“Φύλλο και φτερό” έκανε τον κάκιστο ΑΠΣ Ζάκυνθος, η αγριεμένη Θύελλα Πατρών στο “Φώτης Αραβαντινός” το μεσημέρι της Κυριακής, φτάνοντας στη νίκη με το επιβλητικό 4-0 για τη δεύτερη αγωνιστική του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Οι κυανοκίτρινοι δεν “μπήκαν” σχεδόν σε κανένα σημείο στο ματς, με αποτέλεσμα να φύγουν με σκυμμένο το κεφάλι από την πρωτεύουσα της Αχαΐας. Μια ήττα που προβληματίζει για πολλούς και διάφορους λόγους, μιας και οι νησιώτες παρουσιάστηκαν απίστευτα κακοί στον αγωνιστικό χώρο, δίνοντας δικαιώματα με την απόδοση τους.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν οι πατρινοί προηγήθηκαν με 2-0 “καθαρίζοντας” ουσιαστικά τη “μπουγάδα” και πανηγυρίζοντας έτσι την πρώτη τους νίκη σε εθνική κατηγορία μετά από 7 χρόνια.

Η Ζάκυνθος μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί του Πανηλειακού ταξίδεψε με αξιώσεις στην Αχαϊκή πρωτεύουσα θέλοντας να πάρει ένα ακόμη τρίποντο και να “ζεστάνει” περισσότερο τον κόσμο της για την συνέχεια. Αντ’ αυτού όμως, υπέστη ταπεινωτική ήττα με κάκιστη απόδοση που τη βάζει σε προβληματισμό για τη συνέχεια.

Στο δεύτερο μέρος οι νησιώτες τα είχαν ουσιαστικά παρατήσει. Δεν έκαναν απολύτως τίποτα για να αλλάξουν τη μοίρα τους και πάλι καλά να λέμε που το “κοντέρ” δεν έγραψε παραπάνω γκολ. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 42′ ο τεχνικός των φιλοξενούμενων προχώρησε σε τριπλή αλλαγή, βγάζοντας από το τερέν τους Τσουκαλά, Γιοχάνες και Μαρίνο για να περάσουν μέσα οι Πατίλας, Πούφλης και Σούρμπης που στο προηγούμενο ματς είχαν ξεκινήσει βασικοί αλλά σήμερα έμειναν στον πάγκο.

Επίσης είναι σημαντικό να αναφέρουμε ότι στα δύο από τα τέσσερα γκολ της Θύελλας η αμυντική λειτουργία της ομάδας ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτη αφού τα γκολ μπήκαν με ατομικές προσπάθειες, με τους αντιπάλους στην κυριολεξία να “αλωνίζουν” και να φαίνονται στο γήπεδο σαν ποδοσφαιριστές ανώτερης κατηγορίας. Η αλήθεια είναι ότι με τέτοια εμφάνιση δε μπορείς να περιμένεις τίποτα. Όμως σε καμιά περίπτωση η διαφορά των δύο ομάδων δεν είναι στην πραγματικότητα αυτή που δείχνει το τελικό σκορ. Όταν όμως δίνεις δικαιώματα με την απόδοση σου αυτά παθαίνεις. Κάθε φάση της Θύελλας “μύριζε” γκολ και έτσι το 4-0 ήρθε φυσιολογικά, για να μην πούμε ότι αδικεί τους γηπεδούχους.

Επόμενο ματς που αποκτά χαρακτήρα πρόωρου “τελικού” αυτό με το Διβαολίτσι στο Δημοτικό στάδιο, με τις δύο ομάδες να προέρχονται από ήττες και να “καίγονται” για τους τρεις βαθμούς.

Στα του παιχνιδιού… οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 19ο λεπτό μετά από στημένη φάση με την μπάλα να στρώνεται στο σημείο του πέναλτι στον Βλασόπουλο που από κοντά θα στείλει τη μπάλα στα δεξιά γωνία του Κουτογλίδη για το 1-0.

Στο 40΄ ήρθε και το 2ο γκολ για τους Αχαίους όταν ο Βουτσινάς θα περάσει όποιον βρήκε μπροστά του θα βγάλει ωραία την μπάλα στον Σκεπετάρη ο οποίος θα κάνει το 2-0. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι και με το “καλήμερα” έκαναν το 3-0 με σκόρερ τον Κωνσταντινίδη. Έτσι απλά στο 70΄ γράφτηκε ο επίλογος αυτής της βαριάς ήττας με το 4-0 για τους νησιώτες με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του νεαρού Μπούμπαλη λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα.

Συνθέσεις:

ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ (Σ. Πεφάνης): Σουτζόγλου, Κατριβέσης, Κουνάβης, Δημητρίου, Δασουράς, Πανίτσας (62′ Μπούμπαλης), Βλασόπουλος, Βουτσινάς (71′ Γκοτσόπουλος), Ηλιόπουλος (61′ Σπανός), Κ. Κωνσταντινίδης (71′ Παναγιωτόπουλος), Σκεπετάρης.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 (Σ. Καραμαλίκης): Κουτογλίδης, Πολιανίδης (52΄ Κολευρής), Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Ντάσης, Τσουκαλάς (43′ Πατήλας), Γιοχάνες (43′ Πούφλης), Ζυγκερίδης, Σπ. Μαρίνος (43′ Σούρμπης), Κούντικ.