Παναρτεμισιακός- Α.Ο Λεβάντες 3-2 (1-1 κ.α)

Μια παλικαρίσια από όλες τις πλευρές πρόκριση πήρε ο Παναρτεμισιακός που με 12-13 ποδοσφαιριστές που διαθέτει στο ρόστερ του “λύγισε” την πληρέστατη ομάδα του Α.Ο Λεβάντε στην παράταση, επικρατώντας της με 3-2. Το παιχνίδι ήταν επεισοδιακό, καθώς πέραν των πέντε γκολ που σημειώθηκαν (τα τρία εξ’ αυτών στην παράταση), οι δυο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με 9 παίχτες! Μόλις στο 11ο λεπτό της συνάντησης ο Παναγιώτης Δρόσος με δυνατό σουτ από κοντά εκμεταλλεύτηκε άριστα την ωραία προσπάθεια και σέντρα από τα δεξιά του Άλκη Αλεξανδρίδη.

Τα “ελάφια” από το σημείο του γκολ κι έπειτα προσπάθησαν να παραβιάσουν την εστία του Αυγουστίνου, αλλά οι προσπάθειες των Λιβέρη (18′), Βαρβαρίγου (35′) και Κορφιάτη (38′) δεν στάθηκαν αρκετές για την ισοφάριση. Αυτό που δεν κατάφερε οι προαναφερθέντες έπραξε ο Καπετάνης με δυνατή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τάρε. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 45λέπτου ο Παναγιώτης Δρόσος επιχείρησε να πετύχει ένα πανέμορφο, γκολ καθώς σε ωραίο σουτ από μακρινή απόσταση “ανάγκασε” τον Κυπριώτη σε πολύ δύσκολη επέμβαση.

Στην επανάληψη το ματς έπεσε σε ρυθμό, με αποτέλεσμα παρά την επιθυμία των δύο ομάδων να πετύχουν κάποιο γκολ, να μην αλλάξει κάτι στο σκορ και η πρόκριση να κριθεί στην παράταση. όμως, 8 λεπτά πριν το 90 ο Βαρβαρίγος, αντίκρυσε την 2η κίτρινη κάρτα, αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίχτες σε ένα κομβικό σημείο. Ότι δεν είδαμε σε ολόκληρο ματς, τα είδαμε στα 30 λεπτά της παράτασης. Στο 96ο λεπτό ο Τσαντούλης με 2η κίτρινη κάρτα πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, δίνοντας ξανά αριθμητική ισορροπία στο ματς.

Στην επόμενη φάση, ο Κορφιάτης εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των φιλοξενούμενων και με σουτ έραψε το 2-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Στο 101ο λεπτό, ο τερματοφύλακας της ομάδας του Γαλάρου, Αυγουστίνος, ανέτρεψε μέσα στην περιοχή τον Κορφιάτη, με τον “άρχοντα” της αναμέτρησης Βασίλη Μπέη, να δείχνει την εσχάτη των ποινών και παράλληλα την κόκκινη κάρτα στο έμπειρο πορτιέρο. Ο Κορφιάτης, ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και με ψύχραιμο πλασέ “σφράγισε” ουσιαστικά την νίκη και τη μεγάλη πρόκριση της ομάδας του (3-1). Στο 108′ μια εκτέλεση φάουλ του Δρόσου έδωσε την ευκαιρία στον Πλέσσα να πετύχει το τελευταίο τέρμα της συνάντησης με κοντινό πλασέ (3-2)! Επόπτες του αγώνα ήταν οι Μποζίκης και Μάτσας.
ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Ραυτόπουλος – Κλάδης): Κυπριώτης, Τάρε, Βαρβαρίγος, Φετσάνης, Κορφιάτης (116΄ Φαραός), Κλάδης, Καπετάνης, Ζούγρας, Λιβέρης (68΄ Θέμελης), Μπράτης, Αρβανιτάκης.
Α.Ο. ΛΕΒΑΝΤΕ (Νίκος Μαβίδης): Αυγουστίνος, Πολίτης, Κουσίδης, Πάγια (80΄Τζιαφέρης), Πλέσσας, Σταμίρης (66΄ Καφούσιας), Σαργκάνης (71΄ Ρένεσης), Αντωνόπουλος, Τσαντούλης, Αλεξανδρίδης, Δρόσος.