Εμπειρία vs νιάτα-ενθουσιασμός… σημειώσατε 1! Ή αλλιώς Αστέρας Μαχαιράδου- Ομάδα Νέων ΑΠΣ Ζάκυνθος 4-2 και πρόκριση στον τελικό για τον ιστορικό Σύλλογο του πρώην Δήμου Αρτεμισίων, που “λύγισε” την σθεναρή αντίσταση των μικρών Κυανοκίτρινων, οι οποίοι πούλησαν πολύ ακριβά το τομάρι τους.

Η ομάδα του Νίκου Κοντονή πήρε την πρόκριση για το μεγάλο τελικό, όπου θα βρει απέναντι της τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Α.Ο Λεβάντε, με στόχο την επιστροφή στο “θρόνο” μετά το 2003 που ήταν και η τελευταία φορά που το πέτυχε.

Μετά από μια 4ετία ο ιστορικός Αστέρας επιστρέφει σε παιχνίδι μιας “ανάσας” για την διεκδίκηση του εν λόγω τίτλου, κάτι που έχει να συμβεί από το 2010-2011 όταν και αγωνιζόταν στη Δ’ Εθνική κατηγορία. Τότε είχε ηττηθεί από τον Α.Ο Τσιλιβή (1-2) αλλά μια τετραετία αργότερα έχει ξανά την ευκαιρία να διεκδικήσει κούπα!

Από την άλλη πλευρά, μόνο καλά λόγια μπορεί να πει κανείς για την προσπάθεια των ηττημένων. Παρότι δεν υπήρχε το περιθώριο φρεσκαρίσματος (Παναγιωτόπουλος, Καψάσκης, Μαζρέκος έπαιξαν ματς την Δευτέρα για το σχολικό πρωτάθλημα) ενώ στον πάγκο υπήρχε μόλις ένας παίχτης για αλλαγή, οι μικροί το πάλεψαν όσο μπορούσαν αλλά προδόθηκαν από δυνάμεις και απειρία.

Η εξέλιξη του αγώνα περιληπτικά

Το ματς ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη, με τη Ζάκυνθο να κάνει ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και να βάζει πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους, που έπρεπε στο δεύτερο 45λεπτο να ανατρέψει το εις βάρος του 1-2.

Εκεί όμως που χρειάστηκε η “παλιά φρουρά” φώναξε… παρών και έδωσε “λύσεις” όταν η μπάλα “έκαιγε”. Συγκεκριμένα οι Χρήστος Καλαμαράς και Νίκος Γούλιαρης, ήταν αυτοί που έβαλαν “στοπ” στα όποια όνειρα είχαν οι πιτσιρικάδες του ΑΠΣ για να γράψουν την δική τους ιστορία, πηγαίνοντας στον τελικό.

Παρότι το ματς ξεκίνησε με προϋποθέσεις… για “περίπατο”, τα πράγματα μόνο έτσι δεν εξελίχθηκαν με αποτέλεσμα να παρακολουθήσουμε ένα πραγματικό ημιτελικό σε πλοκή και εξέλιξη.

Οι του Αστέρα μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με γκολ από τα “αποδυτήρια”. Στο πρώτο μόλις λεπτό, ο Καλαμαράς με σουτ από κοντά σε φάση διαρκείας άνοιξε το σκορ για το 1-0. Εκεί που θα περιμέναμε “μονόλογο” των γηπεδούχων, το ματς γύρισε “τούμπα”. Με έναν καταπληκτικό Τσανακτσόγλου σε όλο το πρώτο μέρος, η Ζάκυνθος έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση με το νεαρό άσσο να εκτελεί κόρνερ και τον βραχύσωμο Νένδο να παίρνει την κεφαλιά ανενόχλητος, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Από εκεί και πέρα ο ξανθομάλλης επιθετικός ξεκίνησε το δικό του show κάνοντας άνω- κάτω την άμυνα του Αστέρα. Στο 11′ θα κάνει εξαιρετική ατομική προσπάθεια και το σουτ που θα επιχειρήσει θα περάσει πάνω από το δοκάρι.

Στο 22′ θα εκτελέσει φάουλ, με τον Αυγουστίνο να μπλοκάρει δύσκολα. Στο 27′ θα κάνει μια ακόμη εξαιρετική ατομική προσπάθεια με τον Αυγουστίνο να μπλοκάρει και πάλι σταθερά.

Όμως δεν συνέβη το ίδιο και στο 33′ όταν θα δημιουργήσει και πάλι “ρήγμα” από τ’ αριστερά και με εξαιρετικό πλασέ θα κάνει το 1-2, βάζοντας “φωτιά” στο ματς.

Στο 35′ ο Πάστρας θα έχει δοκάρι (οριζόντιο) για τον Αστέρα, ενώ στο 38′ ο Σέλληνας θα πάρει τη θέση του τραυματία Λούντζη που νωρίτερα είχε χτυπήσει στο κεφάλι (όχι κάτι σοβαρό ευτυχώς).

Στο δεύτερο μέρος ο Αστέρας θα μπει με διαφορετική ψυχολογία, ενώ και ο Νίκος Κοντονής θα προβεί στα δικά του “τρικ”, φέρνοντας τον Καλαμαρά σε θέση φορ, βάζοντας παράλληλα διπλό μαρκάρισμα στον δαιμόνιο Τσανακτσόγλου περιορίζοντάς τον κατά πολύ.

Η Ζάκυνθος άσκησε αρχικά μια πίεση στα αντίπαλα καρέ, πρώτα με ένα καλό σουτ του Νένδου στο 48′ και στην συνέχεια με δύο κεφαλιές των Νένδου και Ελέζι Ν., από κόρνερ που κατέληξαν άουτ.

kypello eps 2

Κάπου εκεί ανέλαβε “δράση” ο Νίκος Γούλιαρης που έφερε το ματς στα ίσια στο 61′. Η αρχική εκτέλεση φάουλ από τον έμπειρο άσσο θα βρει στο τείχος, με τον ίδιο να κερδίζει στην συνέχεια και με αριστερό βολέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Θανάση Καραπάνου για το 2-2.

Στο 63′ ο Νένδος θα επιχειρήσει ένα ακόμη επικίνδυνο σουτ αλλά ο Αυγουστίνος θα μπλοκάρει, με το Γούλιαρη να ξαναχτυπά στο 73′ με έξοχο δεξί σουτ από την αριστερή πλευρά (δοκάρι και μέσα) για το 3-2.

Αυτό ήταν πλέον! Ο Αστέρας είχε βγάλει την ανηφόρα και το μόνο που έψαχνε ήταν να διαχειριστεί το αποτέλεσμα,βάζοντας ένα γκολ στην αντεπίθεση. Έτσι και έγινε, όταν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νίκος Κακολύρης θα βγάλει την σέντρα για τον Καλαμαρά, που με έξοχη κεφαλιά θα διαμορφώσει το τελικό 4-2, σε έντονους πανηγυρισμούς από τον πάγκο.

Συνθέσεις

Αστέρας Μαχαιράδου (Νίκος Κοντονής): Αυγουστίνος, Αντίοχος Χ., Ελέζι Μ., Λούντζης (38′ λ.τρ. Σέλληνας), Καλαμαράς, Γούλιαρης (90+2′ Τσιλίκης), Αρκαδιανός, Αντωνόπουλος, Πάστρας (49′ Ντούσης), Κακολύρης Ν., Κακολύρης Γ.

ΑΠΣ Ζάκυνθος Κ20 (Πασχάλης Τουρίκης): Καραπάνος, Καψάσκης, Τζούμπας, Τόλλιας, Ελέζι Ν., Παναγιωτόπουλος, Στεφανίδης, Μαζρέκος (λ.τρ. 90+2′ Πουρίκη), Νένδος, Τσουράκης, Τσανακτσόγλου.