Ένα δυνατό φιλικό τεστ είχε την δυνατότητα να δώσει ο ΑΠΣ Ζάκυνθος κόντρα στην πολύ αξιόλογη ομάδα Νέων του Παναιτωλικού, μιας και ούτε αυτή την εβδομάδα έγιναν παιχνίδια για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Για την ιστορία οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1, χάρη στα γκολ των Μυτιλήνη (83′) και Ευθυμιάδη (85′) με εκτέλεση πέναλτι). Έτσι οι νησιώτες είχαν την δυνατότητα να διατηρηθούν σε αγωνιστική εγρήγορση, για το ερχόμενο παιχνίδι με τον Εθνικό Γαζώρου στις Σέρρες.

Το ματς αναλυτικά:

Η Ζάκυνθος ζορίστηκε ιδιαίτερα με τους ταλαντούχους πιτσιρικάδες του Γιάννη Νταλακούρα, που για όσους δεν το γνωρίζουν αγωνίζονται στην Σούπερ Λίγκα των Νέων, απέναντι στις αντίστοιχες ομάδες των Ολυμπιακού, Παναθηναϊκού, ΠΑΟΚ, Ατρομήτου, Αστέρα Τρίπολης και όλους τους υπόλοιπους με ιδιαίτερη επιτυχία.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν μεγαλύτερη όρεξη και ζωντάνια σε σχέση με το δεύτερο, έχοντας κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ. Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός έδειξε ακόμη καλύτερο πρόσωπο και μάλιστα προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος έχοντας τη δυνατότητα να πάρει τη νίκη γοήτρου.

Ο Αργεντινός τεχνικός ξεκίνησε με βασικούς ποδοσφαιριστές το ματς (εν αντιθέσει με το πρόσφατο φιλικό κόντρα στο Ζακυνθιακό), θέλοντας να τους δώσει αγωνιστικά λεπτά ενόψει πρωταθλήματος. Οι Κυανοκίτρινοι της Ζακύνθου θα μπορούσαν να προηγηθούν με το “καλημέρα” αλλά στο 5′ ο Αποστόλου θα στείλει τη μπάλα μόλις άουτ (μετά από σέντρα του Τσόπελα) και στο 6′ ο ίδιος παίχτης θα βάλει την προβολή μετά από κόρνερ του Λέκκα, με τη μπάλα να στρώνεται στο Φωτιά που θα σουτάρει ελάχιστα άουτ.

Στο 15′ ο Αποστόλου θα σουτάρει δυνατά και ο πολύ καλός γκολκίπερ Διαμαντής θα διώξει σωτήρια με τις γροθιές.

Ο Παναιτωλικός θα απαντήσει στο 17′ με τον Καμμένο να σουτάρει μέσα από τη μικρή περιοχή και τον Ξενοδόχοβ να μπλοκάρει σταθερά. Στο επόμενο λεπτό ο Λέκκας θα κάνει κάτι αντίστοιχο για να μπλοκάρει ο Διαμαντής αυτή τη φορά.

Η πιο κλασική ευκαιρία για τον ΑΠΣ θα γίνει στο 29′ όταν ο Οικονόμου θα σεντράρει, ο Καλλιβωκάς θα πάρει την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι και στην συνέχεια της φάσης τον Παπαδημητρίου να σουτάρει μόλις άουτ.

Νέα μεγάλη ευκαιρία θα χαθεί στο 31′ όταν ο Ευθυμιάδης θα βγάλει για τον Παπαδημητρίου, αυτός από το πλάι θα την “κόψει” για το Λέκκα που δεν θα προλάβει να την στείλει στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας.

2

Στο δεύτερο μέρος η Ζάκυνθος θα έχει άλλες δύο καλές ευκαιρίες με το ξεκίνημα. Στο 47′ ο Τσόπελας θα βγάλει την σέντρα με το Φωτιά να βάζει την προβολή και τον Διαμαντή να επεμβαίνει και πάλι σωτήρια. Ο νεαρός γκολκίπερ θα έχει ξανά καλή αντίδραση μπλοκάροντας σταθερά το σουτ του Αποστόλου στο 48′.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι δύο προπονητές θα κάνουν κάποιες αλλαγές, με τον Κρολ στο 68′ να απειλεί σοβαρά την εστία του Παναιτωλικού αλλά  τον Διαμαντή να διώχνει ξανά σωτήρια με τα δύο χέρια.

Οι Κυανοκίτρινοι του Αγρινίου είχαν ανεβάσει αισθητά την απόδοση τους και στο 83′ έφτασαν στο γκολ, με το Μυτιλήνη να κλέβει τη μπάλα από το Νόνη (σοβαρό λάθος) και να φεύγει τετ-α-τετ με τον Ξενοδόχοβ για το 0-1.

Η Ζάκυνθος θα καταφέρει να ισοφαρίσει δύο λεπτά αργότερα με το Χατζησάββα να κερδίζει πέναλτι (αμφισβητούμενο) και τον Ευθυμιάδη να ισοφαρίζει σε 1-1 από την “άσπρη βούλα”, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής ήταν ο Βετεράνος Μάρκος Τσουκαλάς που στάθηκε πολύ καλά τηρουμένων των αναλογιών, ενώ βοηθοί ήταν ο επίσης “παλιός” Διονύσης Βοζαΐτης και ο Κώστας Γιάννη (νυν γυμναστής της Ζακύνθου) που τα πήγαν εξίσου πολύ καλά.

Συνθέσεις:

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Τσόπελας (80′ Κυριακίδης), Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Φωτιάς (78′ Νόνης), Οικονόμου (80′ Βυθούλκας), Ευθυμιάδης, Λέκκας (54′ Χατζησάββας), Αποστόλου (60′ Πέττας), Κριτσμάρεβιτς, Παπαδημητρίου (54′ Κρολ).

Παναιτωλικός Κ-20 (Γιάννης Νταλακούρας): Διαμαντής, Ρόνι, Καραλής, Μάλης, Κουτσοποδιώτης, Μαργαρίτης, Καμμένος, Κοντογιάννης Γ., Μωραΐτης, Κοντογιάννης Ι., Βασιλούδης.

Έπαιξαν και οι: Κουσιάδης, Βακράκος, Μυτιλήνης, Αράπης, Λέλι. Παναγιωτάρας, Μαγγίνας, Ζίγκηρης, Γεωργίου, Σάντο, Γιαννιώτης.