Το μεγαλύτερο σκορ πέτυχε ο Ολυμπιακός με το 6-1 επί της Βέροιας – Τεσσάρα η ΑΕΚ, τρία ο Παναθηναϊκός, ο Πανιώνιος και ο ΠΑΣ Γιάννινα

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας, καθώς το θέαμα που προσέφεραν οι περισσότερες ομάδες ήταν υψηλού επιπέδου, αφήνοντας υποσχέσεις για το μέλλον.

Φυσικά το θέαμα επισφραγίστηκε και με πολλά γκολ: 25 γκολ σε επτά παιχνίδια, δηλαδή σχεδόν 3,5 γκολ μ.ο.!

Ο Ολυμπιακός με το «καλημέρα» έδειξε ότι αποτελεί και φέτος το φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος σκορπίζοντας τη Βέροια με 6-1. Πολύ καλή απόδοση έπιασαν οι Μαρίν, Ιντέγε και μιλιβόγιεβιτς, ενώ ως αλλαγή έκαεν ντεμπούτο ο ¨Οσκαρ Καρντόσο.

Πολύ καλή ήταν και η ΑΕΚ που δείχνει ότι έχει τα απαραίτητα… συστατικά για να διεκδικήσει τον τίτλο. Το 4-1 επί της Ξάνθης συνοδεύτηκε από δύο γκολ του Αλμέιδα και εντυπωσιακή εμφάνιση του Τσιγκρίνσκι.

Από κοντά και ο Παναθηναϊκός που με το 3-0 στη Λιβαδειά συνεχίζει να πείθει σαν ομάδα, αφήνοντας πίσω του τις παθογένειες των περασμένων ετών.

Το 2-1 απέναντι στον Παναιτωλικό μπορεί να μην φαντάζει εντυπωσιακό, αλλά όσοι βρέθηκαν στην Τούμπα ή παρακολούθησαν τον ΠΑΟΚ από την τηλεόραση, διαπίστωσαν ότι και ο «Δικέφαλος του Βορρά» δεν έχει πολλά να ζηλέψει από τους υπόλοιπους διεκδικητές του πρωταθλήματος.

Φυσικά είχαμε και εκπλήξεις: Όχι τόσο του Πανιωνίου που συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε πέρυσι νικώντας με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης, όσο το 3-0 του ΠΑΣ Γιάννινα επί του Ατρομήτου.

Αναλυτικά:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΒΕΡΟΙΑ (6-1)

Με χατ-τρικ, ντεμπούτο παικτών και πολλά γκολ σημαδεύτηκε η αναμέτρηση μεταξύ Ολυμπιακού και Βέροιας. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αρκετές άκαρπες ευκαιρίες και το νέο μεταγραφικό απόκτημα του, Μάρκο Μαρίν, να πρωταγωνιστεί. Το γκολ ήρθε στο 25’ από τον Ιντέγε και ήταν αυτό που έδωσε φόρα για όλα τα υπόλοιπα. Στο 27’ με κεφαλιά του Σεμπά γίνεται το 2-0. Πριν το κλείσιμο του α’ ημιχρόνου ο Ελιουνούσι με πλασέ κλειδώνει το ματς με το τρίτο γκόλ. Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι έδειξαν ότι δε χόρτασαν από τα γκολ και μόλις στο 49’ ο Μιλιβόγιεβιτς κάνει το 4-0. Στο 61’ μετά από ωραία συνεργασία Ντε Λα Μπέγια-Ιντέγε έρχεται το 5-0. Στο 74’ η Βέροια μείωσε με τον Παντελή Καπετάνο. Το ματς έκλεισε με τη σέντρα του Φιγκέιρας στον Ιντέγε ο οποίος έγραψε το 6-1 κάνοντας χατ-τρικ στο 89’.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα (59′ Ρέτσος), Ντε λα Μπέγια, Καμπιάσο, Μιλοβόγιεβιτς, Σεμπά, Μαρίν (70′ Καρντόσο), Ελιουνούσι (65′ Πάρντο), Ιντέγε

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεθ, Μαραγκός, Χαροντάκης (46′ Ναβαλόβσκι), Μαλόν, Μελίσσης, Παπαδόπουλος, Μπαλάφας, Σαρπόνγκ (46′ Άρσε), Σισίνιο (77′ Βίτι), Τόνι Κάλβο, Καπετάνος

ΑΕΚ-ΞΑΝΘΗ (4-1)

Αναμέτρηση με πολλά γκόλ, ωραίες φάσεις και με πρωταγωνιστές τον Αλμείδα και Ροντρίγκεζ. Από το 7ο λεπτό οι κιτρινόμαυροι έδειξαν ότι ήθελαν το παιχνίδι πάση θυσία κι έτσι με ωραία συνεργασία Ροντρίγκεζ – Αλμείδα ο δεύτερος νίκησε τον Ζίφκοβιτς κάνοντας το 1-0. Στο 10’ με νέα ασίστ του Ροντρίγκεζ ο Μάνταλος με κεφαλιά κάνει το 2-0. Οι Ακρίτες δε το έβαλαν κάτω και 2 λεπτά αργότερα κάνουν το 2-1 με τον Γιουνές. Ο Αλμέιδα απάντησε στο 15’ σκοράροντας και πάλι, δίνοντας παλμό στην αναμέτρηση. Η Ξάνθη προσπάθησε να βρει χώρο μιας και η ΑΕΚ έδειξε να χαλαρώνει μετά τα 3 γκόλ που πέτυχε χωρίς τελικά να καταφέρει να βρει δίχτυα. Στο 76’ ήρθε και η τελική βολή από την ΑΕΚ με γκόλ του Ντίντακ που έκανε το 4-1.

ΑΕΚ :Ανέστης, Γκάλο, Τσιγκρίνσκι, Λέσκοτ, Ντίντακ, Λαμπρόπουλος, Γιόχανσον, Μάνταλος, Μπακασέτας (65’ Σιμόες), Ροντρίγκες (74’ Βάργκας), Αλμέιδα (61’ Αραβίδης).

ΞΑΝΘΗ :Ζίφκοβιτς, Παπαγεωργίου, Καρασαλίδης, Λισγάρας (50’ Βασιλακάκης), Φλίσκας, Λουσέρο, Ντε Λούκας, Τριάδης (60’ Νιέτο), Λάζιτς(72’ Ράνος), Σολτάνι, Γιουνές.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ  (0-3)

Άνετα πέρασε από τη Λιβαδειά ο Παναθηναικός με πολλές τελικές, καταφέρνοντας να νικήσει τον έμπειρο γκολκίπερ του Λεβαδειακού, Στανισλάβ Ναμάσκο.

Μπαίνοντας με το δεξί το πρώτο γκόλ ήρθε μόλις στο 1’ από τον Μπέργκ το οποίο όμως ακυρώθηκε από τον επόπτη ως οφσαιντ. Αυτό δε πτόησε τον Παναθηναικό ο οποίος στο 8’ σκόραρε ξανά μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεντέσμα. Γουακάσο και Μπέργκ προσπαθούσαν να βρούν τα δίχτυα του Ναμάσκο όταν τελικά μετά από άψογη συνεργασία και των δυο αλλά και του Ζέκα ο οποίος έβγαλε τη σέντρα, ο Γουακάσο έστειλε με ευκολία τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2. Το 3ο γκόλ ήρθε στο 66’ από τον Λέτο με πλασέ, ο οποίος είχε μπει πριν από λίγο στη θέση του Λούντ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ:Ναμάσκο, Τριποτσέρης, Ουόν, Μιλιάζες, Μαχαίρας (46′ Καραχάλιος), Γιακουμάκης, Μάντζιος, Μπαλγκαζουανί (65′ Βασιλείου), Ζεζίνιο, Μουλόπουλος, Καλτσάς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Στιλ, Μέστο, Ιβανόφ, Κουτρουμπής, Χουλτ, Λεντέσμα (76′ Βιγιαφάνιες), Γουακάσο, Ζέκα, Λουντ (66′ Λέτο), Ιμπάρμπο (87′ Εμποκού), Μπεργκ.

ΠΑΟΚ-ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (2-1)

Παρ’ ότι ο ΠΑΟΚ γνώριζε ότι και με νίκη η βαθμολογία του θα παραμείνει στο 0 λόγω της τιμωρίας με αφαίρεση 3 βαθμών, για τα επεισόδια της Τούμπας στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό, δε πτοήθηκε και μπήκε δυνατά στη νέα χρονιά. Από την έναρξη της αναμέτρησης ήταν φανερό ότι ο ΠΑΟΚ θα είναι επιθετικός στον αγώνα μιας και το γκόλ ήρθε στο 2ο λεπτό από τον Μπίσεσβαρ με ωραίο πλασέ. Στο 9’ μια άστοχη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό από τον Ουάρντα που δε κατάφερε να περάσει τον Γλύκο και από τότε καμία σημαντική ευκαιρία για τις δυο ομάδες μέχρι το 27’ που έρχεται το 2ο γκολ για τον ΠΑΟΚ από τον Ροντρίγκες. Στο τέλος του ημιχρόνου με δοκάρι ο Αθανασιάδης χάνει μεγάλη ευκαιρία να «τελειώσει» από νωρίς το παιχνίδι. Στο 2ο ημίχρονο, πολλές προσπάθειες από το ΠΑΟΚ να κάνει το 3-0 τόσο από τον Μπισεσβάρ όσο και από τον Ροντριγκες και τον Περέιρα που πέρασε στη θέση του Κλάους. Τελικά ο Παναιτωλικό μείωσε στο κλείσιμο του αγώνα στο 91’ με γκολ του Ουάρντα.

ΠΑΟΚ : Γλύκος, Κρέσπο, Τζαβέλλας, Βαρέλα, Μάτος, Κάνιας, Τσίμιροτ (Πέλκας 83′), Μπίσεσβαρ (Σάχοφ 67′), Τζάλμα, Ροντρίγκες και Αθανασιάδης (Περέιρα 67′)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Κυριακίδης, Τσοκάνης, Κούσας, Χαντάκιας, Μύγας (Μουνιός 78), Μάκος, Πάουλο, Ουάρντα, Φερέιρα (Λεντέσμα 46′), Τομανέ και Μαρκόφσκι (Κλέσιο 60′)