Καλό απόγευμα και χρόνια πολλά αγαπητοί φίλοι του ποδοσφαίρου. Θα σας κρατήσουμε συντροφιά και θα σας μεταφέρουμε από το Δημοτικό Σταδίου Ζακύνθου λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του τελικού Κυπέλλου της ΕΠΣ Ζακύνθου μεταξύ της Ζακύνθου και του ΑΟ Κατασταρίου. Ο Δημήτρης Πέττας από το Δημοτικό Στάδιο και η Κωνσταντίνα Μπάστα διαδικτυακά θα σας μεταφέρουν τον παλμό και όλα αυτά που θα συμβούν στον μεγάλο τελικό.

*Περίπου 600 άτομα στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου.

Διαιτητές της αναμέτρησης ο Αντώνης Πυλαρινός με βοηθούς τον Δημήτρη Πόπορη και τον Φώτη Κοριανίτη. 4ος θα είναι ο Βασίλης Μπέης.

Συνθέσεις:

ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Δημήτρης Νόλης – Παναγιώτης Τρουπιώτης

Διαμαντής, Φυτόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Μπιάζης, Σούρμπης (80΄ Ντάσης), Χιονίδης, Πέττας, Μπεσού, Μαλισιώβας, Εριτριέ (68΄ λ. τρ. Σόρα)

Αναπληρωματικοί: Κυριάζος, Μαρίνος, Ντάσης, Βλασσόπουλος, Κίτος, Σόρα, Ζαϊρί

ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ: Παναγιώτης Γουσέτης

Χαρακτινός, Κομιώτης Γιάν., Κωστής, Λιβέρης, Κομιώτης Αλέξ., Γιόκιτς (19΄ λ. τρ. Αρκαδιανός, 46΄ λ. τρ. Μαρούδας), Μυτιλήνης, Κωστάκης, Κάρδαρης Κ., Κάρδαρης Α. (75΄ Καραμαλίκης), Μαλαφούρης

Αναπληρωματικοί: Καραμαλίκης, Δρόσος, Αρκαδιανός, Θωμάς, Μαρούδας, Πάνος, Κουτσουπιάς

• Γεμίζει το Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου. Επίτιμος προσκεκλημένος ο Γιάννης Καλλιτζάκης, πρώην ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ.
  • Παιδιά των Ακαδημιών του Ζακυνθιακού και του Απόλλωνα θα αγωνιστούν στο ημίχρονο του αγώνα.
  • Χωρίς της φιλαρμονική των Αρτεμισίων θα ξεκινήσει ο αγώνας. Δεν παρευρέθηκε χωρίς ειδοποίηση.

15.27: Βγαίνουν οι ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.

• Με ολοκίτρινη εμφάνιση η Ζάκυνθος, ενώ, το Καταστάρι με μπλε.

ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ:

• Η Ζάκυνθος βραβεύει τον παλαίμαχο ποδοσφαιριστή της, Μάκη Κουρούμαλο. Την βράβευση ο Στέλιος Γούναρης.
  • Ο Χρήστος Φυτόπουλος βραβεύεται από τον Στράτο Κουρούμαλο.
  • Βραβεύεται ο Σταύρος Σκιαδόπουλος από τον παράγοντα του Καταστρίου, Παναγιώτης Πατρινός.
  • Βραβεύεται ο Γιάννης Κορακιανίτης από τον Σταύρο Σκιαδόπουλο.

ΕΝΑΡΞΗ ΑΓΩΝΑ

• Η Ζάκυνθος πήρε το τέρμα προς την πόλη της Ζακύνθου, ενώ, το Καταστάρι προς το αεροδρόμιο.
  • Πάνω από 800 άτομα στο Ζακυνθίων Ολυμπιονικών.
  • Πολύ έντονη η παρουσία των ΑΠΕΝΑΝΤΙ, οι οποίοι δίνουν ρυθμό και θυμίζουν εποχές που η Ζάκυνθος μεσουρανούσε στην Β΄ Εθνική.

5΄: Αναγνωριστικό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Έντονο άγχος και από τις δύο ομάδες.

• Το ίδιο σύστημα παίζουν και οι δύο ομάδες. 4-2-3-1. Στο κέντρο του γηπέδου για το Καταστάρι το δίδυμο Λιβέρης – Κωστάκης, ενώ, για την Ζάκυνθο, Πέττας – Σούρμπης, αντίστοιχα.

10΄: Το 0 -0 παραμένει στο Εθνικό Στάδιο, με το Καταστάρι να είναι πιο επικίνδυνο στα πρώτα 10 λεπτά, με την Ζάκυνθο να δείχνει ότι “περιμένει” τον αντίπαλο.

13΄: Έχει “ανεβάσει” ρυθμούς η Ζάκυνθος. Παραμένει το 0 – 0.

• Προσεχτικές κινήσεις και από τις δύο ομάδες.

19΄: Αναγκαστική αλλαγή για το Καταστάρι. Τραυματίστηκε ο Γιόβιτσα Γιόκιτς. Στη θέση του ο Κώστας Αρκαδιανός.

22΄: Το σκορ παραμένει 0 – 0. Πολύ δυνατό παιχνίδι.

27΄: Χωρίς φάσεις το ματς και από τις δύο ομάδες. Στο ίδιο λεπτό κίτρινη κάρτα στον Αλέξη Κομιώτη για τράβηγμα στον Λουΐ Μπεσού.

28΄: Ευκαιρία για το Καταστάρι. Ο Άκης Κάρδαρης στη σέντρα, κεφαλιά του Μυτιλήνη, ο Παπαδόπουλος έδιωξε.

• Πρώτη επικίνδυνη φάση από τη μεριά του Κατασταρίου.

30΄: Το 0 – 0 παραμένει σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι.

35΄: Ακυρωθέν γκολ για το Καταστάρι από τον Γιάννη Κομιώτη. Σήκωσε ο επόπτης οφ-σάϊντ.

36΄: Σουτ του Κωστάκη, η μπάλα καταλήγει άουτ.

40΄: Έντονες διαμαρτυρίες στον διαιτητή για φάουλ που δεν δόθηκε στον Εριτριέ.

41΄: Κίτρινη κάρτα στον Στέλιο Σούρμπη για διαμαρτυρία.

44΄: 3 λεπτά καθυστερήσεις. Παραμένει το 0 – 0.

45+2΄: Κίτρινη κάρτα στον Μαλισιώβα για διαμαρτυρία.

ΛΗΞΗ Α΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

ΕΝΑΡΞΗ Β΄ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46΄: Αλλαγή στην αλλαγή για το Καταστάρι. Στη θέση του Κώστα Αρκαδιανού, ο Μάριος Μαρούδας. Η Ζάκυνθος συνεχίζει ως είχε.

• Πιέζει το Καταστάρι την Ζάκυνθο, η οποία δεν μπήκε καλά στην επανάληψη του αγώνα.

50΄: Εκτέλεση φάουλ του Λιβέρη, κεφαλιά του Κομιώτη Αλ., η μπάλα πέρασε άουτ.

52΄: Παραμένει το 0 – 0.

57΄: Ισορρόπησε η Ζάκυνθος.

59΄: Κίτρινη κάρτα στον Γιάννη Κομιώτη για σκληρό μαρκάρισμα στον Πέττα.

63΄: Κίτρινη κάρτα στον Μαλαφούρη για “θέατρο”. Στην επόμενη φάση, μεγάλη ευκαιρία για την Ζάκυνθο. Ο Εριτριέ μπήκε στην περιοχή, σούταρε, η μπάλα πέρασε ξυστά από το οριζόντιο δοκάρι του Διαμαντή Χαρακτινού.

68΄: Αναγκαστική αλλαγή για την Ζάκυνθο. Στη θέση του Εριτριέ ο Σόρα.

69΄: Γκολ για την Ζάκυνθο. Εκτέλεση κόρνερ του Τριανταφυλλίδη, ο Παπαδόπουλος βρέθηκε μόνος και αμαρκάριστος με κοντινή κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

• Πρώτη φορά στο σκορ πίσω το Καταστάρι από την αρχή της χρονιάς.

75΄: Αλλαγή για το Καταστάρι. Στη θέση του Άκη Κάρδαρη, ο Στάθης Καραμαλίκης.

77΄: Εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλίδη, ο Καραμαλίκης στην προσπάθεια να διώξει, παρολίγον να βάλει αυτογκόλ.

78΄: Εκτέλεση κόρνερ Τριανταφυλλίδη, κεφαλιά Παπαδόπουλου η μπάλα λίγο άουτ.

79΄: Ωραία φάση για την Ζάκυνθο. Ο Μπεσού γύρισε παράλληλα την μπάλα, αλλά δεν βρέθηκε κάποιος να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

80΄: Αλλαγή για την Ζάκυνθο. Στη θέση του Στέλιου Σούρμπη, ο Ντάσης.

84΄: Το 1 – 0 παραμένει στο Ζακυνθίων Ολυμπιονικών.

86΄: Τεράστια ευκαιρία για την Ζάκυνθο. Ο Μαλισιώβας μπήκε από δεξιά, πήρε όλες τις κόντρες, σούταρε, αλλά η μπάλα καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

87΄: Τεράστια ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο. Ο Χιονίδης σε κόρνερ, ο Παπαδόπουλος μόνος του σε άδειο τέρμα, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

89΄: Γκολ για το Καταστάρι. Ο Στέλιος Λιβέρης βγάζει σέντρα και ο Μάριος Κωστάκης με προβολή κάνει το 1 – 1 για την ομάδα του.

ΛΗΞΗ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ: 1 – 1.

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ

93΄: Ο Λιβέρης ανατράπηκε από τον Παπαδόπουλο. Ο διαιτητής δίνει πέναλτυ και ο Μάριος Κωστάκης το εκτελεί εύστοχα κάνοντας το 2 – 1.

97΄: Αποβολή Λιβέρη. Με 10 παίκτες το Καταστάρι.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΤΑΣΗΣ 1 – 2