Εκτός από τους ζακυνθινούς ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται στις δύο ομάδες του νησιού που συμμετέχουν στη Γ΄ Εθνική κατηγορία (ΑΠΣ Ζάκυνθος και ΑΟ Τσιλιβή), υπάρχουν και αρκετοί που αγωνίζονται σε διάφορα πρωταθλήματα ανά την Ελλάδα,  την Κύπρο (Μαυρίας) την Τουρκία (Τάτος). Υπάρχουν και ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται σε ερασιτεχνικές κατηγορίες της Ολλανδίας (Δρόσος, Τζανάρι, Μαρίνος) και του Βελγίου (Κυριάζος). Σε πρώτη φάση θα αναφερθούμε στους παίκτες που αγωνίζονται στα Ελληνικά πρωταθλήματα και αυτό της Γ΄ Εθνικής που έκανε πρεμιέρα την Κυριακή 22/9.

Στον 7ο όμιλο αγωνίζονται 2 ποδοσφαιριστές εκτός νησιού. Ο Κώστας Κάρδαρης στην ομάδα της Πελλάνας η οποία κέρδισε άνετα με 3-0 τον ΠΑΟ Βάρδας. Ο Ζακυνθινός επιθετικός είχε θετική παρουσία, δεν πέτυχε γκολ αλλά αγωνίστηκε και στα 90΄ λεπτά του αγώνα.

Στο Ναύπλιο 2016 αγωνίζεται ο μέσος Σταύρος Κίτος. Η ομάδα του κέρδισε με 1-0 την Θύελλα Πατρών. Ο ζακυνθινός ποδοσφαιριστής μπήκε αλλαγή στο 70΄ έχοντας θετική παρουσία.

Στον 4ο όμιλο και στον Αστέρα Ιτέας αγωνίζεται ο Μάθιου Καψάσκης. Ο ζακυνθινός επιθετικός αγωνίστηκε 90 λεπτά της ομάδας του με αντίπαλο την Αναγέννηση Άρτας . Ο Αστέρας Ιτέας γνώρισε την ήττα με 3-0

Στον 8ο όμιλο στην ομάδα της Επισκοπής αγωνίζεται ο νεαρός επιθετικός Άκης Τσιριγώτης. Ο ζακυνθινός φορ ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του 2-3 μέσα στην έδρα του Ατσαλένιου στο 86΄ δίνοντας τη νίκη και τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Αγωνίστηκε και στα 90΄ λεπτά.

Δείτε το γκολ του Άκη Τσιριγώτη

Στον 2ο όμιλο αγωνίζονται 2 ζακυνθινοί παίκτες. Στον Αλμωπό Αριδαίας ο μέσος Ραφαήλ Πέττας και στον ΑΟ Σειρήνα ο μέσος Άγγελος Φετσάνης. Οι δύο τους βρέθηκαν την Κυριακή αντίπαλοι! Ο Αλμωπός κέρδισε 0-5 εκτός έδρας κάνοντας επίδειξη δύναμης. Ο Ραφαήλ Πέττας είχε θετική παρουσία πέτυχε το 2ο γκολ της ομάδας του. Έγινε αλλαγή στο 73΄ και ενώ το σκορ ήταν ήδη 0-5. Ο Άγγελος Φετσάνης υπηρετεί την στρατιωτική του θητεία στα Γρεβένα και αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά με την ομάδα του ΑΟ Σειρήνα. Μάλιστα οι δύο φίλοι στο τέλος του αγώνα  έβγαλαν φωτογραφία και την κοινοποίησαν στο istagram (φωτο)