Μόνο ιδανικό δε μπορεί να χαρακτηριστεί το ξεκίνημα του ΑΠΣ Ζάκυνθος στο πρωτάθλημα των πλέϊ άουτ παραμονής της Β’ Εθνικής.

Οι Κυανοκίτρινοι γνώρισαν εντός έδρας ήττα από τον ουσιαστικό αλλά και τυχερό παράλληλα Αγροτικό Αστέρα, που ευτύχησε να σκοράρει με δύο γρήγορα γκολ των Πάτο και Βελλίνη στο ξεκίνημα της επανάληψης, έχοντας γλιτώσει στο τέλος την ισοφάριση μετά τη μείωση του σκορ από το Βυθούλκα (Παρθενικό γκολ στη Β’ Εθνική).

Οι νησιώτες θα μπορούσαν να “σώσουν” έναν υπερπολύτιμο βαθμό, εάν είχαν βρει το “δρόμο” προς τα δίχτυα με τις κεφαλιές των Πιτταρά και Νόνη να καταλήγουν στο οριζόντιο δοκάρι, στο καλό τους διάστημα στα τελευταία λεπτά.

Το ίδιο συνέβη και στο πρώτο μέρος όταν ο Παπαδημητρίου σημάδεψε ξανά το οριζόντιο δοκάρι, σε μια μοναδική ευκαιρία για ένα γκολ πριν την ανάπαυλα.

Στην επανάληψη οι παίχτες του Παναγιώτη Διλμπέρη φάνηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι εν αντιθέσει με αυτούς του Ντάνι Ακίνο που “πελάγωσαν” για σημαντικό χρονικό διάστημα μετά τα δύο γκολ που δέχτηκαν.

Η ομάδα εμφάνισε καθαρά ψυχολογικό πρόβλημα, “χάνοντας” τουλάχιστον ένα πολύτιμο μισάωρο… πληρώνοντάς το στο τέλος με μια “κακή” από κάθε άποψη ήττα.

Ως είθισται τον τελευταίο καιρό, τα αγωνιστικά προβλήματα ήταν ξανά “βουνό”. Χωρίς τους Ξενοδόχοβ (δε βρίσκεται στο νησί), Αποστόλου, Καλλιβωκά (τραυματίες) και τον Κρολ τιμωρημένο, τα πράγματα μόνο εύκολα δεν ήταν. Συν τοις άλλοις, μετά από αποχή τριών εβδομάδων από επίσημο ματς, ήταν πολύ δύσκολο να υπάρχει αγωνιστικός ρυθμός.

Παρά ταύτα, κανείς δεν πρέπει να τα βάφει “μαύρα”, από την στιγμή που απομένουν ακόμη 9 ματς μέχρι το φινάλε. Δηλαδή 27 βαθμοί προς διεκδίκηση, με την ομάδα να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Βέβαια υπάρχουν δύο απανωτά εκτός έδρας ματς με Αιγινιακό και Τύρναβο, μιας και το πρόγραμμα στο ξεκίνημα του μόνο βατό δε μπορεί να χαρακτηριστεί.

Σε ότι αφορά τους νικητές, εκτός των πολύτιμων τριών βαθμών που πήραν, απέκτησαν και ένα καλό ψυχολογικό αβαντάζ για την συνέχεια. Μια ομάδα που ιδιαίτερα από τη μέση και μπροστά έδειξε να έχει ποιότητα, αδικώντας μάλλον τον εαυτό της στην κανονική διάρκεια. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται έντονα για επιθετικό φάουλ του Βελλίνη στο δεύτερο γκολ με αντίπαλο τον Καμπούρη, ενώ υπάρχουν και υπόνοιες για οφσάιντ στο ξεκίνημα.

Το ματς περιληπτικά

Οι πράσινοι μπήκαν δυνατά στο ματς, με τον Πολίτη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του Καρακατσάνη μόλις στο 2ο λεπτό, ενώ ο γκολκίπερ της Ζακύνθου έδειξε τα αντανακλαστικά του και στο 3′ σε νέα προσπάθεια του Καρακατσάνη.

Από εκεί και πέρα, έπρεπε να φτάσουμε στο 32′ για να καταγραφεί μια σπουδαία στιγμή στον αγώνα, η οποία ανήκε στους γηπεδούχους όταν ο Παπαδημητρίου σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με ατομική ενέργεια και σουτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στην επανάληψη, ο Αγροτικός Αστέρας ξαναμπήκε δυνατά, για να ευτυχήσει να σκοράρει εις διπλούν σε μικρό χρονικό διάστημα.

Αρχικά, ο Πάτο στο 49′ βρήκε δίχτυα με πλασέ ύστερα από σέντρα του Βελλίνη σε αντεπίθεση (0-1). Μάλιστα η φάση ξεκίνησε από κόρνερ υπέρ του ΑΠΣ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο ενώ κανείς δε μπόρεσε να ανακόψει τη φαρμακερή αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Στο 60′ ο δημιουργός (Βελλίνης) “ντύθηκε” σκορ όπου με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή έβαλε γερά την ομάδα του στην υπόθεση νίκη (0-2). Με “γυμνό” μάτι ο σκόρερ φαίνεται ότι τράβηξε αντικανονικά τον Καμπούρη κάνοντας επιθετικό φάουλ, ενώ υπάρχουν φωνές και για οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Η Ζάκυνθος φαινόταν να έχει “καταρρεύσει” ψυχολογικά, χάνοντας αρκετό πολύτιμο χρόνο μέχρι να ξαναμπεί στο ματς.

Στο 81′ ο νεοεισελθών Γιάννης Βυθούλκας πέτυχε ένα υπέροχο γκολ (1-2) με απευθείας βολέ, “ξυπνώντας” το Δημοτικό στάδιο που είχε εμφανώς “παγώσει”. Στο αμέσως επόμενο λεπτό λίγο έλειψε να γίνει και το 2-2, όμως ο Πιτταράς στάθηκε άτυχος σε κεφαλιά που επιχείρησε με τη μπάλα να χτυπάει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια στη γραμμή του τέρματος.

Ακολούθησε πανικός στην άμυνα του Αστέρα, αφού η Ζάκυνθος έφτασε ξανά μια “ανάσα” από την ισοφάριση με το Βυθούλκα να παίρνει την κεφαλιά από κόρνερ του Πιτταρά, το Βοσνιάδη να απογειώνεται στη γωνία του και τη μπάλα να “γλύφει” ξανά το δοκάρι του.

Η τελευταία καλή στιγμή έγινε στις καθυστερήσεις όταν σε εκτέλεση φάουλ του Βαρέλα ο Βοσνιάδης έδιωξε ξανά σωτήρια.   .

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κορδολαίμης του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής με βοηθούς τον Κοτζαμανίδη του Συνδέσμου Πειραιά ο οποίος αποδοκιμάστηκε έντονα για τη φάση του δευτέρου γκολ και τον Γεωργακόπουλο από τον ίδιο Σύνδεσμο.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Πολίτης, Τσόπελας, Ουνγιαλίδης, Νόνης, Καμπούρης, Κρισμάρεβιτς, Οικονόμου(73′ Kυριακίδης), Μπλέτσας (63′ Πιτταράς), Ευθυμιάδης, Βαρέλα, Παπαδημητρίου (63′ Βυθούλκας).

Αγροτικός Αστέρας (Παναγιώτης Διλμπέρης): Βοσνιάδης, Βελλίνης (65′ Σαμουηλίδης), Στεφανίδης, Καρακατσάνης (88′ Μίλιτς), Τσεμπερίδης, Χιντζίδης, Πάτο (80′ Καθάριος), Καπίας, Γεωργιάδης, Σκλιοπίδης, Ντόϊκιτς.