“Έσπασαν καρδιές” στο Δημοτικό Στάδιο όπου σε ένα παιχνίδι με απίστευτα αμυντικά λάθη, Ζακυνθιακός και ΠΑΟΒ αναδείχτηκαν  ισόπαλοι με 3-3.

Ο Λιβέρης έσωσε την παρτίδα για την Ζακυνθινή ομάδα με γκολ στο 89΄

Πήρε τον πρώτο του βαθμό ο Ζακυνθιακός που σε ένα παιχνίδι με “τρύπιες” άμυνες” κυνηγούσε συνέχεια τον αντίπαλό του στο σκορ, αφού τα παιδαριώδη λάθη της Ζακυνθινής άμυνας έδωσαν την ευκαιρία στην “Μπάρτσα” να πιστέψει ότι μπορούσε να φύγει από το νησί με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Όμως, οι “πράσινοι αν και βρέθηκαν τρεις φορές μπροστά στο σκορ δεν μπόρεσαν να το διαφυλάξουν με αποτέλεσμα και αυτοί να φεύγουν με μια γλυκόπικρη γεύση από την Ζάκυνθο.

4

2

Την υπεροχή και τις ευκαιρίες ο Ζακυνθιακός

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τους γηπεδούχους να είναι πολύ καλοί χωρίς ωστόσο να μπορούν να “ανοίξουν” την άμυνα των φιλοξενούμενων. Οι νησιώτες κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα χωρίς όμως ουσία, αυτό τουλάχιστον για τα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα. Από το 25΄ και μετά οι παίκτες του Σάββα Καρυπίδη έγιναν πιο πιεστικοί.

Στο ίδιο λεπτό χάθηκε μια πολύ καλή ευκαιρία για τους νησιώτες, όταν ο Λιβερης από αριστερά έβγαλε σέντρα στο ύψος του πέναλτι με τον Καραμαλίκη να αιφνιδιάζεται πάνω στην κίνηση, σούταρε με πίεση με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Καπετανάκη. Στο 31΄ πάλι ο “δαιμόνιος” Λιβέρης έβγαλε σέντρα από αριστερά η μπάλα πέρασε από όλους με τον Τσαλέκου  από πλάγια δεξιά να βρίσκει την μπάλα αλλά αυτή να περνά λίγο άουτ. Στην φάση αυτή ο τερματοφύλακας της Βάρδας ακούμπησε την μπάλα έτσι ώστε να αλλάξει λίγο την πορεία της πριν φτάσει στον επιθετικό του Ζακυνθιακού.

Η πίεση της νησιώτικής ομάδας συνεχίστηκε λίγα λεπτά αργότερα στο 34΄, όταν ο Καραμαλίκης από το ύψος της μεγάλης περιοχής σούταρε με τον Καπετανάκη να σώζει την “Μπάρτσα” από βέβαιο γκολ!

1

3

Ο νόμος της Μπάλας και ο Ζακόφ...

Όπως και στην Ελευσίνα έτσι και στο Δημοτικό Στάδιο ο νόμος της μπάλας τιμώρησε τον Ζακυνθιακό. 42΄ ολόκληρα λεπτά είχαν να πατήσουν το πόδι τους οι παίκτες της Βουπρασίας στην περιοχή του Κουρουμπέτση, όμως η αδράνεια της άμυνας και η απειρία ήταν οι παράγοντες που ο Ζακυνθιακός δέχτηκε το πρώτο γκολ όταν ο Πολίτης από δεξιά ανενόχλητος έβγαλε την σέντρα και ο Ζακόφ μετά από ολιγωρία της άμυνας του Ζακυνθιακού πήδηξε μόνος του ψηλά και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ζακυνθινής ομάδας λίγα λεπτά πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο!

Λάθη επί λαθών έκαναν το ματς “ρώσικη ρουλέτα”

Δεν είχε συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της επανάληψης όταν ο ΠΑΟΒ έχασε μοναδική ευκαιρία για να “κλειδώσει” τη νίκη όταν ο Ντόμας μπήκε από δεξιά στην περιοχή του Ζακυνθιακού, ο Κουρουμπέτσης άργησε να βγει,  ο παίκτης της Βάρδας πλάσαρε με τον Κόκα να σώσει την εστία του διώχνοντας της μπάλα!

Οι αλλαγές έδωσαν επιθετική πνοή στον Ζακυνθιακό…

Ο Σάββας Καρυπίδης βλέποντας ότι η ομάδα του είναι πίσω στο σκορ έριξε στον αγώνα τους Τσιφλίδη και Μπαρμπαρούση στην θέση του Τσαλέκου και Κόλα, και Πέττα στη θέση του Φωτιάδη αλλαζοντας το σύστημα. Με τον Λιβέρη να γυρίζει πίσω στο χώρο του κέντρου η Ζακυνθινή ομάδα  ήταν πολύ πιο δραστήρια και κατάφερε να ισοφαρίσει όταν ο Πασκούλεφ εκτέλεσε φάουλ ο Καραμαλίκης πήρε την κεφαλιά η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού (ζήτησαν πέναλτι) και στην επαναφορά ο Νίκου με κοντινό σουτ έκανε το 1-1 για τον Ζακυνθιακό!

Λάθος και η “Μπάρτσα” ξανά μπροστά…

Δεν πρόλαβαν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των παικτών του Ζακυνθιακού όταν στο 64΄ ο Ντόμας μπήκε από δεξιά έβγαλε παράλληλη συρτή σέντρα ο Κουρουμπέστης δεν μπόρεσε να μπλοκάρει την μπάλα με τον Κόκα να διώχνει άτσαλα και ο απερχόμενος Σκοζάϊ με κοντινό πλάσε έβαλε ξανά την ομάδα της Βουπρασίας μπροστά στο σκορ με 2-1!

Αλλαγή συναισθημάτων με ισοφάριση…

Τα χαμόγελα πάγωσαν αυτή την φορά στο “στρατόπεδο” του ΠΑΟΒ όταν στο 69΄ ο Πασκούλεφ εκτέλεσε κόρνερ και ο Καραμαλίκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπετανάκη κάνοντας το 2-2!

Πήρε ξανά κεφάλι η Βάρδα με απίστευτο λάθος!

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει άγρια ομορφιά με μπάλα και παίκτες να κινούνται σε πολύ γρήγορους ρυθμούς. Την συγκεκριμένη στιγμή δεν υπήρχαν συστήματα, υπήρχε όμως θέληση και από τις δύο ομάδες να πάρουν το παιχνίδι και τους τρεις βαθμούς. Στο 79΄ έγινε το απίστευτο! Ο Κωστάκης ανατρέπει τον Ζακόφ εντός περιοχής ο διαιτητής δεν βλέπει καλά την φάση δεν σφυρίζει τίποτα με τους αμυντικούς του Ζακυνθιακού να σταματούν πάνω στη φάση και ο επερχόμενος από το χώρο του κέντρου Θεοδωρακόπουλος πολύ απλά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζακυνθιακού για 3η φορά!!!

Πρώτα δοκάρι και μετά γκολ για Ζακυνθιακό!

Η ανατροπή της ανατροπής συνεχίστηκε στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου με τους παίκτες του Ζακυνθιακού να μην το βάζουν κάτω και με την “Μπάρτσα” να προσπαθεί ανορθόδοξα να κρατήσει την πολυπόθητη νίκη. Στο 80΄ ο Καραμαλίκης με απ΄ ευθείας εκτέλεση φαουλ θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Καπετανάκη και στο 89΄ ο “Άγιος” Λιβέρης με ωραίο δυνατό σουτ έξω από την περιοχή θα λυτρώσει τους νησιώτες κάνοντας το τελικό 3-3 για την ομάδα του!

ΑΟΠ ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ (Σάββας Καρυπίδης): Κουρουμπέτσης, Κόκας, Πασκούλεφ, Λιβέρης, Νίκου, Τζιαφέρης, Φωτιάδης (65΄ Πέττας), Κωστάκης, Καραμαλίκης, Κόλα (56΄ Μπαρμπαρούσης), Τσαλέκου (56΄ Τσιφλίδης).

ΠΑΟ Βάρδας (Κώστας Σταματίου): Καπετανάκης, Πολίτης, Ζέλιος, Βραχνής, Αποστολόπουλος, Νικολόπουλος, Ανδριέλος (62΄ Σκιαδόπουλος), Ντόμας (70΄ Θεοδωρακόπουλος), Ζάκοφ, Δημητρακόπουλος, Σαραντόπουλος (56΄ Σκοζάι).

Διακριθεντες

Από την Ζακυνθινή ομάδα πολύ καλή η παρουσία του Μάριου Κωστάκη κυρίως στο Α΄ μέρος που ήταν το “μυαλό” της ομάδας παίζοντας σωστά και με ήρεμο τρόπο καθοδηγούσε τους συμπαίκτες του. Ο Στέλιος Λιβέρης που στο πρώτο ήταν ο κινητήριος μοχλός της ομάδας, πανταχού παρών. Στο Β΄ όταν έπαιξε στην φυσική του θέση στο χώρο του κέντρου ο Ζακυνθιακός απέκτησε προσωπικότητα και πίεσε ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους. Ήταν ο παίκτης που έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του στο 89΄. Και ο Στάθης Καραμαλίκης που έβαλε γκολ είχε δοκάρι αν ήταν πιο τυχερός θα μπορούσε να πετύχει γκολ και στο πρώτο μέρος. Είναι όμως ένα φορ που ξέρει απόλυτα την θέση.

Από τους φιλοξενούμενους ο Βούλγαρος Ζακόφ ήταν ο πιο επικίνδυνος ποδοσφαιριστής του ΠΑΟΒ, με απίστευτη εμπειρία ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις, πέτυχε γκολ και μπορεί να θεωρηθεί μαζί με τον Λιβέρη ο κορυφαίος του αγώνα. Από κοντά σε απόδοση τον ακολούθησε ο Ντόμας που έκανε πολλά χιλιόμετρα και ήταν η “κολώνα” στο χώρο του κέντρου για την ομάδα της Βουπρασίας.