Δόξα Λιθακιάς- Ελατιακός 1-0

Με μαχητική εμφάνιση η Δόξα Λιθακιάς “υπερκέρασε” το εμπόδιο του Ελατιακού στη νέα της έδρα με 1-0 και πανηγύρισε την πρόκριση της στους “8” του Κυπέλλου Ε.Π.Σ Ζακύνθου.

Η Δόξα Λιθακιάς έγινε η 2η ομάδα που αγωνίζεται στην Β’ κατηγορία και συνεχίζει στο Κύπελλο Ε.Π.Σ Ζακύνθου, καθώς μετά τον “θρίαμβο” του Αλυκανά επί του ΑΟΚ, η Δόξα “υπέταξε” στην έδρα της τον Ελατιακό με 1-0 και “άρπαξε” το τελευταίο εισιτήριο για τους “8” του θεσμού. Σε ένα παιχνίδι που διακρίθηκε για την δύναμη και το πάθος των δύο ομάδων, με τις ευκαιρίες να είναι λιγοστές μπροστά στις δύο εστίες, όποια ομάδα έβαζε το γκολ έδειχνε ότι θα πάρει και τη μεγάλη πρόκριση.

Δευτερόλεπτα πριν ο ρέφερι της αναμέτρησης Χάρης Πέττας στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Μιχάλης Κλάδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον ταλαντούχο διαιτητή να δείχνει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φώτης Κοριανίτης και με ψύχραιμο πλασέ έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (1-0). Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κρατούσαν με “νύχια και με δόντια” το υπέρ τους σκορ. Ο Ελατιακός δεν έδειχνε να μπορεί να βρει λύση για να παραβιάσει την εστία της Δόξας.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα έφτασε πιο κοντά από κάθε άλλη φορά, όταν ένα κόρνερ που εκτέλεσε ο
Φραγκογιάννης, η μπάλα πήρε πορεία προς το τέρμα… “τραντάζοντας” όμως το δοκάρι! Το αγώνα διεύθυνε ο Χάρης Πέττας με βοηθούς τους Ψάρρη και Κλάδη.

ΔΟΞΑ ΛΙΘΑΚΙΑΣ (Τάσος Μποζίκης): Δ. Τριπάπουλος, Μποζίκης Παυλ., Κοριανίτης Ν., Κοριανίτης Β., Ταμπακάκης, Κοριανίτης Φ., Στυλιανέσης Φ. (83′ Καζάκης), Κλάδης Μιχ. (90′ Σούρμπης), Τορτορέλης (75′ Θ. Μήτρος), Πίττας, Ανδρεώλας Ι.

ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καρτσακλής): Συνετός, Στήθος, Πλαρινός, Φραγκογιάννης, Μανδηλάς, Χασαλεύρης (46′ ΘΕοδώσης Γερ.), Θεοδώσης Αν., Θεοδώσης Ν., Θεοδώσης Λ. Θεοδώσης Παυλ., Τσουκαλάς Ζ.