Δύο παλιές “καραβάνες”  του Ζακυνθινού ποδοσφαίρου και του ΑΠΣ Ζάκυνθος ο Χρήστος Φυτόπουλος και ο Σάκης Ψάρρης ήταν αυτοί που οδήγησαν στη νίκη τον ΑΟΚ επί του Εθνικού Σκουλικάδου. Ο Πρώτος έκανε φοβερό παιχνίδι αν και αμυντικός ‘σερβίρισε” τα δύο από τα 4  γκολ και ο δεύτερος έβαλε τρία τέρματα και “ξελάσπωσε”  την ΑΟΚ…

Ο Εθνικός Σκουλικάδου το πάλεψε το ματς αλλά ο τεχνικός της ομάδας Παναγιώτης Τρουπιώτης δεν μπόρεσε να βρει το αντίδοτο απέναντι στην ποιότητα κάποιων παικτών του ΑΟΚ που έκαναν σε μερικά σημεία του αγώνα την διαφορά. Το Καταστάρι τα βρήκε σκούρα στην αρχή από τον Εθνικό  που  λίγο έλειψε να μπει μπροστά στο σκορ στο 9΄ όταν ο Προκόπης έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Ανδρέα Πλέσσα αλλά ο νεαρός δεν έκανε καλό σουτ από πλεονεκτική θέση με την μπάλα να καταλήγει άουτ! Το παιχνίδι στην συνέχεια πήγε στις δυνατές μονομαχίες σε ένα ακατάλληλο αγωνιστικό χώρο!

Στο 14΄ Ο Φυτόπουλος με μια μπαλιά ακριβείας “έβγαλε μάτι” τον Μεταξά ο νεαρός απέναντι από τον Πέττα έβγαλε την μπάλα άουτ! Ήταν η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του ΑΟΚ στο ματς! Ο Εθνικός αμυνόταν πολύ σωστά και δυσκόλευε αρκετά τους παίκτες του ΑΟΚ. Ο Φυτόπουλος όμως στο 26΄βρήκε με μακρινή μπαλιά “διαβήτη” τον Σάκη Ψάρρη μόνο απέναντι στον Πέττα και με ωραία προσποίηση απέφυγε το τερματοφύλακα του Εθνικού και από κοντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του κάνοντας το 1-0.  Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Παναγιώτη Γουσέτη ανέβασαν στροφές και πήραν τα ηνία του αγώνα. Στο 53΄ και πάλι ο Ψάρρης διπλασίασε τα προσωπικά του γκολ αλλά και της ομάδας του “κλειδώνοντας ” τη νίκη γράφοντας το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Φυτόπουλος έβγαλε ωραία παράλληλη σέντρα προς την εστία εκεί πετάχτηκε ο Μαλαφούρης ο οποίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Το 4-0 έκανε και πάλι ο “δαιμόνιος” Ψάρρης. Για τον Εθνικό μείωσε ο Αλεξανδρίδης που διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Αξίζει να σημειώσουμε ότι 71΄ ο Βασίλης Μπιάζης με γυριστή κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι της εστίας της ομάδας του και στο 90΄ ο Παναγιώτης Μαρούδας του ΑΟΚ με σουτ βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι του Πέττα.

ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ (Γουσέτης Π.): Ποταμίτης, Φυτόπουλος, Μαρούδας, Μ. Ι. (84’ Ρούφας), Μπιάζης, Μαλισόβας, Κάρδαρης Κ., Μεταξάς (74’ Καπαρέλης Ιακ.), Κωστάκης, Μαλαφούρης Δ., Ψάρρης Σ., Κάρδαρης Ακ. (82’ Μαρούδας Π.)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ (Τρουπιώτης Π.): Πέττας, Πυλαρινός (80’ Φαραός Χ.), Καλογερίας, Παππάς, Ρίκος, Μαρούδας Π. (63’ Λιβέρης), Πλέσσας Α., Προκόπης Μ., Μαρίνος Ι., Πατρινός Κ. (51’ Αλεξανδρίδης), Τσιριγιώτης Β. (77’ Ψάρης