε λεπτά αργότερα ο ΑΠΣ είχε την ευκαιρία να γίνει “αφεντικό” στο ματς με τον Καραμαλίκη να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ποταμίτη από εξαιρετική ασίστ του Σούρμπη αλλά ο γκολκίπερ του Εθνικού αντέδρασε σωστά και κράτησε “ζωντανή” την ομάδα του.

Στο 33ο λεπτό οι γηπεδούχοι θα χάσουν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση όταν ο Άγγελος Κλάδης θα πιάσει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι του Βασίλη Κλάδη και στην συνέχεια της φάσης ο Ανδρέας Πλέσσας σε κενή εστία θα “καταφέρει” να στείλει τη μπάλα άουτ.

Στο 38′ οι φιλοξενούμενοι θα φωνάξουν για πέναλτι σε ανατροπή του Σερραντί Γιασίν απ’ τον Πυλαρινό με τον Τρομπούκη να αφήνει το ματς να συνεχιστεί.

Στο 44′ ο Αλεξανδρίδης θα βρεθεί μετά από κόντρες “φάτσα” με τον Κλάδη αλλά το πλασέ που επιχείρησε δεν ήταν δυνατό με τον έμπειρο γκολκίπερ να μπλοκάρει σταθερά.

Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να αφήνουν “ανοιχτούς λογαριασμούς” για την επανάληψη.

Εξιλεώθηκε ο Πλέσσας, “απάντησε” η Ζάκυνθος με Σούρμπη

Γκολ με το “καλησπέρα” για τον ψυχωμένο Εθνικό στην επανάληψη. Οι κυανόλευκοι μόλις στο 47′ θα φτάσουν στην ισοφάριση με σκόρερ τον Ανδρέα Πλέσσα που με όμορφη ατομική προσπάθεια νίκησε την άμυνα του ΑΠΣ για να φέρει το ματς στα ίσια, μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς για το 1-1. Ο σκόρερ εξιλεώθηκε για την απίστευτη χαμένη ευκαιρία στο 33′.

Στο 53′ οι Μπιάζης και Κλάδης Β. δε θα συνεννοηθούν σωστά στην προσπάθεια τους να διώξουν τη μπάλα, με τον Αλεξανδρίδη να χώνεται ανάμεσα τους και να “τσιμπά” τη μπάλα, για να την στείλει μόλις άουτ.

Στο 62′ ο Τζίνα θα εκτελέσει φάουλ από αριστερά με τον Ψάρρη να πηδάει για την κεφαλιά αλλά να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και στην συνέχεια άουτ.

Στο 64′ η Ζάκυνθος θα ανακτήσει το προβάδισμα, με το Σερραντί να κάνει την “κούρσα” από αριστερά, να βγάζει στον Σούρμπη που στο ύψος της μεγάλης περιοχής είχε “οπλίσει” και με ωραίο δεξί σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Εθνικού για το 1-2, με τους πανηγυρισμούς να είναι εξίσου έντονοι στον κυανοκίτρινο πάγκο.

Η Ζάκυνθος φαινόταν να ελέγχει την κατάσταση αλλά δε μπορούσε να τελειώσει το ματς. Σε δύο κλασικές ευκαιρίες στο 87′ και στο 90+2′ οι φιλοξενούμενοι “κλώτσησαν” την ευκαιρία να σφραγίσουν το τρίποντο. Την πρώτη φορά με τον Έλβις Τζίνα να αστοχεί από άκρως πλεονεκτική θέση και τη δεύτερη με το Βαλάντη Τσουκαλά από πάσα “πάρε- βάλε” του Καραμαλίκη. Ο νεαρός ακραίος πλάσαρε τον Ποταμίτη με τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ, ενώ θα μπορούσε να δώσει μια πάσα σε τρεις συμπαίκτες του που καραδοκούσαν ολομόναχοι σε άδεια εστία.

“Τιμωρός” στις καθυστερήσεις ο Ρίκος, δοκάρι στην εκπνοή ο Σούρμπης

Μετά τις δύο σπουδαίες χαμένες ευκαιρίες, ο Εθνικός έμεινε “ζωντανός” και τιμώρησε τη Ζάκυνθο. Ο Ρίκος για την ακρίβεια με ένα εκπληκτικό σουτ λίγο κάτω από τη σέντρα θα νικήσει τον Κλάδη που ήταν εκτός θέσης, βάζοντας ένα απίθανο γκολ μέσα σε τρελό πανηγύρι για το 2-2. Το γκολ αυτό σόκαρε την ομάδα του Εγκουαβόν που προσπάθησε να “κλέψει” στο τέλος τη νίκη με ατομική ενέργεια του Σούρμπη, η οποία κατέληξε στη συμβολή των δοκαριών για να παραμείνει έτσι το τελικό σκορ. Μετά από 7 λεπτά καθυστερήσεων ο Τρομπούκης σφύριξε τη λήξη, που βρήκε την ομάδα των Αλυκών να πανηγυρίσει ένα μεγάλο αποτέλεσμα και τη Ζάκυνθο να “βυθίζεται” στην εσωστρέφεια και τη γκρίνια.

Συνθέσεις

Εθνικός Σκουλικάδου (Κώστας Πλέσσας): Ποταμίτης, Πέττας- Σαρρής, Μετζαλίρας (87′ Τζόλας), Ρίκος Π., Κλάδης Αγγ. (λ.τρ. 68′ Σταμίρης), Προκόπης Α., Πλέσσας Ανδρ. (90+6′ Κάτσης), Πέττας Α., Αλεξανδρίδης, Πίσκοπος, Πυλαρινός (80′ Γιακουμέλος Αθ.)

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Αγκουστίν Εγκουαβόν): Κλάδης Β., Μαρίνος, Τζίνα. Μουκουτά- Κεσσιέ, Μπιάζης Β., Σούρμπης, Τζανάρη, Μαλισόβας, Καραμαλίκης, Ψάρρης (85′ Τσουκαλάς), Σερραντί (90′ Καλογέρης)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΤΡΟΜΠΟΥΚΗΣ, ΨΑΡΡΗΣ, ΜΠΟΖΙΚΗΣ