Μεγάλο βήμα για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική κατηγορία έκανε το απόγευμα της Κυριακής ο κεραυνός Αγίου Βασιλείου στην Πάτρα. Η ομάδα της ΕΠΣ Αχαίας αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ κατάφερε μέσα σε 25 λεπτά να διαλύσει την άμυνα του Αστέρα Αμαλιάδας και να κερδίσει το ματς με 4-1!

H ομάδα της Αμαλιάδας βρίσκεται από φαβορί στην τελευταία θέση της ειδικής βαθμολογίας με μόλις έναν βαθμό!

Η Πατραϊκή ομάδα ήταν καταιγιστική στο β΄ μέρος όπου από το 74΄ και μετά έκανε ότι ήθελε την ομάδα της Ηλείας. Ο Αστέρας Αμαλιάδας τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες Λόγω αποβολής των Σάββα & Θανάση Αντωνόπουλου.

Το σκορ άνοιξε για λογαριασμό του Αστέρα ο Σ. Αντωνόπουλος στο 47΄. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε καθυστερημένα αλλά έγκαιρα. Στο 74΄ Ο Μπερτσιάς με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Παπαζαφείρης με προβολή ‘έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο ΄ιδιος παίκτης στο 85΄ έκανε το 3-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για να έρθει ο Μικελάτος στο 90΄ και να κάνει το τελικό 4-1 για την ομάδα του Κεραυνού

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ :

Kεραυνός Αγ. Βασιλείου (Θ. Πατρώνης) : Χάχαλης, Παπαχριστόπουλος (65′ Ζαφειρόπουλος), Μπερτσιάς, Καραχάλιος, Μικελάτος, Μηλάτος, Μπινιέρης, Παναγόπουλος, Παπαζαφείρης, Παρίσης (14′ λ.τ. Μπενέτος), Καραχανίδης (46′ Τζίφας).

Αστέρας Αμαλιάδας/Πανόπουλο (Ζ.Ανδριόλας) : Αλεξανδρόπουλος, Μπουτσικάκης, Θ. Αντωνόπουλος, Μαρκόπουλος, Κουτελιέρης, Δ. Τσουκαλάς, Μπρης (78′ Παρασκεύοπουλος), Δούλος, Σ. Αντωνόπουλος, Μπράβος, Π. Τσουκαλάς.