Δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη αλλά ούτε και την ισοπαλία ο ΑΟΚ Ζακύνθου στο τελευταίο (αδιάφορο) ματς στο Στάδιο από την Ερμιονίδα από την οποία ηττήθηκε με 3-2.

Οι νησιώτες έκαναν ένα καλό πρώτο μέρος έχασαν ευκαιρίες, δέχτηκαν ένα γκολ στο 45΄ από μια στημένη φάση (Μπιμπισίδης). Μπήκαν υπνωτισμένοι στο Β΄ μέρος δέχτηκαν αλλά δύο γκολ ( Πούτση 54΄, Τριμπόνιας 56′), αντέδρασαν από το 70΄ και μετά και κατάφεραν να μειώσουν το σκορ με τον Κουρέλλα (77΄) και Μαρίνο (93΄). Όμως δεν κατάφεραν  να πάρουν κάτι από αυτό το ματς και έτσι η Ενωση Ερμιονίδας επικράτησε με αυτό το 3-2.

Δεν έκανε το απαιτούμενο φινάλε η ομάδα του ΑΟΚ Ζακύνθου. Τελευταία αγωνιστική το πρωταθλήματος και οι νησιώτες ηττήθηκαν από την Ερμιονίδα με 3-2 στο Στάδιο την Κυριακή το απόγευμα. Μια αγωνιστική που ήταν αδιάφορη και για τις δύο ομάδες καθώς τόσο η ομάδα του Άργους όσο και η ζακυνθινή ομάδα είχαν εξασφαλίσει εδώ και καιρό την παραμονή τους. Η αλήθεια είναι ότι ο ΑΟΚ ήθελε να κλείσει τη χρονιά με νίκη και με μια καλή εμφάνιση. Τελικά το πρώτο δεν επιτεύθηκε (νίκη) και το δεύτερο (εμφάνιση) κατά το ήμισυ. Όμως στο ποδόσφαιρο παίζουν ρόλο και αστάθμητοι παράγοντες,  που έχουν να κάνουν με την ουσία. Και η ουσία είναι όταν η μπάλα μπαίνει στο “πλεκτό…”

Ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, είχε την κατοχή της μπάλας και την κυριαρχία γενικά στο ματς. Η αλήθεια είναι ότι δεν έκανε πολλές και μεγάλες φάσεις αλλά όπως και να έχει δικαιούταν ένα γκολ! Αντί αυτού στο 45΄ δέχτηκε ένα γκολ από μια στημένη φάση και πήγε στα αποδυτήρια με αυτό το 0-1. Στην επανάληψη τα πράγματα δεν πήγαν καλά, καθώς τα πολλά λάθη στην άμυνα άλλαξαν τα δεδομένα και η Ερμιονίδα πέτυχε αλλά δύο γκολ και στο 56΄ το κοντέρ έδειχνε 0-3! Από το 70′ και μετά οι νησιώτες ξύπνησαν και με υπομονή κατάφεραν να μεταφέρουν την μπάλα στην περιοχή της φιλοξενούμενης ομάδας. Οι παίκτες του Δημήτρη Νόλη κατάφεραν να μετριάσουν την επερχόμενη βαριά ήττα και να μειώσουν σε 2-3. Όμως αυτό το σκορ δεν ήταν ικανό να αλλάξει το αποτέλεσμα και έτσι οι νησιώτες γνώρισαν την 3η ήττα τους στο φετινό πρωτάθλημα στο νησί (Ύπατο, Καλαμάτα και Ερμιονίδα). Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο πρώτο ματς στο Κρανίδι ο ΑΟΚ είχε επικρατήσει με 3-1!

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στην ομάδα του ΑΟΚ στο 2΄. Ο Κουρέλλας εκτέλεσε το κόρνερ στο δεύτερο δοκάρι και εκεί ο Καψάσκης υπό την πίεση του Τζιέρη δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Γκιμούση. Το ματς ήταν στα μέτρα του ΑΟΚ με τον Δρακόπουλο να είναι απλός θεατής στο παιχνίδι. Παιχνίδι κέντρου όπου Ο ΑΟΚ ήταν κυρίαρχος, πλην όμως όχι ιδιαίτερα απειλητικός!  Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγαίνουν στην κόντρα επίθεση όποτε τους δινόταν η ευκαιρία. Έτσι κύλησε το ματς,  χωρίς να διεκδικεί δάφνες ποιότητας…

Στο 38΄ ο ΑΟΚ ‘έχασε άλλη μια σημαντική ευκαιρία όταν ο Κάρδαρης έβγαλε σέντρα στο 2ο δοκάρι, εκεί βρέθηκε ο Καψάσκης ο αμυντικός θα προλάβει να κάνει την κεφαλιά, η μπάλα θα κοντράρει ξανά στον Καψάσκη και θα καταλήξει άουτ!! Στα τελευταία 5 λεπτά ο ΑΟΚ ήταν πιεστικός με τους παίκτες του να ψάχνουν το γκολ για να πάνε στο ημίχρονο με γκολ υπέρ τους. Στο 44΄ χάθηκε άλλη μια τεράστια ευκαιρία για τους νησιώτες όταν ο Κάρδαρης θα εκτελέσει το κόρνερ στην καρδιά της άμυνας της Ερμιονίδας, ο Μεζίνι θα πάρει την κεφαλιά με την μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Πέττας εξ΄ επαφής και λίγο πλάγια  δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Μάλλον αιφνιδιάστηκε από την πορεία της μπάλας καθώς δεν την περίμενε!

Δεν έγινε το 1-0 και ο νόμος του ποδοσφαίρου επικράτησε και πάλι! Ένα λεπτό αργότερα και ενώ ο διαιτητής κοιτούσε το ρολόι του για την λήξη του ημιχρόνου έγινε ένα φάουλ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής του Δρακόπουλου. Ο Σαμαράς το εκτέλεσε από, πλάγια,  ο Μπιμπισίδης  εντελώς αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι  με κεφαλιά θα κρεμάσει τον Δρακόπουλο και θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του ΑΟΚ, παρά την προσπάθεια και του Καρβούνη να αποσοβήσει το γκολ. Ένα γκολ που ήταν μια “μαχαιριά” για τον ΑΟΚ καθώς μέχρι εκείνη την στιγμή η Ερμιονίδα δεν είχε δημιουργήσει μεγάλη φάση.

Ο ΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, είχε την κατοχή της μπάλας και την κυριαρχία γενικά στο ματς. Η αλήθεια είναι ότι δεν έκανε πολλές και μεγάλες φάσεις αλλά όπως και να έχει δικαιούταν ένα γκολ! Αντί αυτού στο 45΄ δέχτηκε ένα γκολ από μια στημένη φάση και πήγε στα αποδυτήρια με αυτό το 0-1.

Στην επανάληψη ο ΑΟΚ προσπάθησε με το “καλημέρα” να ισοφαρίσει. Στο 48΄ χάθηκε άλλη μια σπουδαία φάση για το Καταστάρι όταν  ο Πέττας θα πατήσει την περιοχή θα σουτάρει δυνατά, η μπάλα θα κοντράρει σε τάκλιν αμυντικού, θα φτάσει στον Καψάσκη ο οποίος βρέθηκε στην πορεία της, ωστόσο από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει! Και δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο ΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όταν ο  Μαρούδας θα σεντράρει γλυκά, ο Καψάσκης θα κάνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνά δίπλα από το δοκάρι του Γκιμούση!!

Από εκεί και πέρα για 10 λεπτά υπήρξε “τρικυμία”  στην ‘άμυνα του ΑΟΚ και οι παίκτες της Ερμιονίδας έκαναν “πάρτι!”  Στο 54΄ έγινε το 0-2 ! Τεράστια αδράνεια της άμυνας του ΑΟΚ Ζακύνθου (Σωτηρόπουλος). Η μπάλα έπειτα από ένα διώξιμο στην άμυνα της Ερμιονίδας θα καταλήξει στον Πούτση που εκείνος ανενόχλητος στο ύψος της μεγάλη περιοχής με ένα ξερό δυνατό αριστερό σουτ θα στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Δρακόπουλου που δεν μπόρεσε να αντιδράσει!!!  Αυτό ήταν ένα μεγάλο σοκ για τους νησιώτες! ‘Ομως δύο λεπτά αργότερα ήρθε και το 3ο σοκ όταν μπήκε ένα γκολ σπάνιας ομορφιάς το οποίο κατάφερε να πετύχει ο Τριμπόνιας κάνοντας το 0-3 για την Ερμιονίδα. Ο έμπειρος επιθετικός θα βρεθεί έξω από την περιοχή του ΑΟΚ, θα κάνει την πρώτη προσποίηση,  θα πατήσει περιοχή θα κάνει και άλλη κοφτή ντρίπλα ξεπερνώντας δυο αντιπάλους και με ένα δυνατό αριστερό σουτ θα τινάξει τα δίχτυα του Δρακόπουλου κάνοντας το 0-3! Πραγματικά πανέμορφο τέρμα από τον Τριμπόνια! Δυο γκολ που ο ΑΟΚ Πραγματικά κοιμήθηκε τον ύπνο του διακαίου!  Από το 70’ και μετά και εμπρός στο φάσμα μια βαριάς ήττας οι παίκτες του ΑΟΚ προσπάθησαν να δείξουν χαραχτήρα.

Στο 77΄ μείωσαν σε 1-3  με τον Νίκο Κουρέλλα. Ο έμπειρος άσος θα παίξει το ένα δυο με τον Μεζίνι και με το δεξί θα στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Γκιμούση που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Από το 80΄ και μετά το ματς συνεχίστηκε με δυνατή βροχή. Ο ΑΟΚ πίεσε και προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς. Δεν μπόρεσε όμως να απειλήσει την εστία του Γκιμούση. Κατάφερε όμως στο 93΄ να μειώσει σε 2-3.  ο Κουρέλλας θα κάνει στην σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Ο Γκιμούσης θα κάνει λάθος έξοδο και ο Μαρίνος με κοντινή κεφαλιά θα κάνει το 2-3! Αυτό ήταν το τελευταίο γκολ για τον ΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα και το πρώτο γκολ του νεαρού επιθετικού του ΑΟΚ! Δευτερόλεπτα μετά ο κος Καυκάς σφύριξε την λήξη του αγώνα με την Ερμιονίδα να κερδίσει τον ΑΟΚ με 3-2.

Διαιτησία: Διαιτητής του αγώνα θα είναι ο Μεσσήνιος Απόστολος Καύκας, ο Μάριος Καρβούνης και ο Χρήστος Λιάπης από τον ίδιο Σύνδεσμο

ΑΟΚ Ζακύνθου: (Δημήτρης Νόλης): Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Κουρέλλας, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Μουσάϊ (80′ Δρόσσος), Τηλιόπουλος (40 λ.τ. Μαρούδας), Πέττας, Μεζίνι, Κάρδαρης (64′ Μεταξάς), Καψάσκης (58′ Μαρίνος)

Πάγκος: Μαρούδας, Δρόσσος, Μαρίνος, Ταμαρέσης, Σκουρτάϊ, Μπριλάκης, Μεταξάς

Ένωση Ερμιονίδας: (Ιωάννης Πάλλης): Γκιμούσης, Τζιέρης (40′ λ.τ. Κορνελάτος), Μερτύρης (47′ Νικολόπουλος), Βιρβιλής, Μπιμπισίδης, Γεωργακόπουλος, Ίλσι (60′ Κούκλας), Κατσέτης (58′ Σαλταπίδας) , Τριμπόνιας, Πούτσης, Σαμαράς.

Πάγκος: Κορνελάτος, Νικολόπουλος, Κούκλας, Αλευράς, Σαλταπήδας, Παύλου, Βασιλέρης