Α.Ο Κατασταρίου- Α.Ο Αλυκανάς 3-4
Ο ΑΟΚ τις ευκαιρίες… ο Αλυκανάς την “ουσία”!
Σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι, με πολλά γκολ και ακόμη περισσότερες ευκαιρίες, ο Αλυκανάς πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη επί του Α.Ο Κατασταρίου με 3-4 και παράλληλα την πρόκριση του στους “8” του Κυπέλλου. Το ματς εξελίχθηκε με τέτοιο τρόπο ούτως ώστε να “καθηλώσει” όλους όσους βρισκόντουσαν στο γήπεδο του Αγγερικού να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες να “καθαρίσουν” την πρόκριση όταν το σκορ ήταν υπέρ τους.

Οι έμπειροι παίχτες του Αλυκανά “τιμώρησαν” την αστοχία των γηπεδούχων, αφού μετουσίωσαν σε γκολ τις 4 από τις 6 συνολικά ευκαιρίες που τους δόθηκαν στην αναμέτρηση. Οι πορτοκαλί άνοιξαν το σκορ στο 16ο λεπτό με διαγώνιο σουτ του Κενίνι, για να έρθει η απάντηση από τον Αλυκανά με τον εκρηκτικό επιθετικό Ανδρέα Τριανταφυλλίδη που με πλασέ από κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Οι γηπεδούχοι όμως ανέκτησαν το προβάδισμα τέσσερα λεπτά πριν την ανάπαυλα, όταν ο Κουτσουπιάς με κεφαλιά νίκησε τον Ποταμίτη (2-1).

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52ο λεπτό, με προσωπική του ενέργεια και όμορφο πλασέ ο έμπειρος Κονίδης ισοφάρισε εκ νέου για την ομάδα του (2-2). Στο 56ο λεπτό ο Βυθούλκας με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Πατρινό, ο οποίος με ωραία κεφαλιά έβαλε για 3η φορά μπροστά στο σκορ την ομάδα του (3-2). Από το σημείο εκείνο και μέχρι το 90ο λεπτό ο Α.Ο Κατασταρίου πατούσε καλύτερα στο γήπεδο από τον αντίπαλο του, έχοντας μάλιστα κάποιες σημαντικές ευκαιρίες να πετύχει το 4-2 και ουσιαστικά να “καθαρίσει” την πρόκριση.

Όμως, ο Αλυκανάς έδειχνε πολύ σκληρός για να πεθάνει κι έτσι, λίγο η τύχη και λίγο η ικανότητα της ομάδας στην τελική προσπάθεια έφερε την ολική ανατροπή στο ματς σε διάστημα τριών λεπτών. Αρχικά στο 90ο λεπτό ο Κονίδης με ωραία κεφαλιά εκμεταλλεύτηκε άψογα την καλοζυγισμένη σέντρα του Δημήτρη Τσουκαλά για το 3-3 και τρία λεπτά αργότερα ο Γιαννούλης που είχε περάσει στο 69′ στο παιχνίδι με πλασέ σε κενή εστία διαμόρφωσε το τελικό 3-4 για το σύνολο του Άκης Μαρίνου, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς! Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κωστάκης, με βοηθούς τους Πλέσσα και Κακολύρη.
Α.Ο. ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ (Σταύρος Σκιαδόπουλος): Γκαβός, Κουτσουπιάς, Βιλλιάρδος, Παππά (54΄ Βούτος), Στήθος, Τάσιος, Θεοδώσης, Βυθούλκας, Πλαρινός, Κενίνη, Πατρινός.
Α.Ο. ΑΛΥΚΑΝΑΣ (Άκης Μαρίνος): Ποταμίτης, Κεμπά, Μαρίνος Δημ., Τριανταφυλλίδης (73΄ Ζότκα), Εγγλέζος, Λυκομήτρος, Μαρίνος Π., Τσουκαλάς, Μαυρίας, Μαρίνος Διον. (69΄ Γιανούλης), Κονίδης