Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα της Κυριακής τα δύο πολύ μεγάλα παιχνίδια για την Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου.

Ο Λεβάντες επικράτησε του Αστέρα Μαχαιράδου 4-0 και το Καταστάρι δύσκολα του Παναρτεμισιακού με 2-1.

Όλη η ποδοσφαιρική Ζάκυνθος περίμενε με ανυπομονησία το ντέρμπι μεταξύ του Αστέρα Μαχαιράδου και του ΑΟ Λεβάντε με τον περισσότερο φίλαθλο κόσμο να πηγαίνει στο Μαχαιράδο.

Όμως το πραγματικό ντέρμπι εκεί που έπεφταν κορμιά από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό ήταν στον Αγγερικό. Εκεί που το Καταστάρι υποδέχθηκε τον “αδιάφορο βαθμολογικά)  Παναρτεμισιακό! όσοι παρακολούθησαν το συγκεκριμένο παιχνίδι ήταν οι τυχεροί καθώς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι που τα είχε όλα.

Δυνατές μονομαχίες, πάθος ένταση και σασπένς μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο! Μέχρι και το τελικό σφύριγμα από τον Δημήτρη Στεριώτη το ματς και τα μπαράζ του πρωταθλήματος κρεμόταν σε μια λεπτή κλωστή!

Το Καταστάρι μπήκε δυνατά και με γκολ του Δρόσσου στο 11΄ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Στο 30΄ και πάλι ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα του αλλά και για την ομάδα του κάνοντας το 2-0. Ο Παναρτεμισιακός όμως ήταν πολύ σκληρός για να πεθάνει τόσο νωρίς.

“Τα Ελάφια” πραγματοποιώντας μια πολύ μεγάλη εμφάνιση άγχωσαν τους γηπεδούχους αφού έχασαν καλές ευκαιρίες για να μειώσουν το σκορ. Στο Β΄ μέρος ο Κορφίατης έβαλε “φωτιά” στον αγώνα καθώς μείωσε σε 2-1 στο 50΄ από εκείνο το σημείο και μετά τα πόδια των γηπεδούχων βάρυναν πάρα πολύ με τους φιλοξενούμενους να παίζουν με πάθος αναζητώντας την ισοφάριση.

Οι παίκτες του Δήμου Αγγελάκη γύρισαν πίσω και αμύνθηκαν υπέρ βωμών και εστιών καθώς τα “Ελάφια” έκαναν επιθέσεις από “γη, αέρα και θάλασσα” όσο τα λεπτά κυλούσαν η παραμονή των τριών ομάδων (Μαχαιράδο, Καταστάρι, Τσιλιβή)  στα μπαράζ κρεμόταν σε μια λεπτή κλωστή που ήταν έτοιμη να σπάσει.

Τα τελευταία λεπτά και αυτά του έξτρα χρόνου δεν ήταν για καρδιακούς καθώς η μπάλα “έκαιγε” πραγματικά! Στην τελευταία σπουδαία φάση του αγώνα μετά από σέντρα ήρθε την μικρή περιοχή του Κατασταρίου παίκτης του Παναρτεμισιακού σούταρε σε κενή εστία και ο Χριστοδουλόπουλος με αυτοθυσία έπεσε πάνω στην μπάλα και κράτησε το όνειρο των μπαράζ ζωντανό!

Το τελικό σφύριγμα βρήκε τον ΑΟΚ να πανηγυρίζει μια πολύ μεγάλη νίκη που του δίνει βάσιμες ελπίδες για την είσοδο στα μπαράζ του πρωταθλήματος (αν κερδίσει τελευταία αγωνιστική τον Άγιο Λέοντα στα ορεινά)

Το ντέρμπι μόνο ντέρμπι δεν ήταν αφού ο Λεβάντες “καθάρισε “εύκολα” τον Αστέρα Μαχαιράδου με 4-0 εκτός ‘έδρας.

Οι “Νυχτερίδες” μπορεί να μην έπιασαν σπουδαία απόδοση όμως όταν λίγο ανέβαζαν στροφές έβαζαν και γκολ!

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ήταν ένα κακό ματς που σε λίγο καιρό δεν θα θυμάται κανένας! Οι δύο ομάδες περισσότερο είχαν στο μυαλό τους το παιχνίδι του Κατασταρίου με τον Παναρτεμισιακό παρά στο δικό τους! Το σκορ άνοιξε μόλις στο 7΄ ο Ματαράγκας.

Από εκείνη την στιγμή και μετά δεν είδαμε τίποτα! Μια χαμένη ευκαιρία από τον Αστέρα στο 40΄ όταν ο Κυβετός βρέθηκε μόνος αλλα σούταρε στα “περιστέρια” Στο β΄ μέρος ο Λεβάντες και πάλι από νωρίς “κλείδωσε” τη νίκη με ωραίο γυριστό σουτ του Δούμουρα.

Τα πράγματα απλοποιήθηκαν στην συνέχεια με το γκολ του Μπινιχάκη στο 79΄ και το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 81΄ από τον Γιάννη Κομιώτη! Αξίζει να σημειώσουμε ότι ο Γιάννης Κομιώτης είχε δύο δοκάρια στο 47΄ και στο 76΄. Στο 67΄ τραυματίστηκε ο Νίκος Γούλιαρης και αποχώρησε με το φορείο εκτός αγωνιστικού χώρου! Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Λεβάντε να πανηγυρίζει μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στον Αστέρα με 4-0

Α΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ – ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ   2-1

(11΄, 30΄ Δρόσος / 50΄ Κορφιάτης)

ΜΑΧΑΙΡΑΔΟ – ΛΕΒΑΝΤΕΣ      0-4

( / 8΄ Ματαράγκας, 54΄ Δούμουρας, 79΄ Μπινιχάκης, 83΄ Ι. Κομιώτης – Δύο δοκάρια είχε ο Ι. Κομιώτης στο 47ο και 76ο λεπτό. Τραυματίστηκε στο γόνατο ο Ν. Γούλιαρης στο 67΄ και αποχώρησε)