Σε “θρίλερ” όπως όλα δείχνουν θα εξελιχθεί η υπόθεση τίτλος και άνοδος στη Γ’ Εθνική κατηγορία, μεταξύ των δύο “σφετεριστών” του τίτλου. Τον ΑΠΣ Ζάκυνθος και τον Α.Ο. Κατασταρίου.

Οι δύο ομάδες μετά και το ισόπαλο αποτέλεσμα το απόγευμα της Κυριακής (1-1), αφήνουν ανοιχτούς λογαριασμούς για την συνέχεια, μιας και η ομάδα των Δημήτρη Νόλη/ Παναγιώτη Τρουπιώτη διατήρησε την πρωτιά και το πλεονέκτημα του ενός πόντου στη βαθμολογία (15 έναντι 14) αλλά από την άλλη αυτή των Παναγιώτη Γουσέτη και Πέτρου Μίχου, παρέμεινε “ζωντανή” στο κόλπο, περιμένοντας την προτελευταία αγωνιστική για να νικήσει και να πάρει εκείνη τον τίτλο.

Όλα αυτά φυσικά με την προϋπόθεση ότι οι δύο ομάδες δε θα στραβοπατήσουν πουθενά, μέχρι να τα ξαναπούν την 5η αγωνιστική, είτε στο Δημοτικό στάδιο είτε στον Αγγερικό.

Η γηπεδούχος Ζάκυνθος, αισθάνεται μερικώς ικανοποιημένη με την ισοπαλία, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ χάρη στο γκολ του Καραμαλίκη και φορτώθηκε πολύ άγχος μέχρι να φτάσει στο 1-1.

Το Καταστάρι από την πλευρά του, θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη και τη νίκη αλλά κάλλιστα θα μπορούσε να χάσει, όταν δέχτηκε την ισοφάριση από τον Παπαδόπουλο και έμεινε με 9 παίχτες λόγω των αποβολών των Άκη Κάρδαρη και Αλέξη Κομιώτη.

Οπότε οι δύο ομάδες συνεχίζουν να κυνηγούν τον τίτλο, με τη Ζάκυνθο να έχει έστω και οριακά το “πάνω χέρι”.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ένταση δεν έλειψε σε κάποια σημεία του ματς, ειδικά στο τελευταίο εικοσάλεπτο αλλά σε σχέση με τα όσα θλιβερά είχαν γίνει στο αμέσως προηγούμενο παιχνίδι, τα πράγματα κύλησαν σαφώς πιο ομαλά και ήρεμα. Κάτι είναι και αυτό!

Η ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

Πολλή τακτική και ελάχιστα ρίσκα είχε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα επιφυλακτικές στο πρώτο μέρος, παίζοντας με προσοχή αλλά και πολύ άγχος. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο μισάωρο δεν υπήρξε κάποια κλασική ευκαιρία, με αποτέλεσμα ο κόσμος να ασχοληθεί περισσότερο με την πυρκαγιά που ξέσπασε στον περιβάλλοντα χώρο και συγκεκριμένα στο γήπεδο του τένις, κάτω από το κοιμητήριο της πόλης,

Μετά την παρέμβαση της πυροσβεστικής έξωθεν του αγωνιστικού χώρου, άρχισε η “δράση” εντός αυτού, με τις πρώτες ευκαιρίες να καταγράφονται στο μπλοκάκι μας.

Στο 35′ ο Μαλλιάς με ατομική ενέργεια και ωραίο σουτ από τα δεξιά, θα επιχειρήσει το σουτ που θα φύγει λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Θωμά. Έξι λεπτά αργότερα ο Μπεσού θα κάνει μια αξιόλογη ατομική προσπάθεια αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα βρει σε ετοιμότητα τον έμπειρο γκολκίπερ του ΑΟΚ, που εντυπωσιακά θα διώξει σε κόρνερ.

Το Καταστάρι προσπάθησε να αιφνιδιάσει με το Δρόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το Δρόσο αλλά ο Κωστακιώτης με σωτήρια προβολή θα αποτρέψει το μεγάλο κίνδυνο, στο χειρότερο δυνατό σημείο.

Το 0-0 του πρώτου μέρους, άφηνε τα πάντα ανοιχτά για την επανάληψη. Το τεχνικό δίδυμο της Ζακύνθου, πέταξε στο “τραπέζι” το “χαρτί¨ του Ζαουάντ Ζαϊρί, τον οποίο προστάτευσε στο πρώτο μέρος, λόγω φυσικά του ραμαζάνι το οποίο ακολουθεί ευλαβικά ο Μαροκινός άσσος.

Παρόλα αυτά το Καταστάρι ξεκίνησε ιδανικά το δεύτερο μισό, όταν στο 51′ ο Κώστας Κάρδαρης θα βγάλει εξαιρετική πάσα στον Καραμαλίκη, ο οποίος φυσικά δεν συγχώρεσε από τη θέση βολής που βρέθηκε “γράφοντας” το 0-1.

Κάπου εκεί και για ένα περίπου τέταρτο η Ζάκυνθος “βραχυκύκλωσε” με αποτέλεσμα, να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Θωμά.

Στο 66′ τα δεδομένα της αναμέτρησης άλλαξαν όταν ο Άκης Κάρδαρης είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα σε μαρκάρισμα στο Ζαϊρί, με τους “μπλε’ να μένουν με δέκα. Η Ζάκυνθος είχε ξεκινήσει την πίεση στα αντίπαλα καρέ, για να φτάσουμε στα γκολ της ισοφάρισης από τον Παπαδόπουλο στο 74′.

Συγκεκριμένα ο Θεσσαλονικιός αμυντικός, θα πάρει εξαιρετική ασίστ από το Ζαϊρι και με προβολή θα προλάβει την έξοδο του Θωμά, με αμυνόμενο του Κατασταρίου (Κωστάκη) να προσπαθεί να αποτρέψει το “μοιραίο” χωρίς αποτέλεσμα, σε έντονους πανηγυρισμούς από την κερκίδα.

Στο 77′ λίγο έλειψε να χαλάσει το ματς, όταν ο Μπέης έδειξε την κίτρινη στο Διαμαντή για φάουλ εκτός περιοχής στον Καραμαλίκη. Εκεί πάγκος και παίχτες του ΑΟΚ φώναξαν για κόκκινη, με τον Αλέξη Κομιώτη να χτυπά τον Σούρμπη εκτός φάσης και να γίνεται αντιληπτός από το βοηθό Αντώνη Πυλαρινό.

Έτσι ο ρέφερι της αναμέτρησης του έδειξε τη δεύτερη κίτρινη, αφήνοντας το Καταστάρι με 9 παίχτες.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με “στημένο” του Λιβέρη (η μπάλα πέρασε λίγο πάνω απ’ τα δοκάρια του Διαμαντή) αλλά από εκεί και μετά κλείστηκαν αναγκαστικά πίσω για να κρατήσουν το αποτέλεσμα ως είχε.

Στο 90′ θα χαθεί μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο για να πάρει μια νίκη που θα την έφερνε “αγκαλιά” με τον τίτλο. Για την ακρίβεια ο Ζαϊρί έβγαλε “μάτι” τον Πέττα απέναντι στο Θωμά, με το νεαρό μέσο να προσπαθεί να τον «κρεμάσει» αλλά τον έμπειρο γκολκίπερ να αντιδρά σωτήρια, αφού πρώτα επιχείρησε ταχύτατη έξοδο.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων η Ζάκυνθος φώναξε για μια πτώση του Κίτου στην περιοχή από μαρκάρισμα στου Μαρούδα, αλλά ο κ. Μπέης άφησε το ματς να συνεχιστεί.

Τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων ολοκληρώθηκαν χωρίς κάτι περισσότερο, με αποτέλεσμα το ισόπαλο αποτέλεσμα να σφραγίσει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Διαιτητής ήταν ο Βασίλης Μπέης που απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη τους Άκη Κάρδαρη και Αλέξη Κομιώτη, Βοηθοί του ο Αντώνης Πυλαρινός και ο Κώστας Ψάρρης,

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ZΑΚΥΝΘΟΣ 1961: (Δημήτρης Νόλης/Παν. Τρουπιώτης): Διαμαντής, Φυτόπουλος, Παπαδόπουλος, Κωστακιώτης, Τριανταφυλλίδης, Σούρμπης, Μαλλιάς (46′ Ζαϊρί), Πέττας, Μαλισόβας (86′ λ.τρ. Κίτος), Μπεσού, Χιονίδης

Πάγκος: Βλασσόπουλος, Μπιάζης, Μαρίνος, Κυριάζος, Τσουκαλάς,

Α.Ο. ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ: (Πέτρος Μίχος/Παν. Γουσέτης): Θωμάς, Κάρδαρης Θοδ., Κωστής, Λιβέρης, Κομιώτης Αλ., Αρκαδιανός (76′ Γιόκιτς), Μυτιλήνης, Κωστάκης, Καραμαλίκης, Κάρδαρης Κ. (65′ Μαρούδας Μ.), Δρόσος (90+3′ Πάνος)

Πάγκος: Μαλαφούρης, Χαρακτινός, Μεταξάς, Κουτσουπιάς

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΑΟΚ

• Αρκετή η ζέστη που επικρατούσε στο δημοτικό στάδιο την ώρα του ματς. Όσο περνούσε η ώρα ο ήλιος έπεφτε κάνοντας την ατμόσφαιρα λίγο πιο ευχάριστη.
  • Οι πρώην παίχτες του ΑΠΣ Ζάκυνθος Σπύρος Αποστόλου και Αλέξανδρος Καμπούρης βρέθηκαν στην εξέδρα, ήρθαν να δουν την πρώην ομάδα τους.
  • Με τις κλασικές κυανοκίτρινες φανέλες αγωνίστηκαν οι γηπεδούχοι, με τις μπλε οι φιλοξενούμενοι.
  • Σε άριστη κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του σταδίου λόγω των εξαιρετικών καιρικών συνθηκών της εποχής.
  • Τα χέρια έδωσαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων σε καλό κλίμα μετά το τελικό σφύριγμα.
  • Χωρίς παρατράγουδα ολοκληρώθηκε η αποχώρηση των φιλάθλων από το στάδιο.
  • Το αποτέλεσμα αυτό κρατά στην πρώτη θέση τη Ζάκυνθο και το Καταστάρι στη δεύτερη. Όπως δηλαδή είχαν τα πράγματα πριν το ματς. Οι δύο ομάδες πλέον θα πρέπει να μείνουν «αλώβητες» μέχρι το νέο τους «ραντεβού» την 5η αγωνιστική, είτε στο δημοτικό στάδιο (εάν δεν κλείσει) είτε στο γήπεδο του Αγγερικού που έχει δηλώσει σαν έδρα η ομάδα των Αλυκών.
  • Διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για τις καθυστερήσεις που κράτησε ο διαιτητής Μπέης. Στη Ζάκυνθο φώναζαν  για τις πολλές διακοπές σε όλο το ματς και ότι ο χρόνος που κρατήθηκε ήταν λιγότερος απ’ ότι έπρεπε…
  • Οι γονείς του Δημήτρη Παπαδόπουλου βρέθηκαν στις εξέδρες και ο γιος τους, τους αποζημίωσε με το γκολ που πέτυχε, δίνοντας το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

• Ένας παλιός 05 / 06 / 2017 Reply

Εγώ στο ματς δεν ήμουν Αλλά σπίτι κατάλαβα με 11 ή 10 παίκτες το κατασταρι θα κέρδιζε