Καλό απόγευμα από την όμορφη Καλαμάτα. Θα σας μεταφέρουμε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα μεταξύ της Καλαμάτας και της Ζακύνθου για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας. Ο Δημήτρης Πέττας από την πρωτεύουσα της Μεσσηνίας και ο Σωκράτης Λειβαδάς διαδικτυακά, θα σας μεταφέρουν την παλμό και όλα όσα θα συμβούν στο γήπεδο του Μεσσηνιακού μεταξύ των δύο ομάδων.

Διαιτητές:  ΛΙΑΡΟΣ ΣΠΥΡ. ΛΑΚΩΝΙΑΣ – ΡΟΖΑΚΗΣ ΛΕΩΝ. ΛΑΚΩΝΙΑΣ, ΙΣΑΚΟΒ ΡΟΥΣ. ΛΑΚΩΝΙΑΣ

Π.Σ. ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Ζαλίκας):

Γκόμεζ, Καλογερόπουλος, Λιόλιος, Καντούτσης, Νικολόπουλος Ορ., Τσεμπερίδης (λ.τρ. 90+1′ Κουρέλλας), Ζαχαρόπουλος, Καμηνιώτης (90+4′ Νικολόπουλος), Τσουλάκος (54′ Αθανασόπουλος), Ρονκάτο (86′ Τσατσόπουλος), Γουέρε

Αναπληρωματικοί: Νικολόπουλος Ν., Βασιλόπουλος, Νινιός, Μπέσσης, Αθανασόπουλος, Τσατσόπουλος, Κουρέλλας

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Μάρκος Στεφανίδης) Διαμαντής, Πέττας Νίκος (53′ Λιάμης), Τριανταφυλλίδης Ν. (76′ Βλαδίκας), Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Κίτος (82′ Κυριάζος), Μαρίνος, Πέττας Ραφαήλ, Μαρσελίνιο, Βαρότσης (64′ Τσουκαλάς), Μπεσού

Αναπληρωματικοί: Τριανταφυλλίδης Ιπ., Κυριάζος, Βλαδίκας, Μαυρίας, Τσικρικάς, Τσουκαλάς, Λιάμης

• Περίπου 500 άτομα βρίσκονται στο γήπεδο του Μεσσηνιακού.
  • Για την Ζάκυνθο ταξίδεψαν μόνο 2-3 φίλοι.
  • Η Ζάκυνθος με κιτρινόμαυρη εμφάνιση, ενώ, η Καλαμάτα με ασπρόμαυρη.
  • Ντεμπούτο για τον Πορτογάλο Έντγκαρ Μαρσελίνιο με την κυανοκίτρινη φανέλα. Εκτός αποστολής ξανά ο Νιγηριανός Σεούντ Άμος. Στο νησί έμειναν ο τραυματίας Χρήστος Ντάσης και ο τιμωρημένος Λούκα Βουτσίτσεβιτς.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και για τις δύο ομάδες.

3′ Επικίνδυνη πάσα του Μαρσελίνιο για το Μπεσού, βγαίνει ο Γκόμεζ και μπλοκάρει.

Με “ρόμβο” αγωνίζεται η Ζάκυνθος. Κάτω από τα δοκάρια ο Διαμαντής, δεξιά ο Πέττας Ν., αριστερά ο Τριανταφυλλίδης, Τσιριγώτης και Παπαδόπουλος οι στόπερ, Κίτος, Πέττας Ρ. και Μαρίνος στα χαφ, ο Μαρσελίνιο επιτελικός μέσος, Βαρότσης και Μπεσού στην επίθεση.

9′ Λάθος του Παπαδόπουλου, ο οποίος διώχνει πάνω στον Τσουλάκο, που από πλεονεκτική θέση θα σουτάρει άουτ.

10′ Χωρίς σκορ το ματς, Καλαμάτα- Ζάκυνθος 0-0.

12′ Σέντρα του Καμηνιώτη, ο Γουέρε απευθείας σουτ στην κίνηση, η μπάλα θα φύγει σύρριζα άουτ. Πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, από τους γηπεδούχους.

13′ Ωραίο σουτ του Μαρσελίνιο, η μπάλα θα φύγει λίγο έξω απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκόμεζ. Καλή φάση για τον ΑΠΣ.

Κίτρινη κάρτα στον Κίτο, για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Τσεμπερίδη. Όλα αυτά ακριβώς στη σέντρα του γηπέδου.

16′ Σέντρα του Καμηνιώτη, ο Γουέρε θα πιάσει ξανά σουτ στην κίνηση μόλις άουτ. Δεύτερη φορά που απειλεί σοβαρά ο Αφρικανός επιθετικός.

18′ Γουέρε τρομερή προσπάθεια απ’ τα αριστερά θα αποφύγει το Νίκο Πέττα, πολύ δυνατό μαρκάρισμα από τον Τσιριγώτη με τα δύο πόδια, κίτρινη στο Ζακυνθινό άσσο. Φωνάζουν για απευθείας κόκκινη οι γηπεδούχοι.

Πολλά προβλήματα δημιουργεί στη Ζακυνθινή άμυνα ο Γουέρε, που θέλει ιδιαίτερη προσοχή όντας πολύ δραστήριος.

25′ Παραμένει το 0-0 στο ματς.

Ισορρόπησε το παιχνίδι η φιλοξενούμενη Ζάκυνθος, που πρέπει να κρατήσει λίγο παραπάνω τη μπάλα στο χώρο του κέντρου.

Φτάσαμε στο 30ό λεπτό της αναμέτρησης, το ματς παραμένει στη “λευκή” ισοπαλία.

Έχει πέσει ο ρυθμός του ματς, η Καλαμάτα ήταν πιο ζωηρή μέχρι το 25′ αλλά η Ζάκυνθος έχει ισορροπήσει, έχοντας χαλαρώσει την πίεση στα καρέ του Διαμαντή.

35′ Ο Τσεμπερίδης θα βγάλει επικίνδυνη σέντρα, με τον Πέττα Ρ., να διώχνει πριν οι επιθετικοί της Καλαμάτας γίνουν πολύ επικίνδυνοι.

37′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρονκάτο, διώχνει το τείχος της Ζακύνθου. Αυξάνει ξανά την πίεση της η “μαύρη θύελλα”.

40′ Πέντε λεπτά ακόμη για το πρώτο μέρος. Η Καλαμάτα έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, δεν έχει ακόμη απειλήσει επιθετικά ο ΑΠΣ.

43′ Δυνατό μαρκάρισμα του Κίτου σε αντίπαλο, ο διαιτητής σφυρίζει φάουλ χωρίς να βγάλει την κίτρινη. Θυμίζουμε ότι ο Ζακυνθινός μέσος έχει ήδη μια.

Πάμε για τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, με τη Ζάκυνθο να αμύνεται σωστά αλλά να μην απειλεί καθόλου την εστία του Γκόμεζ.

“Εκκλησία” θυμίζει η ατμόσφαιρα στο γήπεδο του Μεσσηνιακού, όπου οι φίλοι της Καλαμάτας παρακολουθούν ήσυχα το ματς.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, Καλαμάτα- Ζάκυνθος 0-0.

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Θετική παρουσία στο αμυντικό κομμάτι για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, αν εξαιρέσουμε τις δύο ευκαιρίες του Γουέρε στο 12′ και το 18′. Σε ότι αφορά το επιθετικό κομμάτι οι φιλοξενούμενοι είναι ακίνδυνοι επιθετικά, χωρίς να έχουν απειλήσει την αντίπαλη εστία. Οι νησιώτες έχουν βάλει δύσκολα στους Μεσσήνιους, που δε μπόρεσαν να σκοράρουν στο πρώτο μέρος. Με μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται η επανάληψη. Το καλό για την ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη είναι ότι συνεχίζει με 11, μιας και οι Τσιριγώτης, Κίτος “φλέρταραν” με την κόκκινη κάρτα.

Ξεκινάει το δεύτερο μέρος, χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες.

49′ Ο Γουέρε θα μπει επικίνδυνα από δεξιά στην περιοχή, θα σουτάρει θα απομακρύνουν δύσκολα οι αμυνόμενοι. Μπήκε δυνατά η Καλαμάτα στην επανάληψη.

51′ Τσιριγώτης, Πέττας Ρ. και Μαρσελίνιο αλλάζουν τη μπάλα, ο Πορτογάλος θα κάνει τη σέντρα αλλά δεν υπάρχει κανείς στην αντίπαλη περιοχή να απειλήσει.

53′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με τον Πέττα Ν. να δίνει τη θέση του στο Λιάμη. Ο τελευταίος θα πάει στα χαφ, με το Μαρίνο να γυρίζει στο δεξί άκρο της άμυνας.

54′ Αλλαγή για την Καλαμάτα, τη θέση του Τσουλάκου παίρνει ο Αθανασόπουλος.

56′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛ για την Καλαμάτα (1-0), ο Ρονκάτο από το ύψος του πέναλτι και μετά από ολιγωρία της άμυνας της Ζακύνθου θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή. Την πρώτη σέντρα ο Καλογερόπουλος, την κεφαλιά ο Αθανασόπουλος και σκόρερ ο Βραζιλιάνος που ήταν ο τελικός αποδέκτης της μπάλας.

57′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με το Βαρότση να μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή, αλλά καθυστέρησε χαρακτηριστικά να σουτάρει και θα χάσει τη μπάλα, προ του Γκόμεζ.

Διακοπή στο ματς, με τον Τριανταφυλλίδη να έχει πέσει στο έδαφος από κράμπα, προσωρινά με 10 η Ζάκυνθος.

Έφτασε στο πολυπόθητο γκολ η Καλαμάτα, που προσπαθεί να φτάσει σε ένα ακόμη τέρμα για να “καθαρίσει” το ματς. Με δέκα το τελευταίο τρίλεπτο η Ζάκυνθος αφού ο Τριανταφυλλίδης εξακολουθεί να είναι εκτός αγωνιστικού χώρου.

64′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ, με τον Τσουκαλά να παίρνει τη θέση του Βαρότση.

65′ Μεγάλο λάθος του Λιάμη, ο Ρονκάτο θα κλέψει και θα σουτάρει με τον Κίτο να κόβει σωτήρια και το Γουέρε να παίρνει το “ριμπάουντ” να σουτάρει ξανά, αλλά οι αμυνόμενοι του ΑΠΣ θα κόψουν την τελευταία στιγμή.

66′ Κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο για σκληρό μαρκάρισμα στον Καλογερόπουλο. Η φάση ξεκίνησε από λάθος του Μαρσελίνιο, με την Καλαμάτα να βγαίνει επικίνδυνα στην αντεπίθεση.

Καλύτερη η Καλαμάτα στο δεύτερο μέρος.

67′ Εκτέλεση φάουλ του Γουέρε, ο Νικολόπουλος θα πιάσει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι η μπάλα θα φύγει οριακά άουτ. Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα να πετύχει δεύτερο γκολ.

70′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα, ο Γουέρε θα βγάλει “φαρμακερή” κάθετη στον Καμηνιώτη, που θα βρεθεί απέναντι στο Διαμαντή, με το Ζακυνθινό γκολκίπερ να διώχνει ενστικτωδώς με τα πόδια και να αποτρέπει βέβαιη παραβίαση. Στην συνέχεια της φάσης ο γκολκίπερ του ΑΠΣ τραυματίστηκε ελαφρά αλλά μετά από ένα λεπτό θα σηκωθεί.

Σε 4-2-3-1 γύρισε το σύστημα της η Ζάκυνθος, με τον Πέττα Ρ., να περνά σαν επιτελικός και το Μαρσελίνιο να τραβιέται στ’ άκρα. Λιάμης και Κίτος οι δύο καθαρόαιμοι αμυντικοί χαφ.

74‘ Νέα ευκαιρία για την Καλαμάτα, με τον Αθανασόπουλο να εφορμά εντυπωσιακά από αριστερά και τον Παπαδόπουλο να τον κόβει την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Σε παθητικό ρόλο η Ζάκυνθος, μετά το γκολ που δέχτηκε.

76′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με το Βλαδίκα να παίρνει τη θέση του Τριανταφυλλίδη.

78′ Ο Μαρσελίνιο θα χάσει τη μπάλα, ο Γουέρε θα κλέψει και θα μπει πολύ επικίνδυνα απέναντι στο Διαμαντή, που μαζί με τον Κίτο θα τον προλάβουν την τελευταία στιγμή. Μάλιστα ο Αφρικανός θα κάνει επιθετικό φάουλ στην συνέχεια.

Μπήκαμε στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης, παραμένει το 1-0.

80′ Μεγάλη φάση για την Καλαμάτα, ο Γουέρε θα βρει τον Αθανασόπουλο από αριστερά ο οποίος θα περάσει το Μαρίνο, αλλά το πλασέ που θα επιχειρήσει θα φύγει σύρριζα άουτ.

Επιθετικός μονόλογος της Καλαμάτας στην επανάληψη, που δε μπορεί όμως να “κλειδώσει” τη νίκη.

82′ Αλλαγή τον ΑΠΣ, με τον Κυριάζο να παίρνει τη θέση του Κίτου.

Μπήκαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Η Καλαμάτα διατηρεί το προβάδισμα (1-0) αλλά το αποτέλεσμα παραμένει “εύθραυστο”.

86′ Αλλαγή για την Καλαμάτα με τον Τσατσόπουλο να παίρνει τη θέση του Ρονκάτο.

Θυμίζουμε ότι η Καλαμάτα δεν έχει δεχτεί ακόμη γκολ στο πρωτάθλημα (!).

“Μισή” ευκαιρία με το Βαρότση η Ζάκυνθος σε ολόκληρο το ματς…

89′ ο Κυριάζος θα χάσει τη μπάλα στο κέντρο, ο Γουέρε θα κλέψει, θα μπει στην περιοχή αλλά θα σουτάρει άουτ.

Μπήκαμε στις καθυστερήσεις.

90+1′ Αναγκαστική αλλαγή για την Καλαμάτα, ο Τσεμπερίδης θα περάσει ο πρώην κυανοκίτρινος Νίκος Κουρέλλας.

90+3′ ΓΚΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛ για την Καλαμάτα (2-0). Ο Γουέρε μπήκε από δεξιά, ο Καμηνιώτης θα πλασάρει ο Διαμαντής θα διώξει και ο Αθανασόπουλος από κοντά θα πλασάρει εύστοχα “κλειδώνοντας” τη νίκη της “μαύρης θύελλας”.

90+4′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα, ο Γουέρε θα μπει ξανά επικίνδυνα απ’ τα αριστερά, βγάζει τη σέντρα για τον Αθανασόπουλο που προ κενής εστίας δε θα προλάβει να “σπρώξει” τη μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΚΑΛΑΜΑΤΑ- ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 2-0

Τελικό συμπέρασμα: Ψυχολογική και αγωνιστική “κατάρρευση” της Ζακύνθου στην επανάληψη, με την Καλαμάτα να φτάνει στο πολυπόθητο γκολ με το Βραζιλιάνο Ρονκάτο στο 56′ (1-0) και να έχει σωρεία ευκαιριών για άλλα τέρματα, χωρίς ωστόσο να “τελειώνει” το ματς μέχρι και το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Τη χαριστική “βολή” στη Ζάκυνθο, θα δώσει ο Αθανασόπουλος για το τελικό 2-0. Χωρίς καθαρό μυαλό οι κυανοκίτρινοι, χωρίς αντίδραση επί της ουσίας μετά το γκολ, σε ένα παθητικό ρόλο. Πλέον τα πράγματα σκουραίνουν για τους νησιώτες, που παραμένουν στους 5 βαθμούς και κάτω από την επικίνδυνη ζώνη. Επόμενο ματς “τελικός” στην Πύλο, απέναντι στον τοπικό Τσικλητήρα. Από την άλλη πλευρά η “μαύρη θύελλα” θα φτάσει τους 12 πόντους και θα ανέβει στα υψηλά “στρώματα” της βαθμολογίας.