Δεν τα κατάφεραν οι άνδρες οι ΑΓΕΖ κόντρα στον Παναχαϊκό, σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 24 Ιανουαρίου στην Πάτρα. Η ΑΓΕΖ ηττήθηκε με σκορ 66 – 57.

Η ομάδα του Νίκου Θεοδόση μπήκε νωθρά στον αγωνιστικό χώρο. Εξαιτίας των μπλοκ των αγροτών η ΑΓΕΖ έφτασε στο γήπεδο με μια μικρή καθυστέρηση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην προλάβει να κάνει το καθιερωμένο ζέσταμα πριν την έναρξη του αγώνα. Αν και το 3ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης βρήκε την ΑΓΕΖ μπροστά στο σκορ, φάνηκε όμως, ότι δεν ήταν αρκετό. Ο Παναχαϊκός είχε ένα μικρό προβάδισμα.

Στη συνέχεια η νησιώτικη ομάδα προσπάθησε να ανακάμψει, αλλά μερικά λάθη των παικτών της την εμπόδισαν. Επίσης, τραυματίστηκε στο γόνατο ο Γιώργος Ζάγκλας, κάτι που θεωρείται αμφίβολος στον επόμενο αγώνα εντός έδρας με τον Πύργο.

Το ioniansports.gr επικοινώνησε με τον προπονητή της ΑΓΕΖ, Νίκο Θεοδόση, ο οποίος δήλωσε: «Δεν ξεκινήσαμε καλά. Δεν είχα την δυνατότητα λόγω έλλειψης χρόνου να «ζεστάνω» τους παίκτες μου. Το 3ο δεκάλεπτο μας άνηκε, αλλά δεν μπορέσαμε να γυρίσουμε το ματς και έτσι βρήκε τον Παναχαϊκό νικητή. Όσον αφορά τον τραυματισμό του Ζάγκλα, θέλω να πιστεύω, ότι δεν θα είναι κάτι σοβαρό”.

Ποιος είναι ο στόχος σου για την ΑΓΕΖ;
“Προς το παρόν σκεφτόμαστε την παραμονή στην κατηγορία. Θέλω να αναδειχθούν παίκτες από την μικρή ομάδα, να βγουν στο προσκήνιο και στο τέλος να την αναλάβουν… γιατί όχι;. Από την επομένη χρονιά, σκέφτομαι ακόμη και την άνοδο”.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 17- 15, 10- 16, 14-11

Α.Γ.Ε.Ζ.: Νίκος Θεοδόσης
Θεοδωρίτσης 2, Μάργαρης Μ. 4, Εφέπουλος 2, Κλάδης 14(2), Ζάγκλας 6(1), Νέγκας 8, Γιατράς 11, Μάργαρης Δ. 1, Σταμίρης 9.