Δεν μπόρεσε να πάρει την πρόκριση ο ΑΠΣ Ζάκυνθος στην ‘Αρτα από την τοπική Δόξα. Η ομάδα του Ιονίου ηττήθηκε με 2-0 και έτσι αποχαιρέτησε με το καλημέρα τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας. Δύο γκολ στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά για να κρίνουν το παιχνίδι. Οι κυανοκίτρινοι έδειξαν ότι θέλουν πάρα πολύ δουλειά ακόμη και περαιτέρω ενίσχυση, αν και είχαν μια φλύαρη υπεροχή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο β΄ μέρος, δημιούργησαν μερικές ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσαν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι. Στο 78΄ οι κυανοκίτρινοι έμειναν με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Κούτνικ με 2η κίτρινη κάρτα. Δεν ήταν μόνο αυτό… η Ζάκυνθος παρατάχθηκε με 11άδα ανάγκης καθώς δεν πρόλαβαν να εκδοθούν δελτία ποδοσφαιριστών και στο βασικό σχήμα αγωνίστηκαν 3 παίκτες κάτω των 17 που δεν έχουν καμιά εμπειρία από εκτός έδρας ματς.

Ετσι λοιπόν κάτω από αφόρητη ζέστη οι δύο ομάδες κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο Η Δόξα ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, καθώς στο 7ο λεπτό οι αντίπαλοι αμυντικοί απομάκρυναν την μπάλα πάνω στον Θανάση, ο οποίος από τα όρια της μεγάλης περιοχής με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης στο 35′ έπειτα από μπαλιά βρέθηκε απέναντι από τον Κουρούμαλο, προσπάθησε να περάσει τη μπάλα από πάνω του, όμως ο γκολκίπερ της Ζακύνθου κατάφερε να ανακόψει την πορεία της μπάλας.

Τελικά, η αρτινή ομάδα κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 44ο λεπτό, όταν ο Θανάσης έκανε ωραία σέντρα από τα δεξιά, ο Οικονόμου βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι, αυτή χτύπησε και σε αμυντικό (Ντάσης)  και κατέληξε στη γωνία της εστίας για το 2-0.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι και στο 59′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κούντικ, ο Σούρμπης πήρε την κεφαλιά ολομόναχος από το δεύτερο δοκάρι, όμως ο Παππάς απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ. Στο 78′ ο Κούντικ από το ίδιο περίπου σημείο εκτέλεσε νέο φάουλ, ο Μαρίνος έκανε την κεφαλιά, όμως ο Παππάς με μία σπουδαία επέμβαση και τη βοήθεια του κάθετου δοκαριού αποσόβησε το γκολ, όπως και ο Στέργιος που στη συνέχεια απομάκρυνε τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο καλύτερος και πιο δραστήριος παίκτης της Ζακύνθου, ο Κούντικ, προσπάθησε να κερδίσει πέναλτι για την ομάδα του, όμως ο Χουλιάρας δεν “τσίμπησε”, δείχνοντας του την κίτρινη κάρτα και τον δρόμο για τα αποδυτήρια, καθώς αυτή ήταν η δεύτερή του στο παιχνίδι. Στο 81′ η Ζάκυνθος απείλησε για τελευταία φορά ουσιαστικά τον Παππά, όταν ο Μουκούτα από τα όρια της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ, όμως ο πορτιέρο της Δόξας με τα ακροδάχτυλα έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Πλέον, η αρτινή ομάδα στρέφει την προσοχή της στο παιχνίδι της επόμενης φάσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Κυριακή (1/9, 16:30) στα Κρέστενα Ηλείας τον τοπικό Ξενοφών, περσινό νταμπλούχο της ΕΠΣ Ηλείας, ο οποίος δεν δήλωσε όμως συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Η Ζάκυνθος πλέον στέφει την προσοχή της στο μεγάλο στόχο που είναι φυσικά η καλή πορεία στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας. Για τους νησιώτες ήταν ένα πολυ καλό τεστ για να δει ο τεχνικός της ομάδας Στάθης Καραμαλίκης τις μέχρι τώρα δυνατότητες της ομάδας του και από εκεί και πέρα να αξιολογήσει το ρόστερ έτσι ‘ωστε να γίνουν οι απαραίτητες προσθήκες.

Διαιτητής: Χουλιάρας (ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας)  Βοηθοί: Κέφης (ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας) – Ντόμαρης (ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας)

Δόξα Άρτας (Νίκου): Παππάς, Δήμος, Στέργιος, Αράπης, Τσιγαρίδας, Τυρολόγος, Καλόγηρος, Οικονόμου (83′ Κάλλιας), Θανάσης (86′ Βασιλάκης), Πατσαβούρας (77′ Βελαέτης), Σιλιόγκας

Ζάκυνθος (Καραμαλίκης): Κουρούμαλος, Κολεύρης, Μαρίνος Κ., Ντάσης, Nguessu, Μαρίνος, Στυππα, Μουκούτα, Σούρμπης, Κούντικ, Ζυγκερίδης

Πηγή περιγραφής κειμένου και φωτο: artagoal.gr

• Φωτο τίτλου: Ανδρέας Τριανταφυλλίδης