Αποστολή στο Αίγιο: Σωκράτης Λειβαδάς

Την ευκαιρία να τσεκάρει το βαθμό ετοιμότητας των ποδοσφαιριστών, ενόψει του μεγάλου ματς κόντρα στον ΟΦΗ την ερχόμενη Τετάρτη είχε το τεχνικό επιτελείο του ΑΠΣ Ζάκυνθος, σε ένα πραγματικά δυνατό φιλικό απέναντι σε ομάδα της ίδιας κατηγορίας όπως ο Παναιγιάλειος.

Ο βαθμός δυσκολίας του ματς ήταν μεγάλος, αν συνυπολογίσουμε ότι το ματς γινόταν σε μια δύσκολη έδρα όπως το Δημοτικό στάδιο Αιγίου. Η νησιώτικη έδειξε και καλά αλλά και στοιχεία τα οποία χρειάζεται να διορθώσει όταν ξεκινήσουν οι επίσημες υποχρεώσεις της. Είναι λογικό πάντως οι Κυανοκίτρινοι να «ψάχνονται» ακόμη, μιας και πρόκειται για ένα ρόστερ  με πολλά καινούργια πρόσωπα που αναζητά «ταυτότητα» και φυσικά συνοχή.

Για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο, θα χρειαστούν και άλλα τέτοια ματς όπως το χθεσινό μιας και το πρωτάθλημα θα αργήσει κάποιες επιπλέον ημέρες για να ξεκινήσει. Πάντως στην ομάδα υπάρχει ταλέντο και δυνατότητες για κάτι πολύ καλό, παρότι η χρονιά είναι ιδιαίτερα απαιτητική και δύσκολη.

Το “φιλμ” της αναμέτρησης Παναιγιάλειος- ΑΠΣ Ζάκυνθος

1’ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος στα πρώτα δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Ο Λέκκας εξ’ επαφής με την εστία δεν θα μπορέσει να νικήσει τον Σταυριανό, όπως και ο Βαρέλα στην συνέχεια της φάσης.

2’ Εκτέλεση φάουλ Πόνσε, ο Σκαρτσίλας θα πιάσει την κεφαλιά η μπάλα θα φύγει πάνω απ’ τα δοκάρια του Πολίτη.

8’ ΓΚΟΛ για τον Παναιγιάλειο (1-0). Ο Πόνσε θα βρεθεί ανενόχλητος έξω από την περιοχή του Πολίτη και με αριστερό δυνατό σουτ θα ανοίξει το σκορ για τους μελανόλευκους.

11’ Ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ από το Βαρέλα, ο Σταυριανός θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

23’ Νέα ωραία ενέργεια του Βαρέλα και δυνατό σουτ με το δεξί, με τον γκολκίπερ του Παναιγιαλείου να λέει ξανά «όχι» στον Ουρουγουανό άσσο.

26’ Καλοτραβηγμένη εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, Φωτιάς και Κρολ θα πηδήξουν για την κεφαλιά, με τον Πολωνό να τη βρίσκει τελευταίος αλλά τον Σταυριανό να μπλοκάρει σταθερά.

44’ Ευκαιρία για τον Παναιγιάλειο με τον Πόνσε να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής και τον Πολίτη να διώχνει σωτήρια σε κόρνερ.

47’ Κοντινό πλασέ του Σκαρτσίλα, με τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

52’ ΓΚΟΛ για τον Παναιγιάλειο (2-0). Ο Μίλιεβιτς θα διεισδύσει πολύ ωραία από τα δεξιά, με τον Σεχολάρι να πλασάρει εύστοχα για το 2-0.

65’ Ατομική προσπάθεια και δυνατό σουτ του Μίλιεβιτς, η μπάλα μόλις άουτ.

66’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα, ο Μπαλτιμάς σωτήρια σε κόρνερ.

73’ Νέα ευκαιρία για τη Ζάκυνθο με το Χατζησάββα να βρίσκει τον Παπαδημητρίου, που θα βγει τετ-α-τετ με τον Μπαλτιμά αλλά ο γκολκίπερ των γηπεδούχων θα πει ξανά «όχι» για το γκολ των Κυανοκίτρινων.

78’ Τελευταία καλή φάση στο ματς, με τον Βαρέλα να εκτελεί φάουλ από τα αριστερά, φέρνοντας τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή. Εκεί δε θα τη βρει κανείς από τους συμπαίκτες του, με τον Καλλιβωκά να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα άουτ.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Μουράτ Σεροπιάν): Σταυριανός, Σπίνουλας, Μπουτζίκος, Τζημογιάννης, Τσατσαρής, Ουρτάδο, Σταμόγιαννος, Μίλιεβιτς, Μπούνας, Πόνσε, Σκαρτσίλας

Αγωνίστηκαν και οι: Μπαλτιμάς, Ζάμπας, Ιωάννου, Σεχολάρι, Μπουρλάκης. Ρέλλας, Μπεκατώρος, Ατματζίδης, Παπαδόπουλος, Διαμαντόπουλος

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Ντάνι Ακίνο): Πολίτης (55’ Ξενοδόχοβ), Τσόπελας (68’ Κυριακίδης), Τσορμπατζίδης (55’ Ουνγιαλίδης), Μπουρδούβαλης, Φωτιάς (55’ Καλλιβωκάς), Κριτσμάρεβιτς (68’ Πέττας), Μπλέτσας (46’ Οικονόμου), Βαρέλα, Λέκκας (46’ Πιτταράς), Ευθυμιάδης (52’ Χατζησάββας), Κρολ (46’ Παπαδημητρίου)