Δεν μπόρεσε η ΑΓΕΖ να συνεχίσει στις καλές εμφανίσεις αλλά και στις νίκες και γνώρισε την ήττα από την Ολυμπιάδα με 70-67. Η Ζακυνθινή ομάδα διαμαρτύρεται για την διαιτησία σε αυτό το παιχνίδι καθώς όπως υποστηρίζουν οι ερυθρόλευκοι ήταν ένας καταλυτικός παράγοντας στο να κερδίσει η αντίπαλος το παιχνίδι.

Μετά από ένα θετικό πρώτο δεκάλεπτο που η ΑΓΕΖ κέρδιζε 21-17, η Ολυμπιάδα έκλεισε προηγούμενη το ημίχρονο με 38-37. Η ομάδα από την Ηλεία ξέφυγε στην Τρίτη περίοδο μάλιστα με 60-48. Παρόλα αυτά στα τελευταία δέκα λεπτά το πάλεψε και πλησίασε στους δυο (69-67). Η Ολυμπιάδα στη συνέχεια με ½ βολές έκανε το 70-67 και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Κοτσέτας αστόχησε για τρεις, για να στείλει το ματς στην παράταση.

Ο Μπονίκος με 18 και ο Νικολόπουλος με 16 πόντους ήταν οι κορυφαίοι για την ΑΓΕΖ, ενώ ο Κατσαΐτης με 21π. ξεχώρισε για την γηπεδούχο Ολυμπιάδα.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 38-37, 60-48, 70-67

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Δίπλαρος): Κατσαίτης 21, Σούντρης, Γιαννόπουλος 6, Τουλάτος 14, Αδαμόπουλος 15(1), Γιαλελής 5 (1), Κουμανιώτης 6(2), Σιμονοβίκης, Λάνταβος 1, Κοντονάσιος 2.

ΑΓΕΖ (Κοριανίτης): Μπονίκος 18(1), Νικολόπουλος 16(1), Θεοδωρίτσης 8, Κοτσέτας 8, Πέττας 3, Τζινόπουλος 2, Μουζάκης 4, Γιατράς 2, Μαυρίας, Μάργαρης 6

Ο προπονητής της ΑΓΕΖ Δημήτρης Κοριανίτης ανέφερε μετά το ματς: «Δεν ήμασταν καλοί, ήμασταν άστοχοι. Δεν είχαμε την απαραίτητη συγκέντρωση που απαιτείται σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι και δεν είχαμε καλές επιλογές. Παίξαμε καλύτερη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και περιορίσαμε τα ατού του αντιπάλου. Μας φέρνει λίγο πίσω αυτή η ήττα». Για την διαιτησία ο Ζακυνθινός τεχνικός σχολίασε: « Η διαιτησία έπαιξε καθαρά έδρα και σε διάφορα σημεία του παιχνιδιού δεν σφύριζε το ίδιο. Δεν μας άφησε να βρούμε ρυθμό στο παιχνίδι η διαιτησία».