Για άλλο ένα εκτός ‘έδρας παιχνίδι η ΑΓΕΖ δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα από την Απολλωνιάδα στον Πύργο με 84-69 για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΣΚΑΗ. Οι νησιώτες από την αρχή του αγώνα έδειξαν κακό πρόσωπο και έτσι έμειναν αρκετά πίσω στο σκορ.

Η ήττα αυτή βάζει σε περιπέτειες της Ζακυνθινή ομάδα που από εδώ και στο εξής θα πρέπει να παλέψει όλα τα παιχνίδια για να παραμείνει στην κατηγορία. Η Ζακυνθινή ομάδα έκανε έν από τα χειροτέρα της ημίχρονα αφού πήγε στην ανάπαυλα στα αποδυτήρια με το εις βάρος της 45-30. Οι παίκτες του Δημήτρη  Κοριανίτη δεν έβρισκαν λύσεις στην επίθεση έχοντας και αμυντικά κενά.

Στο τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά η Απολλωνιάδα διατήρησε την διψήφια διαφορά με 63-53. Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν καθοριστικά για την ΑΓΕΖ, η οποία έκανε την αντεπίθεση της πλησιάζοντας στο σκορ (65-70), όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις και  ξέφυγαν με 74-65 και έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 84-69.

Ο Κασπίρης με 23 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ από την ΑΓΕΖ πάλεψε ο Μπονίκος (26π.) και ο Μάργαρης Κ. (16π.).

Η ΑΓΕΖ έχει  παράπονα από τη διαιτησία της αναμέτρησης, αλλά δεν έκριναν αυτά το αποτέλεσμα και την ήττα από την Απολλωνιάδα με 69-84.

Επόμενο ματς για το σύνολο του Δημήτρη Κοριανίτη είναι με την Δύμη και είναι το πρώτο για τον δεύτερο γύρο της Α1 ΕΣΚΑΗ.

Δεκάλεπτα: 26-13, 45 – 30, 63 – 53, 84-69

ΑΠΟΛΛΩΝΙΑΣ ΑΣ: Μπαζίνας Α. 4., Μπαζίνας Π. 13, Κασπίρης 23, Παπανδρεόπουλος 9, Κουρέπης 11, Γεώργιος 3, Παπαφωτίου 5, Κυριαζής 4, Κερμίδης 12

ΑΓΕΖ (Κοριανίτης Δ.): Μπονίκος 26, Μάργαρης Κ. 16, Βαρβαρίγος 9, Κοτσέτας 8, Πέττας 5, Μαυρίας 2, Μάργαρης Δ. 1, Μουζάκης 2, Θεοδωρίτσης Β., Καψαμπέλης, Τσίντζηρας, Γιατράς