Ο Μπαλντοβαλίεφ «χτύπησε» δύο φορές οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη (2-0) επί της Καλαμαριάς * Είχαν και δοκάρι οι «Φαίακες», φωνάζουν για πέναλτι σε χέρι του Ραπτάκη οι «Πόντιοι»

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζόραν Μπαλντοβαλίεφ και όντας κυρίαρχοι στο πρώτο 45λεπτο του αγώνα, οι «Φαίακες» επικράτησαν 2-0 των «Ποντίων» και «άνοιξαν» και πάλι τη διαφορά από τους διώκτες τους.

Δυνατό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους και γρήγορο γκολ ήθελε ο Μιχάλης Γρηγορίου για να γίνει πιο εύκολο το έργο της ομάδας του στη συνέχεια. Έτσι κι έγινε… Από τα πρώτα λεπτά οι παίκτες της Κέρκυρας ανέλαβαν πρωτοβουλίες και στο 9’ άνοιξαν το σκορ με τον Μπαλντοβαλίεφ να νικά τον Καρατζιοβαλή και να βρίσκει δίχτυα για 7η φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά απείλησαν μόνο με μακρινά σουτ, που δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Βρονταρά, οι «Φαίακες» είχαν καλύτερες ευκαιρίες (στο 17’ με τον Γυφτοκώστα και στο 25’ με τον Σουάνη) και τελικά κατάφεραν να φτάσουν και σε δεύτερο γκολ πριν από το τέλος του πρώτου μέρους. Σκόρερ και πάλι ο Μπαλντοβαλίεφ, ο οποίος στο 35’ τελείωσε με κοντινή κεφαλιά μια φάση που οι αμυντικοί της Καλαμαριάς δεν μπορούσαν να διώξουν την μπάλα από την περιοχή τους.

Και αφού στις καθυστερήσεις του α’ μέρους οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν άτυχοι στην προβολή του Ναλμπάντη, που πέρασε άουτ για εκατοστά, και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-0, τα πράγματα ήταν πολύ απλά για την Κέρκυρα στην επανάληψη.

Οι «Φαίακες» διαχειρίστηκαν με σωστό τρόπο το προβάδισμά τους, έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλάζοντας σίγουρες πάσες και χωρίς να πάρουν το παραμικρό ρίσκο.

Μέχρι το 75’-80’ οι δύο ομάδες αναλώνονταν κυρίως σε μάχες στο χώρο του κέντρου, οι «Πόντιοι» προσπάθησαν να πιέσουν στο τελευταίο δεκάλεπτο και, αν στο 82’ τους είχε δοθεί το πέναλτι για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα σε χέρι του Ραπτάκη, ίσως η εξέλιξη να ήταν διαφορετική.

Ο διαιτητής Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), όμως, είχε διαφορετική άποψη και το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας) με βοηθούς τους Βεργέτη (Αρκαδίας), Κωνσταντίνου (Πρέβεζας).

Κίτρινες: 42′ Ραπτάκης, 51′ Ανδρεόπουλος, 56′ Γυφτοκώστας, 82′ Βλάχος – 60′ Πέλκας.

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Βρονταράς, Γκόμεζ, Παππάς, Ραπτάκης, Βλάχος, Ναγιάρ (58′ Καραγιαννίδης), Ανδρεόπουλος, Σουάνης, Ζορμπάς (72′ Καραδέμητρος), Γυφτοκώστας (80′ Τσαουσάι), Μπαλντοβαλίεφ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Αλέξης Αλεξίου): Καρατζιοβαλής, Τσερκέζος, Λιόνης, Κισκαμπάνης, Μπερτέν, Τζανδάρης, Μωυσίδης (62′ Καθάριος), Παρμαξίδης (46′ Βέργος), Πέλκας, Πόποβιτς (68′ Βλάχος), Ναλμπάντης.