Ούτε η Παναχαϊκή κατάφερε να βάλει “φρένο” στο… “τρένο” του ΟΦΗ. Οι Κρητικοί «καθάρισαν» 3-0 στην Αχαΐα, διατηρήθηκαν στην κορυφή κι έκαναν ακόμη ένα βήμα για την άνοδο.

Πέρασε και από την Πάτρα ο ΟΦΗ. Η Παναχαϊκή δεν μπόρεσε να βάλει μπλόκο στους Κρητικούς, που επικράτησαν 3-0 και θα συνεχίσουν στην κορυφή της Football League και μετά το τέλος της 24ης αγωνιστικής.

Στο 14ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με εκτέλεση πέναλτι του Μάνου. Πριν καλά-καλά προλάβουν να συνέλθουν, οι παίκτες του Οφρυδόπουλου είδαν τον Κουτσιανικούλη να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του με σουτ το οποίο κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα (21’). Το «διπλό» για τον ΟΦΗ «κλείδωσε» πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο.

Ο Κουτσιανικούλης έπειτα από ωραία αντεπίθεση έδωσε έτοιμο γκολ στον Μάνο, ο οποίος έκανε το 3-0 στο 43’. Έτσι, το δεύτερο ημίχρονο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Παναχαϊκή προσπάθησε να αντιδράσει όμως δεν κατάφερε να βρει ένα γκολ, το οποίο θα την κρατούσε ζωντανή στο παιχνίδι.

Πολύ όμορφες εικόνες στις κερκίδες με περίπου 4.000 οπαδούς, εκ των οποίων σχεδόν οι 400 ήταν των φιλοξενούμενων.

Αφού τελείωσε το ματς με τον ΟΦΗ οι ποδοσφαιριστές των Πατρινών πήγαν κοντά στην κερκίδα των οργανωμένων, οι οποίοι τους αποθέωσαν. Πρόκειται αν μη τι άλλο για κάτι πρωτοφανές στα ελληνικά γήπεδα και για συμπεριφορές που δείχνουν τον δρόμο για ένα υγιές και δυνατό ελληνικό ποδόσφαιρο!

Παναχαϊκή (Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολίμος, Γκίνο, Αργυρόπουλος (80′ Μουστακόπουλος), Σωτηράκος, Φωτάκης (73′ Αντωνακόπουλος), Ελευθεριάδης, Πολυχρόνης (46′ Κυνηγόπουλος), Λουμπαρδέας, Μπουτζίκος, Μωραΐτης

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Μπολάκης, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Ποτουρίδης (18′ λ.τρ. Βαφέας), Νάστος, Μαχαίρας, Ντίνας, Μάνος, Κουτσιανικούλης (57′ Περογαμβράκης), Βουό (78′ Πουρτουλίδης)

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)