Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της πραγματοποίησε η ΑΓΕΖ πριν από λίγο όπου κατάβαλε την αντίσταση του Κεραυνού Αιγίου και πήρε το ροζ φύλο αγώνα. Η ομάδα της Ζακύνθου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και με 2 στα 2 κοιτά με αισιοδοξία το μέλλον.

2 3

Αυτό που τόσο πολύ έψαχνε η ΑΓΕΖ, τελικά το κατάφερε και με το παραπάνω. Οι ερυθρόλευκοι πήραν σπουδαίας σημασίας νίκη απέναντι στον Κεραυνό Αιγίου, κάνοντας ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα με 2/2.

Η ομάδα του Θεόφιλου Μπεκέ είχε πάρα πολύ άγχος, θέλοντας να ευχαριστήσει το κοινό που σχεδόν γέμισε το Κλειστό της Παναγούλας. Θυμίζουμε ότι η Ένωση δεν είχε παίξει κανένα παιχνίδι στο «σπίτι» της (φιλικό ή επίσημο) εάν εξαιρέσουμε το χθεσινό.

Το ευχάριστο είναι ότι η ομάδα βρήκε «λύσεις» και από αλλού, πλην φυσικά των παιχτών που αναμένεται να τραβήξουν το επιθετικό «κουπί» τη φετινή περίοδο.

Οι Μπάρτζος, Ζαχαράκης και Στέφος ήταν αυτοί που στην ουσία «καθάρισαν» για τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους. Είναι χαρακτηριστικό ότι σημείωσαν 45 από τους 61 πόντους της ομάδας τους, δείχνοντας ότι στο ρόστερ υπάρχει και το ανάλογο «βάθος».

Το ματς είχε αρκετή αγωνία για τους φιλάθλους, αφού κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η ΑΓΕΖ ξεκίνησε πολύ αγχωμένα σκοράροντας μόλις 9 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Με την συμπαράσταση του κόσμου η ομάδα πήρε τα «πάνω» της στην δεύτερη περίοδο και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα το οποίο συντήρησε στο ημίχρονο για το 30-27.

Στην επανάληψη ο Κεραυνός μειώσε την διαφορά ακόμη και στον ένα πόντο (50-49), για να ξαναπάρει μπροστά η ομάδα του Μπεκέ και με καθοριστικά καλάθια να ανοίξει την «ψαλίδα» της διαφοράς (52-49, 55-50). Έτσι ήρθε το τελικό 61-54 που φέρνει την Ένωση στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΓΕ Ζακύνθου – Κεραυνός Αιγίου  61-54

Διαιτητές:  Καρακάσης-Σοφιανόπουλος

Δεκάλεπτα: 9-10, 30-27, 39-36, 61-54

ΑΓΕ Ζακύνθου (Θεόφιλος Μπεκές):  Κοτσέτας, Καρβούνης 4 (1), Παπάδης, Μπάρτζος 17 (2), Ζαχαράκης 14, Καραμπάτσος 6, Στέφος 14, Μουλάς, Νικολόπουλος 6

Κεραυνός Αιγίου (Παναγιώτης Ζωντός): Μοσχοβάκης 12 (2), Τσιρώνης, Παπανικολάου, Τοπουζίδης 4, Κάντας, Κεφαλάς 22 (1), Βουρνάς 4, Λάφης 3, Παπαγεωργίου 2, Λυμπέρης 7, Βαγενάς.

Τι έγινε στα υπόλοιπα παιχνίδια του πρωταθλήματος

“Αλώβητος” πέρασε από την Αθήνα ο Απόλλων Αρχαίας Κορίνθου, κερδίζοντας την Νήαρ Ηστ με 54-67. Το ματς ήταν ισορροπημένο κατά το πρώτο ημίχρονο (36-38), όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να “καθαρίσουν” από νωρίς στο δεύτερο μέρος. Χάρη στην καταπληκτική τους άμυνα και με επιμέρους σκορ 5-14 στην τρίτη περίοδο, κατάφεραν να πετύχουν την προαναφερθείσα επιδίωξή τους και να μην αγχωθούν στο φινάλε. Εκεί, όχι μόνο απλώς δε δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το αύξησαν και κατά δύο πόντους, παίρνοντας πανηγυρική νίκη σε μία δύσκολη έδρα.

Σημαντικό “διπλό” πέτυχε και ο Έσπερος Πατρών, επικρατώντας της Νίκης Αμαρουσίου με 68-74. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (16-12), με τους παίκτες του Κεσαπίδη να παίρνουν αμέσως μετά τα ηνία του αγώνα. Από εκεί και πέρα, δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, παίρνοντας μία μεγάλη εκτός έδρας νίκη και συμπληρώνοντας ένα ιδιαίτερα ουσιώδες “ζευγάρι” νικών.

Αν ψάχνουμε ματς με αγωνία, πάντως, αυτό δε βρίσκεται σίγουρα στο Ίλιον. Εκεί, η τοπική ομάδα κατακερμάτισε τον Κρανίδι, δίνοντας μεγάλη χαρά στον κόσμο της με το τελικό +35 (79-44). Οι παίκτες του Τάκη Πανούλια δεν είχαν να ανησυχήσουν ως προς το αποτέλεσμα, προσφέροντας άλλο ένα σπουδαίο μάθημα αμυντικής συμπεριφοράς, μιας και για δεύτερη συνεχή φορά δεν επέτρεψαν σε αντίπαλο να φτάσει στους 50 πόντους (ο Ακάδημος, την περασμένη φορά, σκόραρε μόνο 45 πόντους).

Τις “πληγές” που άφησε ο Έσπερος Πατρών στην πρεμιέρα, ξεκίνησε να επουλώνει ο Μανδραϊκός, ο οποίος κέρδισε στην έδρα του τον Προμηθέα Χαλανδρίου με 81-74. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν, με τη σειρά τους, την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ το αντιστρόφως ανάλογο ισχύει για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι θα ήθελαν να έχουν ένα σημαντικό “διπλό” στην τσέπη τους, εν όψει του δύσκολου παιχνιδιού που τους περιμένει την επόμενη Κυριακή απέναντι στην Νίκη Αμαρουσίου.

Ευκολότερη έκανε τη ζωή της η Πεντέλη στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε επί του Ακάδημου με 82-68. Το έργο των Μεσσηνίων ήταν εκ προοιμίου δύσκολο, μιας και ταξίδεψαν στα Βόρεια Προάστια χωρίς τον προπονητή τους, Παύλο Νόντα, ενώ στην άκρη του πάγκου έκατσαν οι Γιαννουκάκης-Ροζακέας. Στάθηκαν καλά, βέβαια, για ένα ημίχρονο (37-33), όμως θα ήταν δύσκολο να ακολουθήσουν και στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να μην αγχώνονται τελικά.