Με τον προσφιλή της τρόπο. πήρε αυτό που τόσο ήθελε η ΑΓΕΖ κόντρα στο Μανδραϊκό φτάνοντας τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα και κάνοντας παράλληλα ένα ακόμη “βήμα” για την παραμονή στην κατηγορία.

Για μια ακόμη φορά το ματς έγινε “θρίλερ” (μπορούσε να κερδίσει πολύ πιο εύκολα η Ένωση) αλλά το τέλος είχε ξανά… happy end. Η ομάδα έκανε το 3/3 στην έδρα της, η οποία θα είναι και φέτος το δυνατό της “χαρτί”, έχοντας κερδίσει πιο πριν Κεραυνό Αιγίου και Ένωση Ιλίου.

Το ματς περιληπτικά

Με εναλλαγές στο σκορ ξεκίνησε η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης, εκεί όπου οι δύο ομάδες άλλαζαν προβάδισμα (7-6, 7-9, 9-11, 11-12) για να έρθει με ένα μικρό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων το 11-17 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Από την Ένωση “ζεστά” ξεκίνησαν οι Μπάρτζος και Παπάδης, ενώ από τους φιλοξενούμενους ουσιαστικοί ήταν οι Μπαλάφας, Καλεντζάκης και Ηλιάδης που έδωσαν«αέρα» έξι πόντων στην ομάδα τους για το 11-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μάνδρα συνέχιζε να διατηρεί την υπέρ της διαφορά, μέχρι την στιγμή που ο Θεόφιλος Μπεκές πέρασε στο παιχνίδι το Θανάση Νικολόπουλο. Ο ψηλός της Ένωσης βοήθησε με τους πέντε πόντους που πέτυχε στο ερυθρόλευκο come back, με το Μπάρτζο να σκοράρει ακόμη πέντε για το 28-27, που θα γίνει 31-27 με μια τρίποντη «βόμβα» του Κοτσέτα για το 31-27 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Η είσοδος του Καρβούνη 4 λεπτά πριν το τέλος, βοήθησε σαφέστατα στην αλλαγή του όλου σκηνικού. Θυμίζουμε ότι ο έμπειρος πλέι- μέικερ αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού και γι’ αυτό άργησε να επιστρατευτεί στη «μάχη».

Η 3η περίοδος εξελίχθηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων, που «στραγγάλισαν» αμυντικά τον αντίπαλο τους και με σερί 14-2, πήραν σημαντική διαφορά ασφαλείας με 43-29. Με τρία τρίποντα από Κοτσέτα, Καρβούνη και Ζαχαράκη αλλά και ένα καλάθι του Νικολόπουλου, η Ζακυνθινή ομάδα κυριαρχούσε στο παρκέ.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με ένα εκπληκτικό σερί 2-19 (!!!), επέστρεψαν για τα καλά στο ματς. Το 43-36 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες 45-48 (!) με τον Θεόφιλο Μπεκέ να καλεί τάϊμ-άουτ (άργησε να το πράξει) για να ξεμπλοκάρει τους παίχτες του. Μια διαφαινόμενη εύκολη επικράτηση, είχε πλέον μετατραπεί σε «Χιτσκοκικό θρίλερ» με τον αντίπαλο τεχνικό Βασίλη Μαρίνο να επιλέγει μια άμυνα ζώνης για τα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Ένα τρίποντο του Μπάρτζου, ένα γκολ-φάουλ του Νικολόπουλου και ένα τρίποντο του Ζαχαράκη, έδωσαν και πάλι βραχεία κεφαλή στην Ένωση (54-53). Δύο βολές και ένα καλάθι του Καραμπάτσου μαζί με νέα «βόμβα» του Ζαχαράκη θα φέρουν το 61-59, με τους Μπαλάφα, Αττικό και Ηλιάδη να κρατούν «ζωντανούς» τους Κυανόλευκους.

“Κλειδί” για τη μετέπειτα εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το κερδισμένο επιθετικό ριμπάουντ του Νικολόπουλου μετά από δικές του άστοχες βολές ,εκεί όπου θα του γίνει φάουλ και θα πάει ξανά στη γραμμή της φιλανθρωπίας, όπου δε θα λαθέψει τη φορά αυτή (63-59) δύο λεπτά πριν το τέλος. Θα ακολουθήσουν βήματα του Καλεντζάκη και ένα άστοχο τρίποντο του Καρβούνη, για να πάμε ξανά σε τάϊμ-άουτ 01.17 πριν το τέλος.

Στην επιστροφή ο Ζαχαράκης θα αστοχήσει από τα 6.75 αλλά η ΑΓΕΖ θα πάρει ξανά κρισιμότατο επιθετικό ριμπάουντ, με τον Καρβούνη να «ξαπλώνει» νοκ-άουτ τον αντίπαλο με τρίποντο από τα 8 μέτρα στην εκπνοή της επίθεσης για το 66-59.

Τα πάντα πλέον είχαν κριθεί, παρότι η Μάνδρα επιχείρησε να επιστρέψει αλλά η κλεψύδρα του χρόνου είχε πλέον στερέψει για εκείνη. Με ένα δίποντο του Σακελλάρη και ένα σκοτωμένο τρίποντο του Μπαλάφα στα 00.07 τα πάντα είχαν πλέον κριθεί. Το τελικό 66-64 έδωσε το έναυσμα στους γηπεδούχους να πανηγυρίσουν μια ακόμη δύσκολη αλλά πολύτιμη επικράτηση στο «σπίτι» τους.

Διαιτητές ήταν οι Ζέρβας και Καραλής που έπαιξαν περισσότερο… έδρα.  Περίπου 350 φίλοι του μπάσκετ παρακολούθησαν την αναμέτρηση.

Τα δεκάλεπτα ήταν: (11-17), (31-27, (43-36), (66-64)

ΑΓΕ Ζακύνθου (Θεόφιλος Μπεκές): Παπάδης 8 (2), Μπάρτζος 14 (3), Στέφος 5, Ζαχαράκης 9 (3), Νικολόπουλος 13, Καρβούνης 7 (2), Κοτσέτας 6 (2), Καραμπάτσος 4, Ζάγκλας, Μουλάς, Μπουλογιώργος.

Μανδραϊκός (Βασίλης Μαρίνος): Αττικός 14, Μπαλάφας 18 (2), Καλεντζάκης 10 (1), Ηλιάδης 16 (2), Σακελλάρης 2, Μάκος 4, Καμπερίδης Γ.Β., Κοντούλης, Μακρής.