Σαν να έπαιζε πραγματικό αγώνα πρωταθλήματος, ήταν το χθεσινό φιλικό για την ομάδα μπάσκετ της ΑΓΕΖ κόντρα στον Διαγόρα στο γήπεδο του Αιγάλεω.

Η ομάδα του Θεόφιλου Μπεκέ μπορεί να ξεκίνησε κάκιστα ευρισκόμενη πίσω στο σκορ ακόμη και με διαφορά 20 πόντων. Στην επανάληψη όμως η Ένωση ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, γυρίζοντας το ματς με εκπληκτική παρουσία σε άμυνα και επίθεση.

Η άνοδος του Παπάδη που έπαιξε και για τον απόντα Παύλο Καρβούνη ήταν το «κλειδί» της επιστροφής, με το νεαρό γκαρντ να έχει άξιους συμπαραστάτες του, τους Νικολόπουλο, Κοτσέτα και Μπάρτζο που είχαν εξίσου εκπληκτική απόδοση. Το ματς πήγε αρχικά στην παράταση, για να το πάρει τελικά η ΑΓΕΖ με το τελικό 84-92.

Επρόκειτο για ένα πολύ σκληρό ματς, με πολλά νεύρα και φάουλ, που έκανε πολύ καλό στους παίχτες ενόψει του ξεκινήματος στο πρωτάθλημα στις 12 Οκτώβρη.  Επόμενη φιλική αναμέτρηση την ερχόμενη Τετάρτη στο κλειστό του Σπόρτιγκ στα Πατήσια, κόντρα στην ομώνυμη ομάδα.

Θεόφιλος Μπεκές:Μας έκανε πολύ καλό το συγκεκριμένο φιλικό”

Ιδιαίτερα ικανοποιημένος για τη νίκη της ομάδας του έστω και σε ανεπίσημο ματς αλλά και από την εικόνα της στο δεύτερο ημίχρονο, εμφανίστηκε με δηλώσεις του στο ioniansports.gr ο Θεόφιλος Μπεκές. Για την ακρίβεια: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος για το σημερινό φιλικό (σ.σ. χθεσινό), όχι τόσο γιατί το κερδίσαμε αλλά γιατί παίξαμε σε πραγματικές συνθήκες πρωταθλήματος. Το ματς ήταν πολύ σκληρό και με χαροποιεί ότι ξεπεράσαμε το κακό μας πρώτο ημίχρονο, καταλαβαίνοντας το τι έπρεπε να κάνουμε στο παρκέ. Υπενθυμίζω ότι μας έλειψε ο Καρβούνης, με τον Παπάδη να παίρνει σημαντικό χρόνο συμμετοχής. Πάμε για ένα ακόμη φιλικό με τον Σπόριγκ την ερχόμενη Τετάρτη και ελπίζουμε να είναι ένα ακόμη δυνατό τεστ».