Κακά στραβά και ανάποδα πήγαν τα πάντα το απόγευμα της Κυριακής για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, που γνώρισε την 3η σερί ήττα του στο πρωτάθλημα, ολοκληρώνοντας με 16 πόντους το 2014.

Δυστυχώς για τους Κυανοκίτρινους, το «φινάλε» του τρέχοντος έτους, δεν ήταν και το καλύτερο, σε ένα παιχνίδι που είχε αρνητική πρωταγωνίστρια την διαιτητή της αναμέτρησης Θάλεια Μήτση, για της οποίας τις υποδείξεις «βράζουν» οι γηπεδούχοι.

Έφυγε με την κλούβα της αστυνομίας και από την πίσω πόρτα η διαιτητής της αναμέτρησης!

Οι νησιώτες διαμαρτύρονται έντονα για το μη καταλογισμό δύο πέναλτι και μιας κόκκινης κάρτας όταν το σκορ βρισκόταν στο 0-0 (στο πρώτο μέρος) και στο (0-1) στην επανάληψη. Επίσης πολλά είναι τα παράπονα που υπάρχουν για την συνολική απόδοση της, σε όλο το ματς. Είναι αξιοπερίεργο πάντως το γιατί δεν ορίστηκε ένας πιο κατάλληλος διαιτητής όπως για παράδειγμα ο Σελίμος που ήταν 4ος στην σημερινή αναμέτρηση και έχει πολύ σημαντικές παραστάσεις στην καριέρα του. Χαρακτηριστικό της όλης κατάστασης είναι ότι μετά το τέλος του ματς ήρθε ειδική κλούβα της αστυνομίας να την παραλάβει και να την οδηγήσει στο λιμάνι, από την πίσω πόρτα…

Από την άλλη πλευρά οι Θεσσαλονικείς για να φτάσουν στον στόχο τους, έπαιξαν κατά κόρον  με σκοπιμότητα πέφτοντας συνεχώς κάτω για να κάνουν καθυστερήσεις. Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω ήταν ο ρυθμός να «σπάει» συνεχώς εις βάρος της ομάδας του Ντάνι Ακίνο για να έρθει το τελικό 0-2.

Σε ότι αφορά την αγωνιστική εικόνα του ΑΠΣ, πρόκειται ίσως για τη χειρότερη εμφάνιση από την έναρξη της χρονιάς. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η έλλειψη νεύρου και αυτοσυγκέντρωσης ήταν παραπάνω από εμφανής. Στην επανάληψη έγινε προσπάθεια για να αντιστραφεί το αρνητικό κλίμα αλλά το ποδόσφαιρο που έπαιξε η ομάδα ήταν άναρχο, βιαστικό και χωρίς καθαρό μυαλό, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει όπως το ήθελε η Καλαμαριά.

Η επόμενη μέρα… περιλαμβάνει πνευματική και σωματική ξεκούραση ενώ είναι δεδομένο ότι στη μεταγραφική περίοδο που ακολουθεί, θα γίνουν αλλαγές στο έμψυχο υλικό μιας και το πρωτάθλημα είναι πολύ μεγάλο σε διάρκεια και θα χρειαστούν ενισχύσεις. Οι περισσότεροι αναχώρησαν ήδη για τις ιδιαίτερες πατρίδες τους και η επιστροφή στα «βάσανα» έχει οριστεί για τις 29 του μήνα.

Το ματς περιληπτικά

Η κακή μέρα από το πρωί φάνηκε για τη Ζάκυνθο, που μπήκε νωθρή και καθόλου συγκεντρωμένη στον αγωνιστικό χώρο. Ο Απόλλωνας είχε στο 2’ μια πολύ μεγάλη ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ, όταν ο Ευσταθίου θα σουτάρει στο δοκάρι του Ξενοδόχοβ με τον Καράμπελα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας στην επαναφορά και να σημαδεύει ψηλά άουτ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν με ένα «χλιαρό» σουτ του Ευθυμιάδη στο 3’, το οποίο θα μπλοκάρει ο Βρονταράς. Το παιχνίδι κυλούσε σε ένα πολύ αργό τέμπο που βόλευε απόλυτα τους φιλοξενούμενους.

Στο 24’ ο Καπετάνος θα βρεθεί εντός περιοχής αλλά στο σουτ που θα επιχειρήσει θα διώξει αποτελεσματικά ο Ξενοδόχοβ σε πλάγιο. Στο 34’ θα γίνει η πρώτη επίμαχη φάση, όταν ο Παπαδημητρίου θα ανατραπεί εντός περιοχής από τον Κουρούπη αλλά η διαιτητής από τον Πειραιά δε θα υποδείξει ούτε πέναλτι, ούτε και κόκκινη κάρτα, παρότι ο νεαρός φορ βρισκόταν σε προφανή θέση για γκολ απέναντι από το Βρονταρά. Η φάση αυτή άναψε τα «αίματα» στην εξέδρα, που τα έβαλε μαζί της για όλη την υπόλοιπη διάρκεια.

Στο 38’ θα χαθεί μια σπουδαία ευκαιρία για το 1-0, όταν ο Βαρέλα θα εκτελέσει φάουλ με τον Κριτσμάρεβιτς να παίρνει την κεφαλιά πηδώντας ψηλότερα από όλους αλλά χωρίς την απαραίτητη δύναμη με το Βρονταρά να μπλοκάρει με σχετική άνεση. Σαν να μην έφταναν όλα τα παραπάνω, ήρθε και η «ψυχρολουσία» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Καπετάνος θα εκτελέσει φάουλ από τα δεξιά (αμφισβητήθηκε έντονα και αυτό) μες τον Δήμου (είχε περάσει σαν αλλαγή στη θέση του τραυματία Βαγγελόπουλου) να πιάνει ολομόναχος την κεφαλιά για το 0-1, που έμοιαζε «μαχαιριά» στην καρδιά των γηπεδούχων και ήταν και το σκορ ημιχρόνου. .

Στην επανάληψη ο Αργεντινός τεχνικός θα περάσει στο ματς το Λέκκα αντί του Αποστόλου τραβώντας παράλληλα τον Ευθυμιάδη στα χαφ, με στόχο να γίνει πιο ορθολογική η ανάπτυξη της ομάδας του. Στο 48’ θα έρθει μια ακόμη επίμαχη φάση, όταν η μπάλα θα χτυπήσει στο χέρι του Παπαστεριανού με την κ. Μήτση να αγνοεί και πάλι τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, αντί να καταλογίσει την παράβαση.

Η εξέδρα συνέχιζε να «βράζει» εναντίον της και το κλίμα ήταν παντελώς ηλεκτρισμένο.

Στο 50’ θα χαθεί μια σημαντική ευκαιρία, όταν ο Λέκκας θα εκτελέσει κόρνερ απ’ τα αριστερά με τον Ευθυμιάδη να παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα να βρίσκει σε σώμα αμυντικού πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο 55’ ο Λέκκας ξανά θα βγάλει για το Βαρέλα με τον Ουρουγουανό να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βρονταρά.

Στο 56’ ο Ακίνο θα ρίξει και τον Κρολ στη «μάχη» αντί του Παπαδημητρίου, με τον Διλμέρη να βάζει το Νατσιόπουλο αντί του τραυματία Ακασού. Εν συνεχεία ο τεχνικός του Απόλλωνα θα βάλει και τον Τσούτση στη θέση του Καράμπελα. Στο 72’ ο Κριτσμάρεβιτς θα σουτάρει άουτ από το ύψος της περιοχής και στο επόμενο λεπτό ο Κουτσούκης θα πάρει τη θέση του Φωτιά, με τη Ζάκυνθο να τα παίζει όλα για όλα.

Οι Κυανοκίτρινοι είχαν την κατοχή αλλά δεν επιτίθονταν ορθόδοξα. Το ματς σταματούσε συνεχώς με τους παίχτες των φιλοξενούμενων να πέφτουν κάτω για καθυστέρηση και οι κίτρινες να διαδέχονται η μία την άλλη (Ευσταθίου, Καπετάνος, Τσόπελας, Κριτσμάρεβιτς).

Στο 87’ ο Λέκκας θα σεντράρει για τον Κουτσούκη, με τον τελευταίο να πιάνει αδύναμα την κεφαλιά και τη μπάλα να καταλήγει εύκολα στο Βρονταρά, για να έρθει η ολική… παγωμάρα στο στάδιο, όταν σε μια αντεπίθεση ο Ευσταθίου θα βγάλει σέντρα από τ’ αριστερά, με τον Αναστασίου να προλαβαίνει την έξοδο του Ξενοδόχοβ και σε κενή εστία να γράφει το 0-2.

Η τελευταία καλή φάση στο ματς προήλθε από την εκτέλεση κόρνερ του Βαρέλα και την δυνατή κεφαλιά του Κρολ που θα φύγει πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι. Το τελευταίο σφύριγμα της Μήτση θα βρει τους Κοκκινόμαυρους να πανηγυρίζουν το σπουδαίο γι’ αυτούς διπλό και την εξέδρα να αποδοκιμάζει εντονότατα το διαιτητικό τρίο.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Οικονόμου, Τσόπελας, Ουνγιαλίδης, Καλλιβωκάς, Βαρέλα, Κροισμάρεβιτς, Αποστόλου (46′ Λέκκας), Φωτιάς (74′ Κουτσούκης), Ευθυμιάδης, Παπαδημητρίου (57′ Κρολ).

Απόλλων Καλαμαριάς (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βρονταράς, Βαγγελόπουλος (16′ λ. τ. Δήμου), Γαλανόπουλος, Ευσταθίου, Κουρούπης, Αναστασίου, Παπαστεριανός, Ακασού (65′ Νατσιόπουλος), Μπιτσάκος, Καράμπελας (71′ Τσούτσης), Καπετάνος.