Σε  ένα κακό αγωνιστικό χώρο ο Βύζαντας κέρδισε τον Λεβάντε με 5-2 σε ένα μέτριο έως κακό ποιοτικά παιχνίδι

Δεν υπάρχουν και πολλά λόγια όταν πρέπει να γραφτούν λέξεις από ένα παιχνίδι που θα περάσει στην ιστορία σαν ένα κακό ματς! Ο Βύζαντας κατάφερε και πήρε το τρίποντο της νίκης και αυτό μπορει να εχει σημασία στο ποδόσφαιρο! όμως όσοι παρακολούθησαν το συγκεκριμένο ματς σίγουρα το μετάνιωσαν αφού θο θέαμα ήταν πολύ κάτω του μετρίου! Μα θα πει κάποιος πως μπορεί να είναι του μετρίου επιπέδου  όταν μπαίνουν 7 τέρματα; Και όμως γίνεται!

Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες το πάλεψαν πάρα πολύ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να γίνουν όσο μπορούσαν ανταγωνιστικοί. Οι Μεγαρείς κατάφεραν και μπήκαν μπροστά στο σκορ στο 15΄ με τον Τσάκωνη, Κάπως έτσι πήγε το ματς μέχρι και την λήξη του ημιχρόνου! Στο β΄ μέρος και οι ΄δυο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες…

Στο 50′ Ο Πλατέλλας με κεφαλιά  πέτυχε το πρώτο ιστορικό γκολ για τον Λεβάντε στην κατηγορία κάνοντας το 1-1. Στο 55΄ Οι …του Βυζαντα προηγήθηκαν εκ νέου με τον Βλάχο και στο 74΄ ο Μπαστούνας ανέβασε τον δείκτη στου σκορ στο 3-1. Ένα λεπτό αργότερα οι Μεγαρείς έκαναν το 4-1 και πάλι με τον Βλάχο! Στο 83΄ ο Μαζιώτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1 και στο 89΄ ο Μάριος Μαρούδας μείωσε σε 5-2 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Διαιτητής Χαραλαμπάκης(Ηρακλείου). Βοηθοί: Φαγκρίδας-Μητάκος(Πειραιά).Κίτρινη: Κωστακιώτης(Λ) 31’ Βλάχος 39’Τσονκόφ 87’

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ (προπονητής Δημήτρης Μανταλόβας): Λαμπρόπουλος, Κούρτης, Δημακάκος(65’Λένος), Μπαντούνας, Βαρδακώστας, Τσονκόφ, Παιδάκης, Μαζιώτης Ακ(65’Ρόγκας), Τσακώνης(69’Μπράχο), Μαζιώτης Αλ, Βλάχος.

ΠΑΓΚΟΣ: Λιούρας,Λένος, Ρόγκας, Καρνέζης, Κλωνάρης, Μπράχο, Σταυρόπουλος.

ΑΟ ΛΕΒΑΝΤΕ (προπονητής Θανάσης Σταματόπουλος): Βοζαίτης, Κοντούλης, Γεωργούσης(82’Κολομπάκης), Τζιαφέρης Αθ, Οικονομόπουλος, Σιδηρόπουλος, Κωστακιώτης, Λαλαής(70’Σκιαδόπουλος), Μαρούδας Μ. Μπινιχάκης(57’Μουσάι), Πλατέλας.

ΠΑΓΚΟΣ: Κολομπάκης, Μαρουδάς Π., Σκιαδόπουλος, Κοντοπίδης,Τζιαφέρης Κ,   Πυλαρινός,Μουτσάι.