Το αήττητο της Παναγούλας κατάφερε να “σπάσει” ο Προμηθέας Χαλανδρίου, που αποδείχτηκε πολύ σκληρός για πεθάνει το μεσημέρι της Κυριακής.

Η ΑΓΕΖ προδόθηκε στο πρώτο μέρος από την πολύ κακή άμυνα της και στο δεύτερο παρότι τα έδωσε όλα για να φέρει “τούμπα” το ματς, έπεσε στην απίστευτη ευστοχία των φιλοξενούμενων, που έμοιαζαν με “Λερναία Ύδρα” βρίσκοντας “λύσεις” στα πιο καίρια σημεία.

Έτσι το τρομερό σερί νικών των τελευταίων 4 εβδομάδων σταμάτησε στο νησί, με τους παίχτες του Μπεκέ να κλείνουν με ήττα το 2014. Παρόλα αυτά η πορεία της ομάδας ήταν τέτοια, που παρά το άσχημο αποτέλεσμα μόνος ως πετυχημένη μπορεί να χαρακτηριστεί.

Η Ένωση έκανε μεγάλη προσπάθεια να πάρει το ροζ φύλλο και παρά την πολύ καλή εμφάνιση των Καρβούνη, Καραμπάτσου και Στέφου (στην τελευταία περίοδο) δεν κατέστη δυνατό να υπάρξει η ανατροπή. Οι πρωτευουσιάνοι από την άλλη, είχαν μια απίστευτη πολυφωνία στην επίθεση τους και με “μεγάλα” σουτ, απέδρασαν από το “κάστρο” της Παναγούλας.

a

Το ματς περιληπτικά

“Μπαστούνια” από την αρχή τα βρήκε στο ματς η ΑΓΕΖ, με τον Προμηθέα να μπαίνει πιο ψυχωμένα και πιο δυνατά δείχνοντας πολύ ποιοτικό σύνολο. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε άσχημα για την Ένωση με τον Ανδρουλάκη να βρίσκεται σε εξαιρετική μέρα και να δημιουργεί μεγάλα “ρήγματα” στην άμυνα των γηπεδούχων. Ο Προμηθέας άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ μετά το αρχικό 6-10, όταν και προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (12-24) μετά από εύστοχο τρίποντο του τελευταίου. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με το 14-24 χάρη σε δίποντο του Νικολόπουλου.

Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα με τα “μάτια” συνεχιζόταν για τα καλά, με τους Λοίζο και Βαρσαμούλη να δημιουργούν πολλά προβλήματα με τον όγκο τους κάτω απ’ το καλάθι. Ο Καρβούνης ήταν αυτός που κρατούσε “όρθια” την ομάδα του με κάποια σουτ από τα 6.75 (17-26, 27-33 και 32-38). Όμως με νέο σερί 0-8 η ομάδα του Τάσου Νικητόπουλου, “έχτισε” μια διαφορά 14 πόντων (32-46), κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο της ΑΓΕΖ. Η είσοδος του Ζάγκλα στο παιχνίδι έδωσε παραπάνω ενέργεια στην άμυνα με τον Πατρινό άσσο να διαμορφώνει το 37-50 (σκορ ημιχρόνου) με μια εύστοχη βολή.

Στην επανάληψη ο Θεόφιλος Μπεκές ξεκίνησε με μια πιο “¨Ζακυνθινή” πεντάδα, προσπαθώντας να επιστρέψει στο ματς. Με ένα σχήμα Κοτσέτα, Καρβούνη, Νικολόπουλου, Ζάγκλα και Καραμπάτσου, η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά με την εξέδρα να ανεβάζει την πίεση στον αντίπαλο και να συμμετέχει πιο ενεργά στο ματς.

Με ένα αρχικό 4-0 η ΑΓΕΖ θα μειώσει σε 41-50 (Ζάγκλας, Καραμπάτσος) και τον πρώτο να κερδίζει επιθετικό φάουλ, βάζοντας “φωτιά” στο κλειστό. Το τάιμ άουτ του Νικητόπουλου θα αποδειχτεί ευεργετικό, με τους μελανόλευκους να ξεφεύγουν και πάλι με σερί 0-8 με τρίποντα των Καραθανασόπουλου Θάνου, Καρούζου και ένα δίποντο του Ανδρουλάκη (41-58), για τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς (-17). Και πάλι όμως οι νησιώτες δεν τα παρατούσαν, απαντώντας με νέο σερί 0-9 με τρίποντα των Κοτσέτα, Καραμπάτσου που ευστόχησε επιπλέον σε δύο βολές.

Και πάλι όμως όταν έσφιξαν τα “γάλατα” ο Προμηθέας βρήκε την ψυχραιμία να κρατήσει το υπέρ του προβάδισμα. Μερ πολύ καλό τον Τασιόπουλο και άξιους συμπαραστάτες τους Καραθανασόπουλο Αλέξανδρο και Μαλούκο θα συνεχίσει να προηγείται με 60-71, για να έρθει ένα ακόμη τρίποντο (με ταμπλό!) στην εκπνοή της περιόδου για το 63-71.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε γκραν-γκινιόλ με την ΑΓΕΖ να εξαπολύει την τελική της αντεπίθεσ, έχοντας έναν πολύ καλό και μαχητικό Στέφο, με τον Καραμπάτσο να συνεχίζει την εξαιρετική παρουσία του. Παρότι η ομάδα υπέστη μεγάλη φθορά από τα επιθετικά ριμπάουντ, κατάφερε να πάει το ματς σε απόσταση “βολής” με απίθανο καλάθι του Στέφου για το 73-76 έξι λεπτά πριν το τέλος.

Και πάλι όμως η ολύμπια ψυχραιμία των φιλοξενούμενων θα φανερωθεί ξεκάθαρα στο παρκέ, με τους Ανδρουλάκη και Θάνο Καραθανασόπουλο να δίνουν πολύτιμες “ανάσες” στην ομάδα τους για το 73-81. Ο Ζαχαράκης στην συνέχεια θα κάνει το 75-81, για να ακολουθήσει μια πολύ άτυχη στιγμή με το άστοχο τρίποντο του Καραμπάτσου και τη μπάλα να χτυπά στο πόδι του Στέφου βγαίνοντας εκτός πλάγιας γραμμής, όταν ο τελευταίος ήταν κοντά στο να πάρει το επιθετικό ριμπάουντ. Θα ακολουθήσει άστοχη επίθεση του Προμηθέα και νέο άστοχο τρίποντο από τον Καρβούνη τη φορά αυτή, με το Λοΐζο να δίνει και πάλι λύση, για το 75-83.

Ο Στέφος δεν έλεγε να το βάλει κάτω και με 4 σερί πόντους, μείωσε ξανά σε 79-83 1.15′ πριν το τέλος. Ξανά όμως ο Λοΐζος θα κρατήσει ζωντανή την ομάδα του για το 79-85, με τον Στέφο να συνεχίζει να παλεύει για την ανατροπή (81-85). Λίγα δεύτερα πριν το τέλος θα γίνει φάουλ στον Θανάση Καραθανασόπουλο, που από τη γραμμή των βολών θα κάνει το 81-87. “Σκυτάλη” στο σκοράρισμα θα πάρει ο Κοτσέτας που με μια βολή και ένα δίποντο θα μειώσει σε 84-87 (στα 23”). Εκεί θα γίνει ξανά φάουλ στον Καραθανασόπουλο Αθ., που θα είναι και πάλι εύστοχος με 2/2 βολές για το 84-89. Στην τελευταία οργανωμένη επίθεση ο Καραμπάτσος θα αστοχήσει σε τρίποντο, με τον Καρούζο να παίρνει το φάουλ και με μια βολή να σημειώνει το τελικό 84-90.

Με λάθη εις βάρος της ΑΓΕΖ η διαιτησία των Κοτσιμπού και Νάστου.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 37-50, 63-71, 84-90

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Νάστος

ΑΓΕ Ζακύνθου (Θεόφιλος Μπεκές): Κοτσέτας 12(2), Καρβούνης 15 (5), Παπάδης, Μπάρτζος 4, Ζαχαράκης 5 (1), Ζάγκλας 3, Καραμπάτσος 21(4) Μπουλογιώργος, Στέφος 12, Μουλάς, Νικολόπουλος 12.

Προμηθέας Χαλανδρίου (Τάσος Νικητόπουλος): Σερμπάν, Καραθανασόπουλος Θ. 13 (3), Καραθανασόπουλος Αλ. 8 (2), Σπετσιέρης 2, Λοϊζος 10, Τασιόπουλος 18 (1), Καρούζος 8 (2), Σαμιώτης, Βαρσαμούλης 7 (1), Ανδρουλάκης 18 (2), Μαλούκος 6.