Μια πολύτιμη νίκη σε βαθμούς αλλά και σε ψυχολογία πήρε ο Ζακυνθιακός που κέρδισε τον Αστέρα Μαγούλας με 3-2 στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου.

Χατ τρικ πέτυχε ο Στάθης Καραμαλίκης.

Σε πολύ μέτρια ημέρα οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ικανοποιήσουν τους φίλους τους που βρέθηκαν στο Στάδιο.

Μια γλυκόπικρη γεύση άφησε η σημαντική νίκη του Ζακυνθιακού καθώς η ομάδα μπορεί να νίκησε και να πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα αλλά η απόδοση της ήταν πολύ κάτω του μετρίου με αποτέλεσμα να μετριάσει τους πανηγυρισμούς της νίκης αλλά και να προβληματίσει άπαντες στο γαλαζοπράσινο “στρατόπεδο”.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς με τους γηπεδούχοους καθώς με την σέντρα του αγώνα  ο Τσαλέκου έβγαλε ωραία σέντρα από δεξιά και ο Καραμαλίκης εντελώς μόνος άνοιξε το σκορ πριν καλά καλά ξεκινήσει το ματς.

Εκεί που φαίνονταν ότι οι γηπεδούχοι θα έχουν εύκολο απόγευμα απέναντι σε μα ομάδα που είχε ελλείψεις και χωρίς σοβαρό βαθμολογικό κίνητρο ο Ζακυνθιακός δεν έδειξε την απαιτουμένη ωριμότητα για αυτό το κομβικό ματς! Ασύνδετος, με πολλές λάθος μεταβιβάσεις και με πολύ νευρικότητα ανάγκασε τους Ζακύνθινούς φίλους να μουρμουρίζουν στην κερκίδα παρά την διαφαινόμενη νίκη.

Τι κι αν έχασε μοναδικές ευκαιρίες για ανεβάσει πιο ψηλά τον δείκτη του σκορ με Κωστάκη στο 9΄ με Μπαρμπαρούση στο 11΄  και με Λιβέρη στο 28΄,  ο Ζακυνθιακός έμεινε καθηλωμένος στο “εύθραυστο” 1-0.  Εύθραυστο γιατί στο 30΄ ο Μάλυ με σουτ θα κόψει την όποια φόρα των γηπεδούχων και θα “παγώσει” το Δημοτικό ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι χαρές των φιλοξενούμενων κράτησαν μόλις 6 λεπτά γιατί στο 36” ο Λιβέρης έβγαλε ωραία κάθετη πάσα στον Καραμαλίκη και ο έμπειρος φορ με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αστέρα για 2η φορά! Μετά το 2-1 οι νησιώτες συνέχισαν σε ένα πολύ αργό τέμπο με πολλά λάθη και χωρίς ουσιαστικά να πιέσουν για να “καθαρίσουν” το παιχνίδι. Ετσι πήγαν χαμένα αλλά 10 λεπτά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πάλι ο Ζακυνθιακός πέτυχε πολύ νωρίς γκολ με τον συνήθη ύποπτο Στάθη Καραμαλίκη. Ο Λιβέρης μπήκε στην περιοχή έβγαλε εντελώς μόνο του δεξιά τον φορ του Ζακυνθιακού και αυτός με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 3-1 για την ομάδα του.

Κάπου εκεί όλα ‘έδειχναν να έχουν τελειώσει, είχαν τελειώσει; Όχι βέβαια καθώς ο Επισκοπάκης στο 66΄ θα στείλει εντελώς μόνος στην μικρή περιοχή την μπάλα στα δίχτυα του Κουρλού βάζοντας ξανά “φωτιά” στο παιχνίδι!

Οι γηπεδούχοι με πολύ άγχος και πολλά απανωτά λάθη “κατέρρευσαν” και δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν σωστά το παιχνίδι, γύρισαν πίσω από το 70΄ και έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να ελπίζουν ότι μπορούν να κάνουν την ζημιά.

Ιδιαιτέρα τα τελευταία λεπτά ήταν ψυχοφθόρα για όλους και ακατάλληλα για καρδιακούς. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ήταν ακίνδυνοι όμως όταν παίζονται πολλά σε μια κατηγορία και το σκορ είναι στο 3-2 όλα μπορούν να συμβούν!

Το τελικό σφύριγμα από τον διαιτητή της αναμέτρησης βρήκε νικητή τον Ζακυνθιακό που με αυτή την μεγάλη σε σημασία νίκη πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα που σε συνδυασμό άλλων αποτελεσμάτων ανέβηκε άλλη μια θέση στον πίνακα και ξέφυγε 5 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη.

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ (Σπύρος Αντωνόπουλος): Κουρλός, Κολοβάκης, Τσαλέκου, Νίκου, Τζιαφέρης, Κωστάκης, Λιβέρης, Σούρμπης (61΄ Τόγιας), Πέττας (67΄Καλογέρης), Μπαρμπαρούσης, Καραμαλίκης (90΄ Κάρδαρης).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΓΟΥΛΑΣ Βασιλειάδης, Κούρτης, Οικονομόπουλος,Τσάγκαρης, Τσατίδης, Δημόπουλος (53 Mηχαέλος), Μπεχλής (74΄ Θεοδώρου), Στύλλα, Μάλλυ, Ζωγράφος (61′ Επισκοπάκης), Σκακώνης