Ένα πολύ μεγάλο ματς έγινε στον Αγγερικό, εκεί όπου ο ΑΟ Τσιλιβή κέρδισε δύσκολα στο τέλος του αγώνα και έμεινε μόνος πρώτος στην βαθμολογία της β΄ φάσης του νέου αυτού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν και κέρδισαν τις εντυπώσεις, χάνοντας αρκετές ευκαιρίες στο Β΄ μέρος αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν την ουσία αλλά και την εμπειρία και κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη πολυπόθητη νίκη! Έντονες όμως ήταν και οι διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΑΟ Λεβάντε για τις αποφάσεις του διαιτητή Βασίλη Μπέη με τον τελευταίο να αποβάλει από τον πάγκο τον Πρόεδρο Παν. Βάρτζελη και τον βοηθό προπονητή Άγγελο Κωστή!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μέτριο ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν με στατικές φάσεις να γίνουν επικίνδυνες. Στο 30΄ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μετά από εκτέλεση φάουλ με κεφαλιά του Γεωργίου να ανοίξουν το σκορ. Με τον Λεβάντε να έχει δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσει με τον Κωστακιώτη στο 35΄ και τον Πλαρινό στο 40′

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες είχαν από δύο αναγκαστικές αλλαγές. Ο Λεβάντε τον Ματαράγκα και το Τσιλιβή τον Λιβέρη… Από το 55΄ και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν στο 60΄ να φέρουν το ματς στα ίσια με πέναλτι που εκτέλεσε ο Μάριος Μαρούδας. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν, χάνοντας στο 70΄ μια ακόμα ευκαιρία με τον Μαρούδα.

Ο νεαρός Κολεύρης ήταν αυτός που σε αντεπίθεση έχασε την ευκαιρία του αγώνα που αντί να σημαδέψει σωστά την εστία του Τσιλιβή  προτίμησε να δώσει την μπάλα στον Μαρούδα που ήταν σε θέση οφσάιντ στο 75΄ του αγώνα. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά… με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πετύχουν γκολ.

Στο 90΄ μετά από ένα πλάγιο άουτ για τον ΑΟ Τσιλιβή η μπάλα πήγε στην περιοχή του Λεβάντε, ο Τζιαφέρης πήρε την κεφαλιά και έδιωξε προς στιγμήν η μπάλα πήγε στον έμπειρο Νικολόπουλο ο οποίος έκανε ουσιαστικά μια πάσα στον εαυτό του και εκεί ο Κωστακιώτης έκανε την προβολή με τον επιθετικό του Τσιλιβή να ανατρέπεται με τον Βασίλη Μπέη να δείχνει την άσπρη βούλα!

Για την φάση που πλαγίου που προήρθε το γκολ, διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι παράγοντες του Λεβαντε με τον κο Μπέη να αποβάλει από τον αγωνιστικό χώρο τον πρόεδρο της ομάδας Παναγιώτη Βάρτζελη και τον βοηθό προπονητή Άγγελο Κωστή! Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Διονύσης Μαλαφούρης ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-2 για την ομάδα του. Μια σημαντική νίκη για τους “κόκκινους” που ουσιαστικά πετυχαίνουν με ένα σμπάρο δύο τρυγόνια! Πρώτον αφήνουν τον ΑΟ Λεβάντε πίσω με 4 βαθμούς και δεύτερον κρατούν την πρώτη θέση έχοντας 11 βαθμούς έναντι 10 της Ζακύνθου, 7 του ΑΟ Λεβάντε και 4 του Εθνικού Σκουλικάδου.