Χωρίς νικητή έληξε το ντέρμπι της Βουπρασίας για την 24η αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής, καθώς ΠΑΟ Βάρδας και Δόξα Ν. Μανολάδα, σ’ ένα κατάμεστο «Γρ. Καλάκος» από φιλάθλους και των δυο ομάδων, έμειναν στο 1-1.

Το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιο, καθώς οι δυο ομάδες μας είχαν ουσιαστικά από ένα ημίχρονο η καθεμιά.

Προηγήθηκε η Βάρδα
Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΒ στεκόταν ελαφρώς καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο κι έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το παιχνίδι. Μάλιστα ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 16’, όταν από κάθετη πάσα του Ντόμα στον Π. Πολίτη, ο τελευταίος ανετράπη από τον Αναγνωστόπουλο (χλιαρές διαμαρτυρίες από πλευράς Δόξας). Ο Κώστας Κωνσταντινίδης από τα έντεκα βήματα δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει τον Τσάπαλο (1-0). Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 26’ δυνατό σουτ του Σωτηρόπουλου έδιωξε ο Καπετανάκης, ενώ στο 37’ σε σουτ του Βραχνή απέκρουσε ο Τσάπαλος.

Στα… ίσια με γκολάρα του Μαυρόπουλου
Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56’ οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Κωνσταντινίδη το σουτ του οποίου έδιωξε δύσκολα ο Τσάπαλος. Έκτοτε οι «μαυραετοί» ανέβασαν στροφές και πίεσαν για την ισοφάριση, καθώς η Βάρδα από την πλευρά της φύλαττε και τα νώτα της. Έτσι στο 60’ από προσπάθεια και σουτ του Μελετίδη έδιωξε ο Καπετανάκης, ενώ στο 68’ Μαυρόπουλος με ένα καταπληκτικό μακρινό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.
Μάλιστα λίγο έλειψε στο 79’ να πάρει και προβάδισμα, αλλά ο Καπετανάκης έδιωξε δύσκολα σουτ του Αργυρόπουλου, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό απάντησε ο ΠΑΟΒ με το νεοεισελθόντα. Να σημειώσουμε ότι η Δόξα από το 78’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο, καθώς απεβλήθη με δεύτερη κίτρινη ο Σωτηρόπουλος για διαμαρτυρία.
Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το σφύριγμα της λήξης δε σημειώθηκε κάποια αξιόλογη φάση, με το τελικό σκορ να κρίνεται δίκαιο.

Οι συνθέσεις
ΠΑΟΒ: Καπετανάκης, Αποστολόπουλος, Ζέλιος, Νικολόπουλος, Βραχνής, Ανδριέλος, Γ. Πολίτης, Ντόμας, Π. Πολίτης (75’ Αγγελόπουλος), Κωνσταντινίδης, Φωτόπουλος (80’ Αρμένης)
ΔΟΞΑ: Τσάπαλος, Αγουρίδης, Μπίζος, Αναγνωστόπουλος, Παπαδόπουλος, Σωτηρόπουλος, Νικολόπουλος, Βατσής (46’ Αργυρόπουλος), Γούρμος (80’ Λιβάνης), Μελετίδης, Κοτσοκολος (31’ Μαυρόπουλος)