Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα πέντε παιχνίδια για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου. Συγκεκριμένα στα ορεινά η ΑΕ Αγίου Λέοντα Κοιλιωμένου επικράτησε του Κερίου/Ναφθίων με 4-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 3-1. Τα γκολ για την ΑΕ Αγίου λέοντα σημείωσαν οι Μπάστας Αν., Μαρίνος Διον., Μουσάϊ, Ζώντος Σπ. Για το Κερί τα γκολ πέτυχαν οι Γούλος Ιωάννης και Παράσχης Διον.

Στο γήπεδο της Λιθακιάς ο ΑΟ Τσιλιβή πέτυχε τη νίκη της ημέρας αφού κέρδισε την ΑΕ Καλαμακίου με 5-0. Οι τυπικά γηπεδούχοι (τιμωρία έδρας) από την δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, από εκεί και πέρα βρήκαν δίχτυα και ‘έφτασαν ‘άνετα στο 5-0. Τα γκολ για τους κόκκινους πέτυχαν οι (Μαρούδας Μάριος, Νικολόπουλος (2), Σόρα (2).

Στον Αγγερικό ο ΑΟ Βασιλικού έβαλε δύσκολα για ένα ημίχρονο στο Καταστάρι άλλα στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να “καθαρίσουν” το ματς με 3-0 με τα γκολ των Κάρδαρη Ακη, Κάρδαρη Κώστα και Διον. Μαλαφούρη.

Στο γήπεδο του Μαχαιράδου ο Παναρτεμισιακός με σούπερ Καραμαλίκη πέρασε άνετα το εμπόδιο του Απόλλωνα κερδίζοντας με 4-1 Τα γκολ για τα “Ελάφια” σημείωσαν οι Καραμαλίκης (3) και Καπετάνης για τον Απόλλωνα το γκολ πέτυχε ο Ζογκάϊ.

Τέλος στο γήπεδο των Αμπελοκήπων Αργάσι και Αχιλλέας μοιράστηκαν από έναν βαθμό στο μεταξύ τους 0-0. Στα παιχνίδια της Κυριακής ο Αστέρας Μαχαιράδου επικράτησε του Αλικανά με 4-0 και στον Αγγερικό ο Εθνικός Σκουλικάδου του Ελατιακού με 5-0