Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Τετάρτης ο φιλικός αγώνας μεταξύ του ΑΟ Λεβάντε (ομάδα Α΄ ΕΠΣ Ζακύνθου με τον Ζακυνθιακό με νικητές τους γαλαζοπράσινους με 3-1. Ο τεχνικός του Ζακυνθιακού Σπύρος Αντωνόπουλος παρατάξει ένα εντελώς διαφορετικό σχήμα αφού ήθελε να δει σε τι κατάσταση βρίσκονται οι παίκτες που δεν έχουν πάρει αρκετά λεπτά συμμετοχής.

Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Κουρλός δεξιά πήγε ο Φυτόπουλος αριστερά ο Κολοβάκης, στο κέντρο της άμυνας έπαιξαν ο Παυλίδης με τον Τζιαφέρη αμυντικά ήταν ο Τόγιας με τον Σούρμπη, Καλογέρης δεξί χαφ και Κάρδαρης αριστερά στην κορυφή της επίθεσης πήγε ο Μπαραμπαρούσης και λίγο πιο πίσω ο Λιβέρης. Από την άλλη ο τεχνικός της ομάδας του Λεβάντε παρέταξε μια πάνω κάτω 11άδα βασικών πλην τις απουσίες του Χρήστου Κομιώτη, Γιάννη Κομιώτη, Θεόφιλου Τριανταφυλλίδη και του βασικού τερματοφύλακα Ανδρέου.

Από το παιχνίδι αυτό και οι δύο προπονητές έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση των ποδοσφαιριστών τους. Ο Ζακυνθιακός και στα δύο ημίχρονα ήταν ο κυρίαρχος του παιχνιδιού κυκλοφορούσε καλύτερα την μπάλα ιδίως στο β΄ μέρος που ο αντίπαλος έμεινε από δυνάμεις.

Στο 11΄ οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ όταν ο Κολοβάκης έβγαλε ωραία σέντρα στην καρδιά της άμυνας του Λεβάντε και ο Καλογέρης ανενόχλητος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1. Στο 23΄ πάλι ο Κολοβάκης έβαλε ωραία κάθετη πάσα στον Μπαρμπαρούση με τον τελευταίο με πλάσε να κάνει το 0-2.

Tρία λεπτά αργότερα ο Μαλαφούρης με ένα καταπληκτικό γκολ θα μειώσει σε 1-2. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο τεχνικός του Ζακυνθιακού άλλαξε σχεδόν όλα τα πρόσωπα σταδιακά. Ο Ζακυνθιακός συνέχισε στο ίδο τέμπο, μόνο που αυτή την φορά πήγε με σβηστές μηχανές καθως οι γηπεδούχοι δεν είχαν δυνάμεις να ανταγωνιστούν επί ισοις όροις.

Στο 50΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Λιβέρη και στο 53΄ πάλι με τον Μπαρμπαρούση “κλείδωσαν τη νίκη κάνοντας το 1-3. Από το 60΄ και μετά ο Ζακυνθιακός έχασε  δύο ακόμη μοναδικές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ με τον Πέττα και τον Κωστάκη.

Διαιτητές ήταν οι Κωστάκης, Μάτσας, Αντωνίου οι οποίοι διαιτήτευσαν αφιλοκερδώς

ΛΕΒΑΝΤΕΣ (Κώστας Κλάδης) Γράμψας, Δούμουρας, Σόφος Διον., Μαλαφούρης Αν., Λογοθέτης, Μαρίνος (61΄ Κωστής), Κομιώτης Αλ. (25΄ Μαρούδας Παν), Κουρούμαλος (46΄ Πατίρης), Νένδος. Ματαράγκας, Μαλαφούρης Διον.

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ (Σπύρος Αντωνόπουλοs) Κουρλός, Τζιαφέρης, Παυλίδης (46΄ Κωστάκης) , Φυτόπουλος, Κολοβάκης (46΄ Τσαλέκου), Τόγιας (45΄ Κόλα), Σούρμπης, Λιβέρης (58΄ Πέττας), Καλογέρης (41΄ Μαλλιάς), Κάρδαρης, Μπαραμπαρούσης (65΄ Σκοζάϊ)

*Επεισόδιο δημιουργήθηκε μεταξύ του ποδοσφαιριστή του Λεβάντε Γιάννη Μαρίνου και ανθρώπων της διοίκησης του Λεβάντε, όταν ο ποδοσφαιριστής έγινε αλλαγή από τον προπονητή του και πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια πάνω στον θυμό του πάταξε κάτω ένα κάδο απορριμμάτων προς το μέρος του πήγε ο Κώστας Μυλωνάς να τον ηρεμήσει αλλά τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα με την ένταση να επικρατεί του λάχιστον 5 λεπτά!  Με την επέμβαση των ψυχραιμότερων τα πνεύματα ηρέμησαν.