Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα της Τετάρτης τα 3 ματς για την Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου στα πλαίσια της 9ης εμβόλιμης αγωνιστικής.

Πήρε το ντέρμπι και το προβάδισμα Απόλλωνας με Ζογκάϊ που πέτυχε χατ τρικ..

Τελικά το ντέρμπι στα κάτω στρώματα της βαθμολογίας είχε νικητή και αυτός ήταν ο Απόλλωνας που κέρδισε 3-2 τον ΑΟ Αργασίου και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ζογκάϊ.  Ο Μπάχος για λογαριασμό του Αργασίου έφερε το ματς στα ίσια σε 1-1 για να έρθει ξανά ο Ζογκάϊ και να δώσει προβάδισμα εκ νέου στην ομάδα του κάνοντας το 2-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν για άλλη μια φορά με τον Βεντουρή σε 2-2, είχαν ευκαιρίες για να κάνουν την ανατροπή άλλα δεν τα κατάφεραν αντί αυτού σε μια αντεπίθεση και πάλι ο Ζογκάϊ σημείωσε έκανε το 3-2 για την ομάδα του και παρ΄ όλη την πίεση που άσκησε στην συνέχεια το Αργάσι το σκορ παρέμεινε  το 3-2 με τον Απόλλωνα να παίρνει μια σημαντική νίκη.

AΠΟΛΛΩΝΑΣ (Κόντονης Ν.): Ισλαμάϊ, Λογοθέτης, Δημητρόπουλος ( 58’ Παναγόπουλος), Γκίτσας, Κουρούμαλος, Καψάσκης, Ζογκάϊ, Μπεσίρης, Μαρίνος, Ελέζι, Κούτσης

ΑΡΓΑΣΙ (Κόκλας Ντ.): Καρέλας, Κουρούμαλος Δ., Κουρούμαλος Διον. ,Κάνδηλας, Δημητρίου, Νίλσον, Βεντουρής, Κωλέτσης, Τσίνας, Μπάχος, Κλάδης

Μοιράζει γκολ με το τσουβάλι ο ΑΟΚ… με Μαλαφούρη σε μεγάλη ημέρα

Σε μια ακόμα ‘άνετη  επικράτηση  έφτασε το απόγευμα της Τετάρτης ο ΑΟ Κατασταρίου. Αυτή την φορά “θύμα του” ο ΑΟ Βασιλικού που δεν μπόρεσε να προβάλει αντίσταση καθώς η ανωτερότητα του αντιπάλου ήταν κάτι παραπάνω από εμφανή. Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Διονύσης Μαλαφούρης ο οποίος πέτυχε 4 τέρματα. Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3-0 με τρία γκολ του Μαλαφούρη. Στην επανάληψη ο Μαλαφούρης ανέβασε τον δεικτη στο σκορ στο 4-0 για να έρθει ένα αυτογκόλ από την μεριά του ΑΟ Βασιλικού με τον Μαρίνο και να γίνει το 5-0. Το τελικό 6-0 έκανε ο Κώστας Κάρδαρης. Τέλος αξίζει να σημειώσουμε ότι ο ΑΟΚ είχε δύο δοκάρια με Μαλαφούρης και Μαλισόβας.

ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ (Γουσέτης Π.) : Ποταμίτης, Ρούφας (60’ Μαλλιάς), Μαρούδας Μ., Φυτόπουλος (75’ Πάνος Β.), Μπιάζης Β., Μαλισόβας, Κάρδαρης Ακ., Κάρδαρης Κ., Μαλαφούρης Δ., Ψάρρης, Καπαρέλης Ιακ. (46’ Μεταξάς)

ΑΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ (Κακολύρης Ι.): Γράμψας, Σούρμπης Δ., Ματαράγκας Δ., Γιατράς, Μαρίνος, Κολοκοτσάς, Γιακουμέλος Αντρ., Τσουκαλάς Ζ., Βαρδακαστάνης Σπ., Μαρούδας, Κυργιάζος (60’ Γιακουμέλος Θ.)

Το βιολί του το Τσιλιβή…

Χωρίς αντίπαλο παραμένει ο ΑΟ Τσιλιβή που νίκησε για άλλη μια φορά και οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος μένοντας αήττητο στο πρωτάθλημα. Στο γήπεδο του Πλάνου 12 λεπτά στην αρχή του αγώνα ήταν αρκετά για να τελείωσε το παιχνίδι πριν ακόμα αρχίσει! Οι πάικτες του Νίκου Ντόβρου μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν στο 2΄ με τον Ιμπραήμ Σόρα! Δύο λεπτά αργότερα ο Σάκης Γεωργίου διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Στο 7΄ ο Μάριος Μαρούδας έκανε το 3-0 και στο 12΄ ο Φρέντυ Ντονγκό ανέβασε τον δείκτη στο 4-0 σκορ ημιχρόνου. Στο Β΄ μέρος και πάλι ο Ντόνγκο στο 48΄ διαμόρφωσε το τελικό 5-0 για τους κόκκινους. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός έπεσε και έτσι το ματς πήγε σβηστά έως το τέλος με το Τσιλιβή να κάνει άλλο ένα βήμα προς τον τίτλο.

ΤΣΙΛΙΒΗ (Ντόβρος Ν.): Φιλιάς (65’ Φουτζίγια), Ρέντα, Βελλίδης (46’ Γιακουμέλος Τ.), Δρόσος Ανδρ., Κλάδης Αγγ., Νγκονγκό, Τσάνης, Γεωργίου, Μαρούδας Μ. (60’ Κάνγκα), Κακολύρης Ν., Σόρα (50’ Κότσα)

ΑΓ. ΛΕΩΝ/ ΚΟΙΛΙΩΜΕΝΟΣ (Γκούσκος Ανδρ.): Κουλόλι, Μαλαφούρης (70’ Χαϊκάλης Δ.), Μπάστας, Λιβέρης, Χασμούκα, Μουτσάϊ, Πενέσης ( 70’ Πασάς), Ζώντος Σπ. (65’ Σοφός Λ.), Κολεύρης, Μαρίνος Δ., Σπίνος (55’ Κλάδης Αλ.)