Ένα ανοιχτό και ενδιαφέρον παιχνίδι, παρακολούθησαν οι λιγοστοί φίλοι του ποδοσφαίρου στο γήπεδο του Μαχαιράδου, με την ομάδα Νέων του ΑΠΣ Ζάκυνθος να αναδεικνύεται ισόπαλη με την αντίστοιχη της Νίκης Βόλου χωρίς σκορ. Οι παίχτες του Σπύρου Φιορεντίνου, είχαν γενικώς την πρωτοβουλία των κινήσεων και έδειχναν στην επανάληψη ικανοί στο να βάλουν το γκολ και να νικήσουν, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρουν.

Αιτία για όλα τα παραπάνω η κατάχρηση της ντρίμπλας που έκαναν οι περισσότεροι, χαλώντας ότι καλό πήγαιναν να φτιάξουν. Η ομάδα ήταν «φλύαρη» στο μεγαλύτερο διάστημα, προσπαθώντας να κάνει πάντα το δύσκολο και όχι το απλό, που θα μπορούσε να της δώσει το τρίποντο.

Το ματς θα μπορούσε να τελειώσει ακόμη και υπέρ των φιλοξενούμενων, που σε 2-3 καλές περιπτώσεις δε μπόρεσαν να παραβιάσουν την εστία του Τσιώτα. Πρόκειται πάντως για το 4ο σερί θετικό αποτέλεσμα των Κυανοκίτρινων στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα στην Καβάλα με 4-2. Την ομάδα ενίσχυσαν οι επαγγελματίες Στασινόπουλος και Κωτάτης (αποχώρησε με ελαφρύ διάστρεμμα λίγα λεπτά πριν το τέλος), που έμειναν εκτός αποστολής απ’ το ματς των «μεγάλων» με τον Αιγινιακό.

Πριν ξεκινήσει το ματς πάντως, άπαντες φωτογραφήθηκαν με τη φανέλα του μεγάλου απόντα Αντώνη Κορσιάνου (αρχηγός και πρώτος σκόρερ της ομάδας), ο οποίος χειρουργήθηκε στους χιαστούς εδώ και λίγες ημέρες. Ο νεαρός άσσος βρίσκεται στην ιδιαίτερη πατρίδα του (Κεφαλονιά) όπου και αναρρώνει. Ένας λόγος που ήθελαν οι συμπαίκτες του να κερδίσουν ήταν και αυτός!

Είχαν και οι δύο ευκαιρίες αλλά έμειναν στο μηδέν!

Μοιρασμένο ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο για τις δύο ομάδες, που είχαν τις ίδιες ευκαιρίες για γκολ. Στο 8’ η Ζάκυνθος θα αγγίξει το 1-0 με το Ρουχίτσα να σουτάρει λίγο άουτ από πλάγια θέση δεξιά. Στο 10’ η Νίκη θα απαντήσει με το Γεωργατζή να σουτάρει απ’ το ύψος της μικρής περιοχής και τον Τσιώτα να απομακρύνει σωτήρια στη γωνία του.

Η φάση ξεκίνησε από ωραία ατομική ενέργεια του Σηνιώτη, που κέρδισε διαδοχικά τις κόντρες από Μαζρέκο και Αριστομενόπουλο. Στο 28’ ο Μπλούχος θα εκτελέσει κόρνερ απ’ τα αριστερά, ο Τσιώτας θα χάσει αρχικά τη μπάλα απ’ τα χέρια του με τον Αριστομενόπουλο, να διώχνει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή του τέρματος.

Στο 29’ οι νησιώτες θα έχουν και νέα σπουδαία ευκαιρία με το Ρουχίτσα να σουτάρει και πάλι άουτ σε πλάγιο τετ-α-τετ με το γκολκίπερ Γρηγοριάδη. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος, η Νίκη θα μπορούσε να σκοράρει, με διπλή ευκαιρία των Τζιάμπαλη και Ζηνιώτη αλλά οι αμυντικοί του ΑΠΣ θα διώξουν αποτελεσματικά την τελευταία στιγμή.

Καλύτεροι στην επανάληψη αλλά χωρίς ουσία, οι παίχτες του Σπύρου Φιορεντίνου

Στην επανάληψη οι Κυανοκίτρινοι ήταν καλύτεροι αλλά χωρίς την «ουσία», σε ένα ματς που όποιος έβαζε το γκολ θα κέρδιζε! Στο 60’ ο Τσάβος θα πλαγιοκοπήσει ωραία την αντίπαλη άμυνα, με το Μπλέτσα απ’ το ύψος της μικρής περιοχής να σουτάρει μόλις άουτ. Στην τελευταία σημαντική στιγμή του ματς, οι Κυανόλευκοι θα μπορούσαν να κάνουν τη «ζημιά», φεύγοντας σε μια αντεπίθεση «φαρμάκι» τρεις εναντίον ενός αλλά θα καθυστερήσουν χαρακτηριστικά με τον Πάσχο να σουτάρει πάνω στον Τσιώτα που θα μπλοκάρει σταθερά.

Τέλος αξίζει να αναφέρουμε την αξιέπαινη πρωτοβουλία των ανθρώπων του ΑΠΣ Ζάκυνθος, να προσφέρουν μπαγκέτες στην αποστολή της Νίκης Βόλου, στο ταξίδι της επιστροφής στην πρωτεύουσα της Μαγνησίας, δείχνοντας πνεύμα αλληλεγγύης στον αντίπαλο. Φυσικά η χειρονομία αυτή, ικανοποίησε απόλυτα τους φιλοξενούμενους που δεν παρέλειψαν να εκφράσουν άπειρες φορές τις ευχαριστίες τους, για την άψογη φιλοξενία.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Σπύρος Φιορεντίνος): Τσιώτας, Μυλωνάς, Καψάσκης, Αριστομενόπουλος, Μαζρέκος, Τζιζαερλής, Κωτάτης, Ρουχίτσας, Μπλέτσας, Τσάβος, Ελέζι

Έπαιξαν και οι: Στασινόπουλος, Μαμφρέδας, Γιακουμέλος Ν., Τσουράκης

Νίκη Βόλου (Παντελής Βαρβέκης): Γρηγοριάδης, Κελεκίδης, Μπλούχος, Σπυριδάκης, Ράπτης, Στρούγγας, Σηνιώτης, Γιαννούλας, Τζιάκος, Γεωργατζής, Τζιάμπαλης

Έπαιξαν και οι: Πάσχος, Παπάζογλου