Το μεγαλύτερο κάζο της τελευταίας διετίας, όσο δηλαδή αγωνίζεται στη Β’ Εθνική, έπαθε κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας ο ΑΠΣ Ζάκυνθος.

Οι Κυανοκίτρινοι κρατούσαν ένα υπερπολύτιμο τρίποντο στα χέρια τους για 87 λεπτά αλλά μέσα σε ένα καταστροφικό πεντάλεπτο έδωσαν μια στην καρδάρα με το γάλα, σκορπώντας την στο χορτάρι του Δημοτικού σταδίου.

Είναι απίστευτος και όμως αληθινός, ο τρόπος με τον οποίο χάθηκε μια νίκη μισή παραμονή. Οι γηπεδούχοι έχασαν στο πιο λάθος σημείο την αυτοσυγκέντρωση τους και το “πλήρωσαν” πολύ ακριβά. Μια οδυνηρή ήττα, που φέρνει τον ΑΠΣ στην τριάδα του υποβιβασμού, έξι αγωνιστικές πριν το τέλος.

Από εδώ και πέρα δεν υπάρχει το παραμικρό περιθώριο λάθους. Κάθε παιχνίδι είναι “τελικός” και δε νοείται να χαθούν άλλοι βαθμοί με τον τρόπο που αυτό συνέβη το απόγευμα της Πέμπτης.

Ο κόσμος έφυγε από το στάδιο “φαρμακωμένος” από την απίστευτη τροπή που πήραν τα πράγματα στο τέλος. Κάποιοι ξέσπασαν και ενάντια στην τεχνική ηγεσία και κάποιες επιλογές που έγιναν κατά την διάρκεια του ματς. Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια. Σε τέτοιες περιπτώσεις όλοι φταίνε για όλα. Από “ήρωας” γίνεσαι κάλλιστα “αποδιοπομπαίος τράγος” αλλά δυστυχώς η εξέλιξη των πραγμάτων είναι αυτή και δεν αλλάζει.

Από εδώ και πέρα θα χρειαστεί ένα “ηλεκτροσόκ”. Κάτι που θα ανατρέψει τα υπάρχοντα δεδομένα. Ειδάλλως το “τρένο” της παραμονής δε θα περιμένει για πολύ ακόμη. Αρχής γενομένης από το ματς κόντρα στον Πιερικό, επιβάλλεται να ξεκινήσει η ανάκαμψη. Εάν έρθει το τρίποντο και αλλάξει λίγο η ψυχολογία, απομένει ένας ολόκληρος γύρος με 5 ματς, για να γυρίσει η “παρτίδα”. Την συγκεκριμένη στιγμή χρειάζεται ψυχραιμία, καθαρό μυαλό και κυρίως σωστές αποφάσεις, γιατί τα πάντα βρίσκονται στην κόψη του ξυραφιού.

Το ματς περιληπτικά

Τίποτε δεν προμήνυε στο πρώτο μέρος. την συμφορά που θα ακολουθούσε με το τελικό σφύριγμα. Οι γηπεδούχοι έδειχναν εξ’ αρχής ότι δεν μπήκαν στο τερέν με το ανάλογο πάθος που είχαν στο Αλκαζάρ κόντρα στον Τύρναβο. Γενικώς έλειψε το “νεύρο”, το πάθος, ο λεγόμενος τσαμπουκάς.

Ακόμη και έτσι όμως, η Αναγέννηση δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει σοβαρά την εστία του Πολίτη. Οι κιτρινόμαυροι έπαιξαν ένα ανορθόδοξο ποδόσφαιρο και δεν έβρισκαν τον τρόπο να φτάσουν με αξιώσεις στο γκολ. Ακόμη και στα μέτρια της η Ζάκυνθος, είχε τη μερίδα του λέοντος ενώ κατάφερε να σκοράρει και με τον Κυριακίδη, για να πάει προηγούμενη στο ημίχρονο.

Στο 6′ ο Βουτσιάς εκμεταλλεύτηκε λάθος του Μπλέτσα, σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 9′ ο Κρολ θα πιάσει το δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Κουτσόπουλο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα θέμα στο χώρο του κέντρου φαινόταν ότι υπήρχε αλλά και πάλι η Καρδίτσα δε μπορούσε να απειλήσει. Στο 27′ ο Ευθυμιάδης έπιασε ένα ωραίο δεξί σουτ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Σκόραρε ο Κυριακίδης, πήγε με το υπέρ της σκορ στα αποδυτήρια

Έτσι φτάσαμε στο 31′ όταν ο Ευθυμιάδης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Κυριακίδης πετάχτηκε πανέξυπνα στη μικρή περιοχή και με προβολή στην κίνηση άνοιξε το σκορ (1-0), σε έντονους πανηγυρισμούς από την εξέδρα.

Η τελευταία καλή φάση στο πρώτο ημίχρονο έγινε ξανά για τους νησιώτες, όταν ο Ευθυμιάδης θα πιάσει ένα ακόμη σουτ με καλές προϋποθέσεις αλλά θα στείλει τη μπάλα άουτ.

Στην επανάληψη η ΑΣΑ προσπάθησε να φέρει το ματς στα “ίσια” με τον Γκουγκούδη αλλά ο Πολίτης έδιωξε με γρήγορη επέμβαση.

Στο 47′ ο Ευθυμιάδης είχε εκτέλεση φάουλ μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κουτσόπουλου. Ένα λεπτό αργότερα θα χαθεί σημαντική ευκαιρία για το δεύτερο γκολ, όταν ο Μπλέτσας θα εκτελέσει φάουλ, ο Κρολ θα πάρει την πρώτη κεφαλιά, ο Οικονόμου την δεύτερη αλλά η μπάλα θα περάσει παράλληλα από την εστία της Αναγέννησης.

Το παιχνίδι συνεχιζόταν στο ίδιο τέμπο, με τη Ζάκυνθο να εξακολουθεί να μην είναι καλή αλλά να ελέγχει το ματς.

Στο 58′ ο Πέεφ θα πιάσει ένα σουτ έξω από την περιοχή αμαρκάριστος αλλά ο Πολίτης θα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια. Στο 64′ ο Οικονόμου θα περάσει εκτός τερέν (μια αλλαγή που σχολιάστηκε ποικιλοτρόπως στο τέλος) για να δώσει τη θέση του στον Καμπούρη. Ο αρχηγός δεν ήταν στο 100 τοις εκατό (έπαιζε με πρόβλημα στο πόδι) αλλά έδειχνε ότι μπορούσε να συνεχίσει.

Στο 69′ οι παίχτες του Θεοδοσιάδη θα απειλήσουν με σέντρα του Γκουγκούδη και σουτ στην κίνηση του Μαυριά αλλά ο Πολίτης θα διώξει πολύ ωραία με τις γροθιές.

Στο 73′ ο μαχητικός Κρολ θα δώσει τη θέση του στο Βυθούλκα, ενώ στο 80′ θα χαθεί πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Πιτταράς θα σεντράρει από αριστερά για τον Κυριακίδη, ο τελευταίος θα βγάλει με το κεφάλι στον Μπλέτσα που σε θέση βολή θα σουτάρει, στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Κουτσόπουλου.

Στο 83′ θα χαθεί μια μοναδική αντεπίθεση για γκολ από πλευράς ΑΠΣ, με πρωταγωνιστές τους Πιτταρά- Ευθυμιάδη και Βυθούλκα με τον τελευταίο να χάνει το βηματισμό του την τελευταία στιγμή.

Το παιχνίδι βάδιζε ολοταχώς για τον άσσο, παρότι οι γηπεδούχοι δε μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και έδειχναν ότι περισσότερο ήθελαν να κρατήσουν τη νίκη, παρά να απειλήσουν για να “κλειδώσουν” το ματς. Στο 86′ ο Ακίνο θα ρίξει στη “μάχη” και τον Πέττα αντί του Ευθυμιάδη, για να δυναμώσει την ανασταλτική του λειτουργία. Από την άλλη μεριά ο Θεοδοσιάδης είχε ρίξει όλα του τα επιθετικά “χαρτιά” στο τερέν, αφήνοντας μέσα τον Παναγιωτόπουλο και βάζοντας επιπλέον τους Τζέκο, Μίχο και Μαυριά.

Ενός κακού… μύρια επήλθαν!

Όμως το σκηνικό μετετράπη σε “εφιάλτη” από το 87 και μετά. Αρχικά με την ισοφάριση από τον Τζέκο που ολομόναχος στην περιοχή του Πολίτη (η άμυνα είχε τραβηχτεί για οφσάιντ) δε μπορούσε να αστοχήσει φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια, σε έξαλλους πανηγυρισμούς (1-1).

Ενός κακού όμως… μύρια έπονται, για να φτάσουμε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πέττας θα υποπέσει σε ολέθριο λάθος, κάνοντας απρόσεχτο γύρισμα στον Πολίτη με το Βουτσιά να κλέβει και με ψύχραιμο πλασέ να δίνει τη “χαριστική βολή” στη Ζάκυνθο για το 1-2.

Το σοκ ήταν τεράστιο. Η κερκίδα βουβάθηκε, άπαντες έμοιαζαν να μην πιστεύουν αυτό που συνέβη. Στην τελευταία και απέλπιδα προσπάθεια για την ισοφάριση στο 90+3′, ο Πιτταράς εκτέλεσε παντελώς άστοχα φάουλ έξω από την περιοχή, με τον Ευαγγέλου να σφυρίζει τη λήξη και τους γηπεδούχους να πέφτουν ξεροί στο έδαφος, μη μπορώντας να πιστέψουν το κακό που τους βρήκε.

Από την άλλη μεριά, εκ διαμέτρου αντίθετο το σκηνικό. Χαράς ευαγγέλια, αφού όλα έδειχναν να έχουν χαθεί και ξαφνικά υπήρξε η απόλυτη νεκρανάσταση.

Καλή η διαιτησία του Αθηναίου ρέφερι, που έδειξε κίτρινη στους Κυριακίδη και Φωτιά (αποδοκιμάστηκε εντονότατα από τον κόσμο, στην επιστροφή του σαν αντίπαλος).