Άσχημη ήττα ήταν αυτή για την ομάδα της ΑΓΕΖ που δεν μπόρεσε να δείξει καλό πρόσωπο εκτός έδρας με αντίπαλο τον ουραγό της βαθμολογίας Ολυμπιονίκη για την 11η αγωνιστική πρωταθλήματος της ΑΙ ΕΣΚΑΗ. Οι νησιώτες είχαν πάρα πολλά προβλήματα στην επίθεση καθώς ήταν φλύαροι αλλά και στην άμυνα που οι παίκτες του Δημήτρη Κοριανίτη έχασαν αρκετά ριμπάουντ…

Οι γηπεδούχοι κατέβηκαν με νέο προπονητή, τον Γιώργο Λεβεντούρη άλλαξαν την ψυχολογία τους έχοντας αυτοπεποίθηση στην επίθεση και μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα, φτάνοντας τελικά στην επικράτηση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με προβάδισμα της ΑΓΕΖ 21-22, αλλά ο Ολυμπιονίκης πήρε τα πάνω του και ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο 36-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα από την Ηλεία κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα 13 πόντων 52-39, αλλά η ΑΓΕΖ μείωσε και έμεινε στο κόλπο της νίκης (51-56). Τελικά ο Ολυμπιονίκης ήταν πιο ουσιαστικός και επικράτησε με 68-63. Οι απουσίες δεν έλειψαν για άλλη μια φορά για την ΑΓΕΖ, ενώ στο σκοράρισμα ο Μπονίκος τράβηξε το περισσότερο «κουπί» με 32 πόντους.

Από την Ολυμπιάδα ο Θεοδωρόπουλος (17π.) και ο Σακελλαρίου 13 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ. Επόμενο ματς για την ΑΓΕΖ στις 7 Ιανουαρίου του 2018, όπου θα αντιμετωπίσει την ΕΑ Παραλίας.

Δεκάλεπτα: 21-22, 36-33, 56-51, 68-63

OΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ (Λεβεντούρης): Γεωργιόπουλος, Βασιλειάδης 9 (1), Λαμπρόπουλος 3 (1), Κόλλιας 1, Γεωργακάκος, Σακελλαρίου 13 (3), Σαλάι, 6, Κοντάρης 6, Στούκας 5 (1), Θεοδωρόπουλος 17 (1), Κριτσέλης 8.

ΑΓΕΖ (Κοριανίτης Δ.): Θεοδωρίτσης 11, Πέττας Κ., Μουζάκης Δ., Κοτσέτας Χρ., Μάργαρης Κ. 10, Μάργαρης Ν., Μπονίκος 32, Μαυρίας 3, Γιατράς, Βαρβαρίγος 7