Πικρή γεύση άφησε η προχθεσινή αναμέτρηση της ομάδας στην Ελευσίνα αφού ήταν καλύτερη,  ηττήθηκε και έχασε με τραυματισμούς δύο βασικούς παίκτες!

Γλυτώνει το χειρουργείο ο τερματοφύλακας Λέανδρος Διαμαντής αφού το κόκαλο θα δέσει χωρίς προσθετικά αλλά θα πάρει καιρό. Χάνει όλη την υπόλοιπη χρονιά ο άτυχος ποδοσφαιριστής.

Για μαγνητική θα μεταβεί σήμερα στην Πάτρα ο Γιώργος Μποτώνης αφού εκφράζονται φόβοι ότι είτε έχει αιμάτωμα είτε έχει  πάθει ζημιά το εγχειρισμένο του γόνατο. Πολύ πιθανόν να τεθεί και αυτός εκτός μάχης!

Για τερματοφύλακα ψάχνουν απεγνωσμένα όλοι στον Ζακυνθιακό αφού ο Διαμαντής Χαρακτινός έχει τιμωρηθεί με μια αγωνιστική και θα λείψει στο παιχνίδι της Κυριακής με τον ΠΑΟ Βάρδας.

Ενός κακού μύρια έπονται λένε οι παλιοί. Στον Ζακυνθιακό ισχύει και με το παραπάνω καθώς μέσα σε 90 λεπτά ήρθαν τα πάνω κάτω εκεί που η ομάδα έδειχνε χαρακτήρα και όλα κυλούσαν ρολόι με το παιχνίδι να γέρνει προς Ζάκυνθο μεριά άλλαξαν  όλα από μια φάση όπου ο τερματοφύλακας της νησιώτικής ομάδας προσγειώθηκε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να σπάσει το χέρι του και να μεταφερθεί στο νοσοκομείο.

Πολλοί θα πουν ότι το “Κλειδί” για τη νίκη  ήταν οι χαμένες ευκαιρίες του Καραμαλίκη στο πρώτο 20λεπτο. Όμως στο ποδόσφαιρο όλα μπαίνουν και όλα χάνονται, η ομάδα αν συνέχιζε στον ίδιο ρυθμό θα έβαζε τέρμα, ήταν θέμα χρόνου αυτό να γίνει. δύο είναι τα “κλειδιά” της ήττας και την καντεμιάς γενικότερα.

Το πρώτο είναι ο σοβαρός τραυματισμός του Λέανδρου Διαμαντή, ο παίκτης ‘έμεινε για 5 λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να κοπεί ο ρυθμός της νησιώτικής ομάδας αφοί οι παίκτες έπεσαν ψυχολογικά βλέποντας τον συμπαίκτη τους να σφαδάζει από τους πόνους για αυτό και οι γηπεδούχοι στο διάστημα 30-44΄ πίεσαν τους φιλοξενούμενους που έδειχναν να έχουν αποσυντονιστεί.

Το άλλο “Κλειδί” είναι η φάση του 44΄ όπου ο Διαμαντής Χαρακτινός ο οποίος είχε μπει σαν αλλαγή λόγω του τραυματισμού του πρώτου τερματοφύλακα κάνει πέναλτι στον Κουσκουνά δέχεται την κόκκινη κάρτα και αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες,

Στη φάση αυτή οι γηπεδούχοι προηγούνται με 1-0. Στο β΄ μέρος τα πράγματα ήταν δύσκολα για την Ζακυνθινή ομάδα, οι παίκτες του Σάββα Καρυπίδη μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και ξαναπήραν το έλεγχο του αγώνα, Ο Πέττας από καλή θέση δεν πλασάρισε σωστά στη φάση αυτή στο 52΄ οι νησιώτες θα μπορούσαν να ισοφαρίσουν και λίγο μετά δέχονται το 2ο γκολ με τον Σκαφούρο, ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας της Ελευσίνας είπε όχι σε φοβερή κεφαλιά του Καραμαλίκη.

Πιο απλά αν δεν είχε συνωμοτήσει το σύμπαν ο Ζακυνθιακός θα έπαιρνε μια μεγάλη  νίκη αφού η ροή του αγώνα μέχρι τον τραυματισμό ήταν με την Ζακυνθινή ομάδα. Άψογο στήσιμο από τον Σάββα Καρυπίδη που έδειξε ότι πήγε διαβασμένος στην Ελευσίνα