Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα  της Τετάρτης τα δύο τελευταία παιχνίδια για την Β΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου. Στην Λιθακιά το Καλαμάκι γνώρισε την ήττα από τον Αστέρα Πλάνου και στον Αγγερικό ο Αετός Καλιπάδου ηττήθηκε από τον καταπληκτικό Αίολο Σαρακινάδου

Αναλυτικά…

Μπάμ και κάτω ο Αστέρας το Καλαμάκι!

αστερας-πλανου

Η μεγαλύτερη βόμβα έσκασε το απόγευμα της Τετάρτης όπου ο Αστέρας Πλάνου “κεραυνοβόλησε” την ΑΕ Καλαμακίου στις καθυστερήσεις του αγώνα και πήρε μια πολύ μεγάλη νίκη! Αυτό είναι το ποδόσφαιρο και γίνεται ακόμη καλύτερο όταν σε επίπεδο ερασιτεχνών έρχονται τα πάνω κάτω!

Το Καλαμάκι ήταν το απόλυτο φαβορί, ο Αστέρας όμως πήρε το παιχνίδι. Και το πήρε πανάξια καθώς οι παίκτες του Διον. Πομώνη έπαιξαν σωστά μεθοδικά και έξυπνα… Μετά από αυτό το παιχνίδι το Καλαμάκι έχασε εκ νέου έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για την άνοδο και τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα πλέον… αφού η επαφή με την κορυφή έχει χαθεί.

Στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ και  αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους όταν ο Σπύρος Καραβίας με σουτ στο 4΄ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Συνετού και έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι άργησαν να απαντήσουν 40 ολόκληρα λεπτά. Ο Πέτρος  Κλάδης στο 44΄ έφερε το ματς στα ίσια. στην επανάληψη το ματς παίχτηκε στην “ρώσικη ρουλέτα”  καθώς οι γηπεδούχοι πίεζαν για να πάρουν τη νίκη  και οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις… Τ

ο παιχνίδι ήταν στην “κόψη του ξυραφιού” και στο 90+2 η χρυσή αλλαγή του Διον. Πομόνη ο Θεόδωρος Ακτύπης  ανήμερα της γιορτής του με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Συνετού και τους συμπαίκτες του στους επτά ουρανούς κάνοντας το τελικό 1-2 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

ΚΑΛΑΜΑΚΙ (Δημ. Καρτσακλής) Συνετός, Τσώλης, Ξένος (46΄ Μουζάκης), Κλάδης, Στραβοπόδης χ. (65΄ Τάρε), Παπαδόπουλος, Γεωργάνος, Στραβοπόδης Π., Κλάδης (80΄ Παπαδόπουλος), Στυλιανέσης, Ζούγρας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΛΑΝΟΥ (Διον. Πομόνης) Φουτζίγια, Καλογέρης (85΄ Κοτσίνης), Κοτσώνης.Φεράτι, Ντάτση, Γιατράς, Μαρούδας, Παπαδόπουλος (46′ Μαρώτης), Καραμαλίκης, Σολάκου (46΄ Ακτύπης), Καραβίας

Έφυγε με το διπλό ο Αίολος…

AILOLOS

Στο άλλο παιχνίδι ο Αίολος Σαρακινάδου κέρδισε εκτός έδρας τον Αετό Καλιπάδου και έδειξε για μια ακόμη φορά ότι βρίσκεται σε καταπληκτική τροχιά, σε τροχιά επιτυχιών… Η ομάδα του Σαρακινάδου ήταν αυτή που στο Α΄ μέρος ήταν καλύτερη και κατάφερε να πετύχει γκολ στο 22΄ με καταπληκτική εκτέλεση φάουλ από 30 μετρά του Αντώνη Σαραντόγλου, ενώ στο 31΄ οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι καθώς η μπάλα βρήκε το δοκάρι σε σουτ του Γιαννούλη Κ..

Στην επανάληψη μέχρι και το 70΄ το ματς ήταν μοιρασμένο, από το 70΄ και μετά οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση στην περιοχή του Γιαννούλη, ‘έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν την ισοφάριση αλλά αυτό δεν κατέστη δυνατό. Στο 86΄ έμειναν με 10 παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Ψάρρης Χ και το τελικό σφύριγμα βρήκε τον Αίολο να πανηγυρίζει άλλη μια νίκη και να ανεβαίνει ακόμη πιο ψηλά στην βαθμολογία.

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΙΠΑΔΟΥ (Αλ. Αντίοχος) Μαμφρέδας (λτ Καλογερίας Ανδ), Μαρινάκης, Χαρακτινός, Καπαρέλης Α., Ψάρρης Χ., Γουσέτης Α., Γουσέτης Δ., Καπαρέλης Ι, Καπαρέλης Ι., Ψυχογιός (75΄ Γιακουμέλος), Καποδίστριας

ΑΙΟΛΟΣ ΣΑΡΑΚΙΝΑΔΟΥ (Βασίλης Μυλωνάς)  (Γιαννούλης Π., Παπαδάκης, Μεμάϊ, Ξένος (82΄ Μεϊντανης), Σούλης, Σαραντόγλου. Μακρυπόδης, Μπράτης, Γιαννούλης Α. (60′ Λάππος), Καπετάνη (70΄ Μπακμαϊ), Γιαννούλης Κ