Φίλες και φίλοι αναγνώστες του ioniansports.gr καλό μεσημέρι σε όλους. Σε λίγη ώρα θα συνδεθούμε ζωντανά με το γήπεδο του Μάλεμε στα Χανιά της Κρήτης, εκεί όπου ο γηπεδούχος Κισσαμικός θα υποδεχτεί το φιλοξενούμενο ΑΠΣ Ζάκυνθος, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Φούτμπολ Λιγκ (15.00). Μείνετε συντονισμένοι για να παρακολουθήσουμε μαζί σε ζωντανή ροή την εξέλιξη της αναμέτρησης. Διαιτητές της αναμέτρησης θα είναι οι: Μιχελής (Πειραιώς), Τρουλινός (Ηρακλείου), Γεωργακόπουλος (Πειραιώς).

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσουβαλτσίδης, Γιαννίτσης, Σταθάκης, Τσοντάκης, Σεληνιωτάκης, Πότσι, Μάνιας, Βαττής, Τσικουδάκης, Σαπαλίδης

Στον πάγκο οι: Αγριμάκης,Κουρτεσιώτης, Λώττας, Ποζίνκοβιτς, Ν’ Γκουέμ, Τσιμογιάννης, Μάντζης.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Βάνια Ραντίνοβιτς): Παπαδόπουλος, Πέττας Νίκος (46′ Ζέλιος), Πεχλιβανόπουλος, Κυριακίδης, Τσιάμης, Ορφανίδης, Ναζίμ, Λέκκας, Κουρέλλας (74′ Αντωνίου), Σταματής, Κρολ

Στον πάγκο οι: Πολίτης, Ζέλιος, Μεντούρ, Πέττας Ραφαήλ, Αντωνίου, Τσαραούσης και Κάρδαρης.

Με λευκές εμφανίσεις ο Κισσαμικός, με την κλασσική κυανοκίτρινη η Ζάκυνθος. Κάνουν την είσοδο τους στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Καλές οι καιρικές συνθήκες, περίπου 100 φίλοι του ποδοσφαίρου στις εξέδρες.

Η αναμέτρηση λεπτό προς λεπτό

Ξεκίνησε το ματς, με τον Κισσαμικό να παίρνει την εστία προς την πόλη των Χανίων και τη Ζάκυνθο αυτή μπροστά από την παραλία.

Τίποτε αξιόλογο στα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να είναι σχετικά μοιρασμένο.

10′ ΓΚΟΛ για τον Κισσαμικό (1-0) Βαττής σουτάρει αρχικά ο Παπαδόπουλος αποκρούει και ο Σαπαλίδης θα πάρει το “ριμπάουντ” και με κεφαλιά θα σημειώσει το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων.

Έφτασε στο γκολ νωρίς ο Κισσαμικός που ψάχνεει την πρώτη εντός έδρας νίκη του για το 2016.

13′ Σουτ του Τσοντάκη, διώχνει με τα πόδια ο Παπαδόπουλος.

15′ Προσπαθεί να πάρει κάποιες πρωτοβουλίες στην επίθεση η Ζάκυνθος, χωρίς να έχει δημιουργήσει ακόμη κάποια κλασσική ευκαιρία.

20′ Ο Κισσαμικός διατηρεί το προβάδισμα που πήρε από το γκολ στο 10′ του νεοαποκτηθέντα Σταμάτη Σαπαλίδη.

25′ Το 1-0 παραμένει υπέρ των γηπεδούχων, Παιχνίδι κέντρου με πολλά λάθη εκατέρωθεν.

26′ Εκτέλεση φάουλ του Κουρέλλα από το σημείο του κόρνερ, διώχνει με τις γροθιές ο γκολκίπερ Λαζαρίδης, ενώ στην συνέχεια θα του γίνει επιθετικό φάουλ.

27′ Επικίνδυνο σουτ του Βαττή για τον Κισσαμικό, με τον Παπαδόπουλο να διώχνει σε κόρνερ με τα πόδια.

Διακοπή στο ματς λόγω τραυματισμού του Τσικουδάκη. Σηκώνεται ο παίχτης του Κισσαμικού με το “ασφαλές” 2-0..

30′ Παραμένει το 1-0 για τον Κισσαμικό, προσπαθεί να απειλήσει η Ζάκυνθος χωρίς αποτέλεσμα όμως.

Στο ίδιο μοτίβο το παιχνίδι με τον Κισσαμικό να κρατά το προβάδισμα του στο 38ο λεπτό.

Μια θετική εξέλιξη για τους κυανοκίτρινους σε ότι αφορά τη “μάχη” της παραμονής, είναι το προβάδισμα της Κέρκυρας επί του Πανελευσινιακού.

39′ Δοκάρι για τον Κισσαμικό με σουτ του Ισπανού Μάνιας, μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ των Κρητικών.

40′ Σουτ του Σταματή, αποκρούει με τα πόδια ο Λαζαρίδης.

Μπαίνουμε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Παραμένει το 1-0.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ στο γήπεδο του Μάλεμε με τον Κισσαμικό να προηγείται με σκορ 1-0 χάρη σε γκολ του Σαπαλίδη στο 10′.

Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος στο Μάλεμε

Η Ζάκυνθος ξεκινά με αλλαγή το δεύτερο μέρος, με το Ζέλιο να παίρνει τη θέση του Νίκου Πέττα.

48′ ΔΟΚΑΡΙ για τη Ζάκυνθο με προβολή του Ναζίμ από χτύπημα κόρνερ του Κουρέλλα! Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ομάδα του Βάνια Ραντίνοβιτς.

Δυνατά έχουν μπει οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη.

Αλλαγή για τον Κισσαμικό με το Μάντζη να παίρνει τη θέση του Κύπριου Βαττή.

Κίτρινη κάρτα στον Σταματή για επικίνδυνο παίξιμο πάνω στον Σταθάκη.

60′ Παραμένει το 1-0 με την πρωτοβουλία των κινήσεων στο τελευταίο πεντάλεπτο να ανήκει στους Κρητικούς.

Νέα κίτρινη κάρτα για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, ο Πεχλιβανόπουλος την αντικρίζει.

Τρίτη κίτρινη για τους κυανοκίτρινους για το Λέκκα που διαμαρτυρήθηκε στο διαιτητή Μιχελή.

64′ Εκτέλεση φάουλ του Μάνιας η μπάλα θα φύγει άουτ.

66′ Σουτ του Κουρέλλα έξω από την περιοχή η μπάλα στα σώματα, τελειώνει η φάση.

68′ Διακοπή στο παιχνίδι ο Τσικουδάκης στο έδαφος. Σηκώνεται ο παίχτης του Κισσαμικού και συνεχίζεται κανονικά το ματς.

70′ Εξαιρετικές προϋποθέσεις αντεπίθεσης για τη Ζάκυνθο με τον Σταματή να βγάζει σε πλεονεκτική θέση το Λέκκα, που θα σουτάρει εντελώς άστοχα και έτσι θα χαθεί η ευκαιρία.

Δεύτερη αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με τον Αντωνίου να περνάει στη θέση του Κουρέλλα.

Στο έδαφος οι Κρολ και Σεληνιωτάκης μετά από μεταξύ τους μονομαχία. Προσωρινή διακοπή στο ματς.

77′ Επικίνδυνη προσπάθεια του Μάνιας, η μπάλα θα φύγει άουτ.

Δεύτερη αλλαγή και για τον Κισσαμικό με τον Καμερουνέζο Ν’ Γκουέμ να περνά στη θέση του Μάνιας.

80′ Μπαίνουμε στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με το 1-0 να παραμένει.

83′ Επικίνδυνη σέντρα του Πεχλιβανόπουλου για τον Κρολ, χωρίς ο τελευταίος να μπορεί να πιάσει την κεφαλιά

Μια ακόμη αλλαγή για τον Κισσαμικό με τον Ποσίνκοβιτς να παίρνει τη θέση του σκόρερ Σαπαλίδη.

Στην Κέρκυρα οι γηπεδούχοι “καθαρίζουν” το ματς κάνοντας το 3-0 επί της Ελευσίνας. Στον Εύοσμο Αγροτικός Αστέρας- Πανσερραϊκός 0-0 λίγο πριν το τέλος.

87′ Παραμένει το 1-0, μπαίνουμε στην τελική ευθεία.

Μια ακόμη κίτρινη σε παίχτη της Ζακύνθου, με τον Τσιάμη να κάνει φάουλ στο Μάντζη.

Τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας, περιμένουμε να δούμε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

3 λεπτά των καθυστερήσεων δείχνει ο τέταρτος.

Τέλος στην αναμέτρηση.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ- ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1-0

Μια ακόμη εκτός έδρας ήττας για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, με τον Κισσαμικό να μετουσιώνει σε γκολ την πρώτη του καλή ευκαιρία και να “κλειδώνει” έτσι το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι είχαν και δοκάρι με το Μάνιας στο πρώτο μέρος. Η ομάδα του Βάνια Ραντίνοβιτς θα έχει και εκείνη δοκάρι με προβολή του Ναζίμ από κοντά, στο ξεκίνημα της επανάληψης.

Πολλά τα παράπονα των φιλοξενούμενων για την διαιτησία του Μιχελή, ο οποίος φόρτωσε την Ζακυνθινή ομάδα με πολλές κίτρινες κάρτες, ενώ στην επανάληψη σφύριζε “φουλ” έδρα.