Με τρομερή μαγκιά, πίστη στις δυνάμεις τους και βόλεϊ υψηλού επιπέδου, οι ήρωες της ΑΕΚ γύρισαν τον τελικό από 1-2 και κατέκτησαν το Λιγκ Καπ απέναντι στον ισχυρό Φοίνικα Σύρου. Παράλληλα έστειλαν το μήνυμα για όσα θα ακολουθήσουν, σε όλα τα αθλήματα. Τεράστιοι Μαντέκας και Παγιάν!

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η ΑΕΚ με ψυχή και καρδιά πήρε το μεγάλο τελικό κόντρα στο Φοίνικα Σύρου με 3-2. Οι αθλητές του Άκη Φλαούνα έμειναν πίσω αλλά δεν το έβαλαν κάτω, διεκδίκησαν αυτό που άξιζαν κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα και κέρδισαν τον πρώτο τίτλο στη ιστορία του ανδρικού βόλεϊ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Στο πρώτο σετ η ΑΕΚ βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ αντιμετώπιζε σοβαρά προβλήματα στην υποδοχή και άφησε τα περιθώρια στο Φοίνικα να περάσει μπροστά (20-16), ωστόσο προς το τέλος του σετ έδειχνε να ξυπνάει άσκησε πίεση και με πολύ καλή άμυνα έφτασε κοντά στην κατάκτηση του την οποία έχασε άδοξα στο τέλος με 27-25.

Το δεύτερο σετ είχε τη μορφή ντέρμπι με το παιχνίδι να εξελίσσεται πόντο πόντο μέχρι που η ΑΕΚ με τους Μαντέκα και Παγιάν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 10-17 και να καταλήξει νικήτρια με 19-25.

Το τρίτο και κρίσιμο σετ κρίθηκε στη λεπτομέρεια με τις δύο ομάδες να επιθυμούν το προβάδισμα για τον τίτλο, το παιχνίδι είχε τη μορφή θρίλερ με τα λάθη της υποδοχής να στερούν τη νική στην ΑΕΚ και το 3ο σετ να καταλήγει υπερ του Φοίνικα με 25-22.

Η ΑΕΚ της Καρδιάς μπήκε πολύ δυνατά στο 4ο σετ έχτισε από νωρίς τη διαφορά με 0-7 την οποία ψαλίδισε ο Φοίνικας ωστόσο με ψυχή και καρδιά δε το έβαλε κάτω και πήγε το ματς στο τάι μπρέικ, με επιμέρους σκορ 20-25.

Τέλος το τάι μπρέικ η ΑΕΚ ξέφυγε έχτισε διαφορά την οποία προστάτευσε ώς το τέλος και με πόντο του Κρέτση πήρε την πολυπόθητη νίκη 12-15 και έφτασε την κατάκτηση του Λιγκ Καπ και του πρώτου τίτλου της ιστορίας της.

Τα σετ: 27-25, 19-25, 25-22, 20-25, 12-15