Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Τετάρτης ο φιλικός αγώνας μεταξύ του ΑΠΣ Ζάκυνθος και του ΑΟ Τσιλιβή στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού. Ένα ματς που θα περάσει γρήγορα στην ιστορία και δεν θα το θυμάται κανείς σε λίγο καιρό. Μέτριο ποιοτικά θέαμα (με επιείκεια) λιγοστές φάσεις κουρασμένες οι ομάδες (λογικό) και παίκτες που θέλουν πάρα πολύ δουλεία για να φτάσουν σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα επιτελεία των δύο ομάδων, είδαν και αποτύπωσαν πλήρως την εικόνα και φυσικά τι χρειάζεται από εδώ και στο εξής. Φυσικά και οι δύο προπονητές (Καραμαλίκης-Τσούκλης) έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για το επίπεδο των ομάδων τους. Το γενικό συμπέρασμα είναι ότι και οι δύο ομάδες που εκπροσωπούν το νησί στην Γ΄ Εθνική κατηγορία, θέλουν σοβαρή ενίσχυση με παίκτες που θα γνωρίζουν την κατηγορία. Αυτό θα πρέπει να κρατήσουν οι διοικήσεις των δύο ομάδων, ότι θα χρειαστούν να βάλουν το χέρι στην τσέπη και να ενισχυθούν σημαντικά.

Στα του αγώνα… Η ομάδα του Τσιλιβή ήταν η νικήτρια του ματς με το γκολ που πέτυχε στο 34΄ ο Στέλιος Λιβέρης. Και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να ελέγξουν το ματς. Οι φιλοξενούμενοι (ΑΟ Τσιλιβή) είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας αλλά ήταν ακίνδυνοι  επιθετικά (λείπει ένα φορ και όχι μόνο). Από την άλλη η Ζάκυνθος προσπάθησε με αντεπιθέσεις να γίνει απειλητική κυρίως από αριστερά και πραγματικά έφτασε 2-3 φορές κοντά στο να πετύχει γκολ.

Στο 11΄ ένα σουτ του Ζυγκεκρίδη πέρασε λίγο άουτ. Στο 21΄ ο Ζυγκερίδης έδωσε ωραία την μπάλα στον Γιόχαν ο οποίος σούταρε από πλάγια αριστερά άστοχα όμως. Και στο 29΄ έγινε η μεγάλη φάση όταν ο Κούτνικ εκτέλεσε φάουλ ο Ζυγκερίδης με ωραία κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του ΑΟ Τσιλιβή. Λίγα λεπτά αργότερα οι κόκκινοι κατάφεραν να σκοράρουν όταν ο Νταφέ  έκανε μια μαγική ντρίπλα  πέρασε από πλάγια δεξιά έβγαλε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι και ο Λιβέρης με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ζακύνθου κάνοντας το 0-1.  Έτσι τελείωσε το πρώτο ημίχρονο το οποίο είχε διάρκεια 35 λεπτά. .

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές η κούραση έκανε την εμφάνιση της και το μέτριο ποιοτικά θέαμα του πρώτου μέρους έγινε κάκιστο στην συνέχεια. Η αλήθεια είναι ότι δεν καταγράφηκε ούτε μια φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Οι προπονητές προσπάθησαν να μεταφέρουν στους ποδοσφαιριστές τους αυτά που ήθελαν άλλο το μεν πνεύμα πρόθυμο, το δε σώμα δεν μπορούσε να ακολουθήσει. Έτσι λοιπόν και το υπόλοιπο 35λέπτο πέρασε άοσμο, άγευστο και άχρωμο.

Διατητές: Kαμπιώτης, Πλέσσας, Μαρίνος

AΠΣ Ζάκυνθος: (Στάθης Καραμαλίκης) Κούζας, Πεταλωτής, Ντάσης, Τζίνα, Κοτσώνης, Μαρίνος, Σούρμπης, Γιοχάνες, Γιόχαν, Κούτνικ, Ζυγκερίδης

Έπαιξαν και οι: Φαραός, Κορφιάτης, Μαρίνος, Μουκουτά, Κολεύρης, Τελέν

ΑΟ Τσιλιβή:  (Πέτρος Τσούκλης) Τριαντάφυλλος, Μπατσής, Γεωργίου, Μούστα, Αρετόγλου, Παναγιωτίδης, Τζελάι, Λιβέρης, Νταφέ, Ραπόσο, Μπουαζάζ.

Έπαιξαν και οι:  Mπαγιαμπλλάρη, Παπαδόπουλος. Ελέζι, Χαρακτινός, Φαρίντ